Pro Evolution Soccer 2015 Demo (Xbox 360)

Konami, Pro Evolution Soccer 2014 ile biz PES hayranlarını büyük hayal kırıklığına uğratmıştı. Aradan geçen 1 yılın ardından kullanıcıların geri dönüşlerini dikkate alarak PES 2015'i iyi bir oyun haline getirmiş. Yeni nesilde daha da iyi olacağını düşündüğüm oyun beni yeterince tatmin etti diyebilirim. Maalesef hala bir çok hata mevcut. Belki oyun çıkmadan yada çıktıktan sonra çıkarılacak Patch'ler ile düzeltirler.

Demo "Hoş geldiniz" ekranı ile sizi karşılaşıyor. Yalnızca "Dostluk Maçı" menusu açık olduğu için direk takım seçimine geçiyorsunuz. Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid, Bayern Munich, Juventus, Napoli seçebileceğiniz takımlar. Yeni transferler yapılmış. James Rodrigez gibi. Ancak Di Maria hala Real Madrid kadrosunda. Oyun çıktıktan sonra güncellemeler arka arkaya gelecektir.
Takımları seçtikten sonra oyun ayarları, kadro seçimi ve başlatma butonlarının aktif olduğu ekranla karşılaşıyoruz. 7-8-9-10 dakikalık maçlar yapabiliyoruz. Zorluk derecesi olarak Pro ve Superstar var.4-5 maç oynadıktan sonra Superstar bile çok zor gelmiyor.

Kadro ekranı alıştığımızın dışında tasarlanmış. Oyuncu değişikliğini ayrı bir bölümden, oyuncuların mevki ayarlarını başka bir bölümden yapıyorsunuz. Açıkçası eski hali daha iyiydi. Alışmak zaman alıyor diyebilirim. Demo olduğu için neredeyse tüm takımlar 4-2-1-3 taktiği ile sahaya çıkıyor. Demo olduğu ve kayıt imkanınız olmadığı için her seferinde takımı yeniden dizmek biraz zahmetli oluyor.

Oyun başladığı zaman bir ağırlık hissedebilirsiniz. Oyun gerçekten yavaş. Pes 2013 ve Fifa 15 ile karşılaştırdığınızda herhalde 3 katı kadar yavaş diyebilirim. Kontroller her zaman alıştığımız şekilde çalışıyor. Sağ analog yine çalım atmak için çeşitli varyasyonlarla kullanılabiliyor.

PES 2014 de göze çarpan en büyük sorun ara pas yada havadan ara pası attığınızdan forver oyuncusu ok gibi fırlıyor topu yakalıyor sizde gole gidiyorum diye sevinirken aniden hızı kesiliyor ve savunmacı tepenize biniyordu. PES 2015 de bunu biraz düzeltmişler ancak sorun hala devam ediyor. Ara pası atıyorsunuz Koşan adamınız topla buluşacağı noktayı tam kestiremiyor. Bazen yakalamak için kendini yavaşlatıyor top önünden geçiyor, bazen topla yan yana koşuyor. Topu almak için Playstation 1'de oynadığımız zamanlardan beri var olan fakat çok az kişinin bilip kullandığı R1+R2 (Xbox'da RB+RT) yani Super Cancel diye geçen kombinasyonu kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu kombinasyon ile bastığınız tuşu iptal edebilir yada belirli bir doğrultuda koşan oyuncuyu bir anda yöne koşturabilirsiniz.

Örneğin; arapası çaprazdan attınız, oyuncu koşuyor. Tam yakaladım derken tahmin ettiğiniz noktada değil 2 metre kadar sonra topla buluşuyor. İşte tam o sırada RB+RT ve topa doğru yön vererek topla buluşmak gerekiyor. Bilerek mi yapıldı yoksa hala 2014'ün üzerinden mi gidilmiş anlayamadım.

Kaleciler oldukça geliştirilmiş. Hatta fazla bile geliştirilmiş. Dünya kupasında Manuel Neuer'in ceza sahası dışına çıkıp gelen ani atakları nasıl karşıladığınız hatırlıyorsunuzdur. Sürekli bu oluyor. Uzun top yapıyorsunuz, savunma yok karşınızda kaleci. İstinasız her seferinde çıkıyor.
Üstelik tüm kaleciler böyle, Manuel Neuer'e has bir özellik de değil. RB+RT ile kaleciden topu kaçırıyorsunuz, kaleci gelip size çarpıyor, yerdesiniz hakem düdük çalmıyor.

Aşırtma vuruş hala çok yerinde çalışıyor ancak kaleciler çok fazla çıkmıyor. 6 Pas çizgisi üzerinde beklemeyi seçiyorlar. Çok atikler ve seken toplarda yapılan 2. vuruşlara bile ani reaksiyon gösterip kurtarışlar yapabiliyorlar.

Uzun top atmak daha zevki hale gelmiş. Ceza sahasına orta yaptığınızda daha isabetli ortalar yapılabiliyor ve oyuncular ofsaytta kalmıyorlar.

Şutlar inanılmaz güzel olmuş. Gerçek vuruş hissi veriyor. Uzaktan şut atmak, gol bulmak harika.

Pas atarken güç barını dikkatli ayarlamak gerekiyor. Az dolarsa pas direk rakibe gidiyor. Çok basarsanız uzaktaki takım arkadaşına atmaya çalışırken yine kaptırıyorsunuz.

360 derece manuel pas sistemi geçen yıllardan beri kullanılsa da hala istediğiniz yere pas atamadığınız oluyor. "Ya ben oraya atmadım ki" repliğini bir süre daha sıkça duyacağız.

Oyunun en beğenmediğim yanı, oyuncuların maç içinde çok çabuk yorulması. Örneğin C.Ronaldo 55. dakikada bitmiş oluyor. Maç 70. dakidaya gelmeden 3 değişiklik yapmak zorunda kalıyorsunuz. 70'ten sonra zaten kalanlar da bitiyor. 90 dakikayı çıkaramıyorlar. Bu olmamış. Acilen düzeltilmesi gerekiyor.

Demo'da her zaman olduğunu gibi Spiker yok. Taraftarları ve diğer sesleri duyuyorsunuz. Grafikler fena değil. Yüz modellemeleri oldukça iyi. Özellikle Arda TURAN gerçek gibi olmuş. Benzemeyen oyuncularda var. Hepsi zamanla düzelecektir.

Fifa 15'i de oynuyorum ve karşılaştırma imkanım oldu. Fifa bu sene sanki daha Arcade tarzı olmuş gibi geldi. Simulasyon olarak PES öne geçmiş. Geçen yıla göre daha iyi bir oyun deneyimi sunduğu için benim tercihim Pro Evolution Soccer 2015 olacak.

Not: Xbox'da JTAG/RGH kullanan arkadaşlar, oyunda donma / kilitlenme sorunları yaşıyorsanız Dashlaunch'u açıp "fakelive" seçeneğini - ON yapmanız gerekiyor.

Maç Sonu Gol Tekrarları Videosu ( Cep telefonu ile çekim)

http://youtu.be/ct6ah32fK0c

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler