Monster TULPAR T5 V4.1 (CLEVO P650SE)

NOT: Yazılı inceleme video incelemenin(en altta) yalnızca bir kısmıdır. Video izleyemeyenler için ekledim.

1) Kasa tasarımı, ağırlık ve kalınlık, Adaptör ve ölçüleri

 Uzunluk 38,5cm, Genişlik 27,1cm, Kalınlık 2,5cm

 Ağırlık: 2.5Kg, 60 WAtt/saat batarya dahil

 Adaptör: AC Adapter 180W - 19.5V / 9.2A veya 19V / 9.5A

2) Donamımlar
 22nm üretim teknolojisi ile üretilen 4 çekirdekli ve 6MB önbelleği bulunan Intel® Core i7-4710HQ; 2.50GHz saat hızında çalışıyor ve yük altında Turbo Boost ile 3.50GHz’e çıkabiliyor. Enerji tüketimi ise 47 Watt

 Ekran kartı olarak Hibrit Grafik çözümü sunan Monster Tulpar T5 4.1’in kalbi Nvidia’nın yeni nesil Maxwell işlemcili GTX970M modeli. 3GB GDDR5 dahili belleği bulunan ekran kartı 192bit veriyolu kullanmakta. Kart Directx 11.2 ve Directx 12 destekli
 Dahili grafik çözümü olarak işlemcinin içinde gelen Intel HD graphics Intel® HD Graphics 4600 Dinamik video belleği ile gerektiğinde 1,7 Gb paylaşılan bellek kullanabiliyor. Bu kart DirektX 11.1 destekli

 Intel HM87 Express Chipset kullanılan anakart üzerinde 4 adet 204 pins SODIMM DDR3L 1600Mhz Bellek yuvası bulunuyor ve Toplamda 32GB bellek desteği sunuyor.

 Anakart üzernde 6GB/sn hızında çalışan 2 adet sata III portu bulunuyor. Bu portlara 2 adet 7mm yada 1 adet 9,5mm kalınlıkta HDD yada SSD takabiliyoruz. Buradaki kısıtlama kasa kalınlığı ile bağlantılı.

 Sata portlarına ilave olarak 2 adet M.2 sata yuvası bulunmakta. Bu portlardan 1 tanesi yeni nesil PCIe x2 ve x4 kartları da desteklemekte. Bios üzerinden bu port Depolama yada 3G modem olarak, kullanmak istediğiniz şekilde ayarlanabiliyor. 3G kart takılır ise sim kartınızı takıp internete bağlanma şansınız var.

 Diskler Raid 0 ve 1 modunda konfigüre edilebiliyor. SSD ve HDD’ler için aynı marka ve model olması öneriliyor. Beklenmedik sonuçlar almamak için bu öneriyi es geçmemek gerekiyor. Raid konfigürasyonu kullanacaksanız Intel Rapid Store sürücülerini de kurmak gerekiyor.

 Benim kullandığım konfigürasyonda Kingston 120GB M.2 sata bulunuyor. Geçiçi olarak harici depolama sürücülerimden bir tanesini sökerek testler için cihaza taktım ve fazladan 500GB alan elde etmiş oldum.

 Kablosuz ağ kartı olarak Intel’in 7260 modelinin yenilenmiş ve hatalarından arındırılmış hali olan 802.11ac destekli, Dual Band 2x2 Wireless-AC 7265 kartı kullanılıyor. Bu kart üzerinde yeni nesil Bluetooth 4.0 da standart olarak geliyor. Bu kart Anakart üzerindeki bir diğer M.2 slotuna bağlı.

 Ekran olarak 1920x1080 yani Full HD 1080p IPS Mat Led Panel kullanılmış.

 Ses sitemi olarak SOUND BLASTER® X-FI™ MB3, hoparlör olarak ise Stereo olarak tam karşımıza konumlandırılmış ONKYO marka hoparlör mevcut. Sub-woofer olmayışı bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

3) Giriş ve çıkış portları, Kensington kilidi
 3 adet USB 3.0 portu bulunuyor. Bu portlardan 1 tanesi kapalı konumdayken şarj etme özelliğine sahip. Açıp kapatmak için Fn + Güç tuşu kombinasyonu kullanılıyor.

 Şarj adaptörü girişi yanında bulunan port ise eSATA/USB 3.0 combo port. Bu port ile eSATAp kablosu kullanarak sata disklerinizi ekstra güç kablosu kullanmadan direkt olarak sisteminize bağlayabilir ve bu disk üzerinden işletim sistemi kullanabilirsiniz.
 Harici güç kaynağı bulunan bir depolama aygıtını da yalnızca esata kablosu ile direkt olarak notebook’a bağlayabilirsiniz.

 Görüntü çıkışı olarak HDCP destekli 1 adet HDMI 1.4, 2 adet Mini Display Port versiyon 1.2 ‘ye yer verilmiş.

 1 mikrofon girişi, 1 kulaklık yada harici hoparlör çıkışı, 1 adet S/PDIF optik ses çıkışı ile tüm giriş ve çıkış ihtiyaçları karşılanmış. S/PDIF optik ses çıkışı 5.1 destekli. Kulaklık çıkışında ise özel bir ses teknolojisi kullanılarak ses kalitesi 3D olarak desteklenmiş.

 1 adet Standart Gigabit eternet portu da notebook’un yan tarafına konumlandırılmış.

 Kart okuyucu 6 farklı kart standartını desteklemekte. Bunlar; MMC / RSMMC, SD / mini SD / SDHC / SDXC

 Son olarak boşta olan sim kart yuvası ve Kensington kilidi bulunuyor.

4) IPS ekran

 Işık altında yansıma yapmayan Mat IPS Led ekran oyuncular ideal bir seçim. Farklı görüş açılarında renklerin çok değişmeden görülüyor olması gayet yeterli.

5) Klavye , Touchpad, Kamera ve Parmak izi okuyucu

 Klavye olarak arkadan aydınlatmalı tek renk seçeneği ile sunulan ancak yazılımları ile makrolar atayabileceğiniz bir klavye kullanılmış. Burada 7 renk seçeneğinin olmaması da kasanın kalınlığı daha doğrusu inceliği ile alakalı. Bu kadar ince bir bilgisayar kullanmak istiyorsanız bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Klavye de esneme söz konusu değil. Tuşlara bastığınızda aldığınız geri bildirim de mekanik bir klavye kadar güzel. Sayısal tuş takımı ile birlikte, tam ölçülü bir klavye ile sunulan Monster Tulpar T5 4.1 modeli oldukça tatmin edici bir deneyim sunuyor.

 Klavyenin hemen altında yer alan Kaydırma ve Çoklu Hareket Algılama Özellikli Dokunmatik fare yüzeyi 2 adet mekanik tuş ile birlikte dizayn edilmiş. Sağ ve sol klik için tuş kullanmayı sevenlere rahat bir kullanım sunacaktır.

 Fare tuşlarının arasına yerleştirilen parmak izi okuyucu donanımsal şifreleme desteği sunan Trusted Platform Modulü (TPM 2.0) ile tam uyumlu olarak çalışıyor. Windows işletim sisteminiz Pro versiyon ise BitLocker sürücü şifrelemesini kullanmak için TPM modülü gerekiyor. Yapmanız gereken sadece sürücüsü kurmak

 Sistemde HD 720p özellikli standart bir web kamera kullanılmış. Bu Kameranın hemen yanında dahili mikrofon bulunuyor. Mikrofonun klavye yada kasa üzerinde değil ekran panelinde olması daha iyi. Oyunlarda özellikle oyuncuların ses iletimi esnasında kasadaki fan sesi yada tıklama sesleri bu şekilde en aza indirilmiş oluyor. Direkt yüzünüze doğru baktığı için de algılama konusunda daha iyi sonuç veriyor.

6) Ses sistemi

 Sub woofer’dan yoksun şekilde stereo ses çıkışı sağlayan 2 adet hoperlör 2x2Watt yani toplamda 4 Watt ses çıkışı sunuyor. Çok yeterli bir ses gücü sağlamasa da günlük kullanım şartlarında yeterli gelecektir. Sound Blaster Hi-fi yazılımı ile desteklenen ses kartı ekolayzır açıldığında çok daha güzel ses veriyor. Oyun, sinema, müzik gibi hazır ses düzenleri de yazılım içinde sunuluyor.

7) Led bildirimleri

 En başta bulunan Hız göstergesi şeklindeki bildirim ışı ekran kartlarının durumunu gösteriyor. Işık yanmıyor ise dahili Intel grafik kartı, Yeşil yanıyorsa Harici Nvidia ekran kartı kullanılıyor demektir.
 Üzerinde 1 rakamı bulunan Led yeşil yanıyorsa Num Lock açık
 Üzerinde aşağı bakan ok bulunan Led Scrool Lock yeşil yanıyorsa açık
 Üzerinde büyük A harfi bulunan Caps Lock yeşil yanıyorsa açık
 Üzerinde uçak simgesi bulunan Led yeşil yanıyorsa Airplane yani uçak modu açık demektir. Bu mod aktif hale getirildiğinde Kablosuz ağ, Bluetooth ve var ise 3G modülü devre dışı bırakacaktır.
 Baş kısmı kesik uzun silindir şeklindeki simge bulunan LED SSD yada HDD işlem yaptığında yanıp sönecektir.
 Batarya simgesi ise 3 farklı şekilde yanıp sönüyor. Yeşil yanıyorsa batarya tam şarj oldu, turuncu yanıyorsa şarj oluyor, turuncu yanıp sönüyorsa bataryanın şarjı bitmek üzere anlamına gelmekte.
 Fiş ve Bekleme konumu işaretinin bulunduğu LED yeşil yanıyorsa bilgisayar açık, yeşil yanıp sönüyorsa uyku modunda, turuncu yanıp sönüyorsa kapalı konumdayken şarj etme özelliği aktif, turuncu yanık şekilde duruyorsa Adaptör bağlı anlamına geliyor.

MONSTER® TULPAR T5 V4.1 Intel Rapid Start Technology ve Intel Smart Response Technolojilerini de destekliyor.

Kurulum için önerilen sistem Windows®8.1 (64-bit) ancak cihaz optik sürücü olmadan geldiği için DVD ile gelen sürücüleri kurmak biraz zorlaşıyor. 2. Bir bilgisayar sahibi olan kişiler için sorun teşkil etmese de, ilk kez yeni bir bilgisayar alan kişiler çözüm bulmakta zorlanabilirler. Ben harici bir dvd yazıcım olmasına rağmen işleri hızlandırmak adına sürücüleri internet üzerinden indirdim. Burada görev Monster’a düşüyor. DVD yerine 2 yada 4 GB bir flash bellek ile sürücüler cüzi bir ücret karşılığında son kullanıcılara sunulabilir

http://youtu.be/hCg1MRTGcoE

Monster TULPAR T5 V4.1 incelemesi

• Intel Core i7-4710HQ 4-Cores; 2.50GHz 3.50GHz; 47W; 22nm CPU • 3GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX970M 192-Bit DX11.2 dGPU • 15.6" Full HD 1920x1080 IPS Mat LED Ekran (AUO B156HAN01.2) • 16 GB...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler