Mirror's Edge Catalyst

Mirror's Edge Catalyst selefi gibi bir parkur oyunu. Yine önceki oyunla benzerlik gösteren bir senaryosu var ve yine asi bir koşucu olan Faith'i kontrol ediyoruz. Oyun gelecek bir tarihte baskıcı bir yönetime karşı duran koşucuların hayatlarının bir kesimini tasvir ediyor. Ses ve altyazı için henüz Türkçe desteği yok.

Senaryo dahilinde ana ve yan görevler bulunuyor. Ana karakterimiz Faith ile görev dahilinde ve haricinde istediğimiz rotayı seçmekte özgürüz. Şehir koşarak ilerleyen biri için yeterince büyük. Ulaşabileceğimiz yerler senaryo dahilinde kazanacağınız özellikler ile genişliyor. Yani artık bir karakter geliştirme menümüz var. Oyunda kazandığımız deneyim puanları ile karakter geliştirme menüsünden(progression) istediğimiz özellikleri açabiliyoruz. Haritadan gitmek istediğimiz yeri işaretleyip yol tarifini açabiliyoruz.

Faith ablamız tehlikeye atılmayı seviyor

Resimde böyle gözüktüğüne bakmayın çoğunlukla güzel nişan alıyorlar

Mirror's Edge oyunlarında çevre ile çok fazla etkileşime girmek zorundayız. Bu oyunda, çevredeki her şey sizin için büyük bir önem taşıyor. Onları kullanıp istediğimiz yere daha kolay ve daha hızlı ulaşabiliyoruz. Ayrıca düşmanlarımızı da alt edebiliyoruz.

Parkur buldun giriş, dayak buldun sıvış

Faith güvenlik birimlerini pataklarken

Düşmanlarımız senaryodaki baskıcı yönetimin güvenlik birimleri oluyor. Karşımıza çıkan güvenlik birimleri senaryoda ilerledikçe daha fazla zorluk çıkartıyor. Faith barışçıl bir karakter. Ne kadar düşmanlarını pataklasa da silah kullanmaktan kaçınıyor. Oyundaki tek silahımız güvenlik birimlerinin iletişim sistemlerine bir çeşit saldırı yapmaktan ibaret. Düşmanlara biraz acı veriyor olabilir.

Nadir karşılaştığımız elit birlik Sentinel

Kaçmak ya da dövüşmek sizin seçiminiz

Mekan tasarımı ve grafikler çok etkileyici. Oyunda gece ve gündüz döngüsü gerçekleşiyor ama GTA oyunlarındaki gibi bu dönüşüme çoğu zaman birebir şahit olamıyoruz. Hiç yağmur yağmıyor. Gerçi yağsa duvarda yürüyemeyiz, böyle daha iyi. 🙂

Çevre etkileşimli ataklarda düşmanlara daha fazla zarar verebiliyoruz

İlerlemeden önce keşif yapıp bilgi toplamak bu oyunda nadir yaptığımız şeylerden

Oyunun çoklu oyuncu desteği ile ilgili hiçbir bilgim yok çünkü orijinal değil.

Artıları:

  • Grafik kalitesi
  • Mekan tasarımı
  • Çevre ile etkileşim
  • Senaryo

Eksileri

  • Bende uzun süre oynadıktan sonra takılmaya başlıyor. Büyük ihtimalle orijinal olmadığındandır.

Bonus:

  1. Free run ile çıkılabilecek en yüksek noktadan şehrin görünümü
  2. Adrenalin dozu yüksek bir atlayış

 

Resmi site: mirrorsedge.com

Yapımcı ve dağıtımcı: Electronic Arts

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler