Raspberry Pi Zero W İncelemesi

merhaba. ilk raspberry çıktığında alabilme şansım çok olmamıştı. eh öğrenciydik tabii para mı var. öğrencilik hayatım okulda bitince, sevdiğim işi yapmaya başladım. bir kaç gün raspberry pi ile yapılan projeleri izledikten sonra dedim ben bunu alayım, hiçbir şey yapamazsam bile emülatör olarak kullanırım.

öncelikle cihazın özellikleri:

  • 1GHz, tek çekirdek CPU
  • 512MB RAM
  • Mini-HDMI port
  • Micro-USB OTG port
  • Micro-USB güç

Raspberry’nin resmi satıcısı oldukları için isim vermekte çekinmiyorum. Samm teknoloji’den başlangıç kiti olanı 120 tl’ye aldım. Normalde sadece rp’nin kendisini 50 liraya alabiliyorsunuz. Ben W denilen (wifi+bluetooth) olan modelin üstüne sd card, çeviriciler eklenmiş olarak satılan kiti tercih ettim. İnternet çok gerektirecek bir cihaz değil. Sebeplerini yazacağım şimdi.

Şimdi ilk başta cihaz çok yavaş. Neden yavaş demiyorum tabii ki. Nihayetinde bu GTA 5 oynanmak için alınmadı. Kendimi bu tarz konularda da geliştirmek istediğimden aldım ama şöyle bir durum var. Cihaz aşırı yavaş olduğu için tarayıcıdan bir programın github linkini bile almak istemezsiniz. Ben cihazı kenarda çalıştırıp SSH ile yönetiyorum. Sülalem rahat. Tarayıcı haricinde işlemci pek zorlanmıyor.

Cihaz elime bugün ulaştığında ilk ilgimi çeken şeylerden biri harbiden de çok küçük olması. Neredeyse serçe parmağımdan küçük, boy olarak. Tam şöyle tarif edeyim: küçük çakmalardan az bişey büyüktür.

İşletim sistemi olarak kendi işletim sistemi Raspbian’ı kurdum. Linux’u senelerdir kullandığım için bir problem yaşamadım. LibreOffice ve bir kaç hep görüp ama hiç kullanmadığım Scratch tarzı eğitim odaklı uygulamalarla yüklü geliyor. Kali Linux’un ARM sürümü olduğunu zaten biliyordum. Bir iki google araştırması ile bu modelle sorunsuz çalıştığını öğrendim. İmajı indirip SD Card’a yazdım ama bundan sonrası biraz bana kafayı yedirtti. RP sağlıklı şartlarda elektriğe bağladığınız zaman tek ışığı olan yeşil ışık yanıp sönüyor bir kaç defa ve açılıyor. Açık kaldığı süre zarfında o ışık hiç sönmüyor. Kali’nin yazılı olduğu sdcard’ı taktığımda ise ışık hiç yanmadı. Ulan cihazı mı bozduk diye Samm Teknoloji’yi aradım.(onlara da buradan teşekkür ederim, genelde çok bilmiş bir puşt olduğum için adamların sözlerini hep kestim ama hiç saygılarını bozmadılar, yardımcı olmaya çalıştılar.) Kali’nin configiyle oynamak gerekebilir dedi. Şuan evdeyim, elimde sdcard’ı bilgisayarıma bağlayacak adaptör vs. olmadığı için deneyemiyorum ama çok az belki hiç uğraşmadan Kali bu alette çalışıyor.

2-3 saatlik tanışmam içerisinde incelemeden çok deneyim yazabildim, idare ediverin. PS2’yi  ve GBA SP’yi Raspberry Pi Zero moduna çevirmeyi düşünüyorum. Çevirince onları da yazarım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler