Plex

Plex birçok platformu destekleyen bir media sunucusu ve bununla beraber yine birçok platformda çalışan istemcileri ile çok kullanışlı medya izleme aracıdır. Uzaktan izleme gibi daha fazla ayrıcalıklar için premium üyelik gerekir. Normal kullanım için ücret ödemenize gerek yok.

https://youtu.be/mCGM9xGBPQ0

Plex'i kullanma nedenim: Ailem en kolay nasıl TV de film izleyebilir diye düşündüğümde. Plex'in tam bunun için yapılmış olduğunu gördüm. Ayrıca kullandıkları LG akıllı TV kendi içinde Plex uygulaması ile bunu destekliyor. Ama Plex DLNA desteklediği için TV'nizde Plex uygulaması olması gerekmiyor, ağ bağlantısı olan günümüz televizyonları DLNA destekliyordur. DLNA ile izlediğinizde arayüz Plex'in değil TV üreticisinin oluyor.

Plexin büyük özelliklerinden biri de kanalları olması Youtube, Vimeo, TED, CNN, SoundCloud, BBC iPlayer, Pandora ve daha birçok farklı kategoride kanalı var. Bunlara hesabınızla girip kullanabiliyorsunuz. *

Sunucu kurulumu: https://plex.tv/downloads adresinden "Plex Media Server" indirmemiz gerekiyor. Burada Bilgisayar ve NAS seçeneği görülüyor.Birçok NAS cihazını da destekliyor. İngilizce olan kurulum dosyası 82 MB indirme işlemi bittikten sonra kurulumu çok basit. Kurulumdan sonra Plex saatin yanında beliriyor. Sağ tıklayıp bilgisayara giriş yapıldığında çalışsın yada çalışmasın diye seçim yapabilirsiniz. Media Manager'i seçerseniz tarayıcınız açılıyor ön tanımlı adresi http://127.0.0.1:32400/web/ şekildedir bu sayfaya açıldı ise sonucu olarak çalışmaya başlamıştır.

Plex çok fazla ayar yapabilme imkanı sunar.Ayarlarda Türkçe seçeneği mevcut ama bazı yerlerde İngilizce yazdığını görebilirsiniz. Bir Plex hesabı oluşturmanızı tavsiye ediyorum diğer cihazlarınızda bu hesap ile giriş yapmak isteniyor. Ayrıca arkadaş ekleme gibi seçenekler yine hesaplar üzerinden oluyor.

Kullanım: Sol tarafta bilgisayarın adı ve artı işareti göreceksiniz. Artıya basarsanız Filmler,TV Showları, Müzik, Fotoğraflar ve Home Videos şeklinde kitaplık için bir medya tipi seçmenizi istiyor. Daha sonra sizden kitaplığın ismi,diğer ayrıntıları ve en önemlisi o medya dosyaların bulunduğu klasörü belirtmenizi istiyor.

Ör D:\Filmler adında bir klasörünüz var ve içinde film arşiviniz duruyor bu klasörü Plexte seçtiğinizde klasörün içinde ve hatta alt klasörlerde tüm medaiları aramaya başlıyor. Filmin isminden filmin bilgilerini internetten çekmeye başlıyor afişi oyuncuları filmin açıklaması vs. eklenti ile altyazı çekmesi de mümkün. Ama ben genelde altyazılarını kendim buluyorum ve altyazı dosyalarını filmin ismi ile aynı olmalarını sağlıyorum.
Ekstradan filmi izlerken kapattınız daha sonra tekrar izlemek istediğinizde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Ayarları yaptıktan sonra TV yada mobile cihazda kullanmak için öncelikle sunucu ile aynı ağda olmaları gerekli Premium üyelikte farklı ağdan da aktarım imkanı var.

Desteklediği codec'ler:
Video (H.264, divx, xvid, mkv, mp4, avi, vs.)
Ses (DTS, AC-3, AAC, MP3, vs.)
Altyazı (SRT, VOBSUB, PGS, vs.)

TV için plex uygulaması varsa arayüzü daha güzel ve kullanışlı bir deneyim imkanınız var ama söylediğim gibi DLNA ile klasörlerde gezinerek kullanıyorsunuz. TV'nin açamadığı video ve ses dosyalarını da Plex sayesinde açmış olursunuz.

Mobilde ise uygulamayı indirin ağda kendisi sunucuyu buluyor. Üye girişi yapın ve izlemeye dinlemeye başlayın.

Android için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plexapp.android ücretsiz ve ücretli versiyon
iOS https://itunes.apple.com/us/app/plex/id383457673?mt=8 ücretli
WindowsPhone http://www.windowsphone.com/tr-tr/store/app/plex/4854f786-ea4b-4db0-b67a-4645c04225d4 ücretli
Windows platformu:
http://apps.microsoft.com/windows/tr-tr/app/plex/647bfcf7-7f87-4a72-ad86-2e6274f969e3 ücretli

Plex'in Premium kullanmak isterseniz aylık 5$ yıllık ise 40$ ve sınırsız olarak 150$ gibi seçenekleri var.

https://plex.tv

*Yakında TeknoSeyir'in Podcast'lerini de Plex'te dinlemek için bir eklenti yapabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arsenik @sha-2

  Ben de birkaç gün önce karşılaştığım problemi nasıl çözdüğümü açıklayayım ki yaşayanlara faydası olur. Diğer işletim sistemlerini bilmiyorum ama benim Android telefonumda altyazılarda Türkçe karakterleri hatalı gösterme sorunu söz konusuydu. Elinizde bulunan altyazıyı not defteri ile açıp farklı kaydeti seçin. Burada Kodlama Tipi'ni UTF-8 seçin ve kaydedin. Sonrasında Türkçe karakterler sorunsuz gözükecektir.

  Güzel inceleme olmuş, elinize sağlık.

 • netstat @netstat

  Geçen ben de bilgisayara indirip denemek amacıyla kurmuştum . Gördüğüm en iyi media server yazılımı açıkçası. Filmlerin bilgilerine filan anında ulaşması çok iyi. Ama tabi media serverım olmadığı için geçici bir sevinçti 🙂

  Güzel inceleme olmuş, teşekkürler.

 • netstat @netstat

  Yani bu programı kullanmak için 7/24 açık bir makineye ihtiyaç var. benim de böyle bir şansım olmadığı için bir işime yaramıyor program şimdilik. İlerde raspberry pi alıp kurmayı düşünüyorum.

 • Koray Polat @koraypolat

  Plex ile stream ettiğim filmlerimi evdeki tvden izliyorum, aynı ağda olan bilgisayarım ve tvim bunu ağ üzerinden aktarıyor değil mi? Yoksa internet üzerinden stream edip tv yeniden indirip bana mı gösteriyor.

 • Melih Merih @melihmerih

  Ustad Bu program ile aynı anda birden fazla TV de wi-fi uzerinden video izleyebilirmiyiz destekliyormu

 • olcaytoilkay @olcaytoilkay

  bu server ile canlı akış yapabiliyor muyuz?

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  Örneğin bir ted sunumunun linkini buraya ekleyip TV'den izleme imkanımız olur mu?Yoksa videoyu indirip öyle mi eklememiz gerek?

 • ssm @ssm

  biraz araştırma yaptım direkt bu çıktı 🙂

 • Doktor Yapay Zeka @dr-yapayzeka

  @samikilic1 hemen deneyeyim 🙂 bilgi için teşekkürler.

 • Cem Yavuz @cemyvuz

  Merhaba benim sormak istedigim plex i pc de sorun degil ama nastan baglanmak için apple tv4.nesilmi
  Yoksa nvidia shield pro mu daha iyi sizce hangisi

 • cavusabidin @cavusabidin

  Merhaba ;
  Bende Western MY CLOUD EX4 16 tb lik olandan var.
  Bu programı bu ürün için nasıl kullanmalıyım sizce ?
  Evde ki kullanımım şu şekilde ; Bilgisayar tv ye bağlı. Nas ağ üzerinden hem tv ye hem bilgisayara bağlı. Tv akıllı tv samsung tizen işletim olanlardan.

  Dün akşam bu programı bilgisayar üzerinden kurup Nas içindeki filmleri tanıttım ancak beğenmedim ve sildim.
  Ben tv de nastan film izlemek zor olduğundan ( izleniyor ancak gerçekten bir film bulup izlemek eziyet ) bu programı kullanıp direk tv den nas ta yer alan filmleri izlemek istiyorum.

  Bu arada bir promosyon kapsamında yakında apple tv gelecek bana. Apple tv - nas - tv üçgenini nasıl kurabilirim ?

  Yardımcı olabilecek konu sahibi veya diğer arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

  • akif @pauselife

   @cavusabidin Nas’a plex’in sunucu yazılımını kurup (kuruluyorsa) içindeki filmlerin klasörlerini tanıtırsanız o filmlere direkt tv’den isterseniz ilerde Apple TV üzerinden TV’ye, pc ve cep telefonunuzdan ulaşabilirsiniz. Plex içinde DLNA çalıştırsa da DLNA ile ulaştığınızda daha güzel bir arayüz ve ekstralar sunuyor.

 • cavusabidin @cavusabidin

  @pauselife en güzeli akıllı tv (samsung ue65ju7000) üzerinde ki plexi uygulamasına Nas cihazını tanıtıp pc veya apple tv yi açmaya gerek kalmadan filmlere ulaşıp seyretmek olmalı. Ancak benim bu konuda ki uğraşlarım sonuç vermedi bi türlü. Tv de ki uygulamayı (plex) açmaya çalıştığımda ekrana gelen görüntüde bir kod var ve bu kodu cep telefonumda açtığım https://plex.tv/link sayfasına girdiğimde tv de görüntü değişiyor ama ekrana 2. fotoğraf geldi.OK diyerek devam ettiğimde ise bomboş bir sayfayla karşılaştım. Bir süre bekledim değişen bişey olmayınca kumandayla kapatıp yeniden Smart Hub ile Plex uygulamasına girdiğimde ise son fotoğrafla karşılaştım ve Continue bastığımda da yeniden bomboş bir ekranla baş başa kalıyorum. Bi yerlerde bişeyi yanlış yapıyorum ama ne ?

  • akif @pauselife

   @cavusabidin Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla Plex hesabınız yok. Plex'in 2 tip programı var.
   İlk tipi PC ve NASlara kurulan sunucu yazılımı. İkinci tipi PC, Android, iOS, WEB ve TV'de çalışan istemci yazılımı.
   Sizin NAS'a plex'in sunucu yazılımı kuruluyor mu bilmiyorum. Kuruluyorsa muhtemelen NAS'a da Plex hesabınızı girmenizi isteyecek. Çünkü Plex'in ücretli aboneliğinde farklı ağlarda olsanız bile medyalarınıza ulaşabiliyorsunuz. Yani ücretli sistemde yolda giderken cep telefonunuzdan evdeki NAS'ınızda olan filmi açabilirsiniz.
   Apple TV'te Plex'in istemci (client) yazılımı var. Apple TV dememin asıl sebebi TV'den daha güçlü işlemcisi olduğu için daha akıcı bir kullanım sunacak olması.

   Altyazı için basit öneri olarak filmin dosya ismi ile aynı olmasına dikkat edin. Karakter ayarlamalarını Plex'in sunucu yazılımından yapılıyor.

   Zorunluluk değil ama filmlerin Plex'in sunucu tarafında olmaları daha mantıklı. Uçuk bir örnek olarak ama usb takılan modeminiz var diyelim. Filmleriniz o usb'de olsun. Plex'in sunucu yazılımı PC'de kurulu olsun. TV'de akıllı değil ama onu akıllı yapan Chromcast cihazınız olsun. Siz filmi modemden çekip PC'deki Plex'ten geçirip (sunup) Chromecast'e verebilirsiniz. Ama keşke benimde bir NAS cihazım olsa filmleri oradan direkt Chromecast'e göndersem ve bunu cep telefonumdaki Plex'in Android uygulamasını sadece kumanda için kullansam.

 • cavusabidin @cavusabidin

  @pauselife sizi meşgul ettim ancak son mesajımdan sonra plex'in forum kısmında lg ile ilgili çözümde benim sorunumun da çözümünü buldum ( https://forums.plex.tv/discussion/231968/klasoerdeki-filmler-lg-smart-tv-de-goeruenmueyor-20-adet-olan-film) ileride lazım olabilecek arkadaşlar için paylaştım.
  Tek bir sorun kaldı o da altyazıda türkçe karakter sorunu. Onu da aşağıda ki linkte bulabilirsiniz. Ancak film başladıktan sonra altyazıyı seçmeyi unutmayın ( türkçe) ( https://forums.plex.tv/discussion/151923/tek-seferde-tuem-altyazi-dosyalarini-utf-8e-cevirmek)

  Sizin sayenizde tanıştığım bu programla ilgili sorunlarımı böylece ve şimdilik çözdür. Artık rahatlıkla tv üzerinden nas ta yer alan filmlerimi syeredebilirim.

 • cavusabidin @cavusabidin

  8 gün önceki bu yorumum üzerine son durum şu ; Maalesef bilgisayar açık olmadığında Samsung tvde ki uygulamalardan Plex programını açsamda NAS cihazıma bağlanıp filmleri aynı arayüzle seyredemiyorum.
  Tv kumandasıyla Source edip ekranda Plex uygulaması üzerinden nas'a bağlanmaya çalışsa da tv nin kendi media serverine bağlanıyor ki çok iğrenç bir görüntü bu.

  Neticede bana asıl lazım olan samsung tv nin kumandası üzerinde ki Smart Hub tuşu ile Plex uygulamasına girip Nas ta yer alan filmleri seyretmek. Sanırım bilgisayarın kapalı olduğu durumlarda da böyle bir şansım yok.
  Üzücü bi durum benim için. Bilgisayara mecbur kalmadan Nas içinde ki filmlere ulaşbileceğimi düşünmüştüm bu programla:(

 • cavusabidin @cavusabidin

  @pauselife bu akşam eve gidince burada ki yönergeleri uygulayayım umarım halledebilirim. Zira bilgisayara bağımlı olduktan sonra neredeyse hiçbir anlamı yok 🙁

  Teşekkür ederim size zahmet veriyorum.

 • cavusabidin @cavusabidin

  @pauselife merhaba ; iki gündür uğraşıyorum ancak sonuç alamadım. Plex üyeliğini ilk başlattığımda NAS cihazında ki filmleri programa tanıtmış ve bir isim vermiştim. Tabii bu bilgisayar açıkken tv de ki plex uygulamasına girip nas ta yer alan filmleri seyredebilmeme yarıyordu. Şimdi sizin yukarıda paylaştığınız ve bilgisayarın açık olmasına gerek kalmadan tv de plex uygulaması ile nas ta yer alan filmleri seyretmek için anlatılan işlemleri yapmaya çalışıyorum ancak neden bilmiyorum, ilk tanımladığım klasör sürekli karşıma çıkıp duruyor. sil diyorum silmiyor, kaldır diyorum kaldırmıyor :)) yeni bir hesap açtım yeni bir gmail mail alarak ki tamamen kopsun ondan diye. Ancak yeni kullanıcı adımla girdiğimde plex web sitesine nedense hala o eski klasörü gösteriyor ve hala bilgisayara başlı kalmadan film seyredemiyorum.
  Bu hafta sonu 10 gün bi tatile çıkacağım. dönüşte biraz daha kurcalamayı düşünüyorum. Bakalım olacak mı ?
  Özetle; ilk başladığımda kurduğum kütüphaneyi tamamıyla silebilmem lazım ancak yeni kullanıcı adıyla bile girdiğimde neden nasıl bilmiyorum ancak o karşıma çıkıyor :))

 • cavusabidin @cavusabidin

  @pauselife Akif Hocam merhaba ;
  Bi sure işlerin yoğunluğundan ilgilenmedim bu sorunla. Bu cumartesi günü işi gücü bırakıp uğraştım biraz. Önce yeniden bir mail adresi aldım gmailden. Samsung tv ye bu maille oturum açtım ve sonra plex'e bu maille kayıt oldum. Bütün işlemleri bu mail üzerinden yeniden yaptım. Nasıl ve ne şekilde oldu bilemiyorum ancak şu anda bilgisayar açık değilken tv den Plex ile nasa bağlanıp filmleri sorunsuzca izliyorum. Ancak pazar günü nasın içerisine 3 yeni film ekledim ve plexten baktığımda maalesef bu filmleri görmüyor. Ekrana gelen mesajda ( Resim 1 ) web üzerinden bi güncelleme yapılması gerekiyor film kütüphanesine ancak bu defa da aşağıda ki gibi bir mesaj alıyorum. Nas için bi güncelleme istiyor fakat Wd Nas için verdiği listede ( Resim 2 ) benim makine yok 🙂 Anlayacağınız sıkıntısız bi çözüme henüz ulaşabilmiş değilim. Daha Nas içerisine atacağım 1000 küsür film var ve bir dünya fotoğraf ve video. Sanırım bu sorunu da çözersem rahata kavuşabileceğim. Ama nasıl bilemiyorum.

  Bu ara da Aplle Tv yi kurup aynı mail hesabıyla kurulumunu yapıp plex indirdim. Filmleri vs herşeyi görüyor ancak mkv uzantılı olduğundan sanırım oynatmıyor. Apple tv üzerinden mkv oynatmayı halledebilirsem o tarafta çözülmüş olacak. NE kadar aradıysam da apple tv de mkv oynatmanın yolunu bulamadım henüz.

 • cavusabidin @cavusabidin

  Merhaba ;
  Konuya birilerine yardımım olabilir düşüncesiyle müdahil oluyorum yeniden. Apple tv de ki Infuse Pro adlı program ( pro versiyonu yıllık 22 tl ve ilk ay ücretsiz deneme veriyor ) Western My Cloud 16 Tb lik nasa sorunsuzca ve hızlıca bağlanıp filmleri ve dizileri oynatmaya başladı. Mkv oynatmak konusunda hiç sıkıntı çıkarmadı şimdiye kadar. Tek eksiği görsellik. Kodi veya Plexte olduğu gibi klasörlere girmeden film afiş ve bilgilerini getirmiyor. Düz bir klasör listesi görüyorsunuz. Ancak herhangi bir filmin klasörüne girdiğinizde filmin afiş ve diğer bilgilerini getiriyor ekrana. Ayrıca az önce teknoseyir içerisinde yaptığım aramada Sayın Mesut Atici bu konuda detaylı bir yazı yazmış ve programı tanıtmış ( https://teknoseyir.com/inceleme/infuse-pro-apple-tv-app )

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler