Meizu Pop (TW50) İnceleme

Meizu pop tam kablosuz olarak adlandırabileceğimiz kulaklıklardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat / perfomans doğrultusunda iyi bir yere sahip olduğu için de son günlerde en çok dikkat çeken ürünlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Teknik Özellikleri:

İlk olarak kısaca teknik özelliklerinden bahsederek başlayalım;
Frekans tepkisi: 20-20000Hz
Empedans: 16ohms
Duyarlılık: 101dB
Pil Kapasitesi (mAh) (Kulaklıkların İçindeki) : 85mAh Li-ion Pil

Ürünün Kutusu ve Tasarımı:

Ürünün kutusu da, kendisi de oldukça zarif tasarlanmış. Kutu içeriğinden tabii ki kulaklığımız, şarj kutusu, usb Typce-C kablosu ve yedek silikon kulak uçları çıkıyor. Herhangi bir şarj aleti bulunmuyor. Bu nedenle cihazı şarj etmek için telefonunuzun adaptörünü veya bir bilgisayarı kulanmanız gerekiyor.

Tasarıma gelecek olursak ise Apple Aipords özentisi olmayan sayılı tasarımdan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kulağa çok iyi oturuyor ve dışarıdan görünüşü de gayet güzel. Tasarım anlamında tek sıkıntısı içinden çıkan silikon uçlar kullanılmadığı zamanlarda bile sararıyor.

Kulağa Oturması ve Konforu:

Kulağa oturması çok iyi. İlk başta alırken kulağıma acaba olur mu diye düşünmüştüm. Fakat içerisinden çıkan silikon uçlardan kulağınızı en iyi şekilde tutacak olanı seçtikten sonra asla kıpırdamıyor. Resmen kulağınız ile bütünleşiyor. Kulaklıkların çok hafif olması (her biri 5.8g) kulağınızda sanki yokmuş hissiyatı uyandırıyor. Başta bu rahatsız etse de (düştü mü lan acaba? diye kontrol etme gereği hissediyorsunuz.) alıştıktan sonra çok konforlu geliyor. Bunun yanında içinden çıkan silikon uçlar her ne kadar sararıyor olsa da kulağa verdiği hissiyat çok hoş. Hafif yumuşağımsı (bu da ne demekse) bir kıvamı var ve rahatsız etmiyor.

Şarj:

Şarj olarak önce kulaklıktan bahsedelim Meizu kulaklık tam şarj olduğunda 3 saat müzik dinletebileceğini söylüyor. Günlük kullanımda da bu değere yaklaşıyor ve 2.5 -3 saati rahatlıkla çıkarıyor. Bunun dışında kutu ise kulaklıkları 4 kez tam şarj edebiliyor. Yani kutuyu ve kulaklıkları tam doldurup evden çıkarsanız yaklaşık 12 saat müzik dinleyebilirsiniz. Tabii bu müzik dinleme süresinin kesintisiz olmayacağını, kulaklıkların şarjı bittiğinde kutuya koyup şarj etmeniz gerekeceğini de hatırlatmakta fayda var.

Bunun dışında birazda nasıl şarj olduğundan bahsedecek olursak ürün Type-C portuna sahip ve içinden çıkan kablo ile şarj edebilirsiniz. Bunun yanında ürün kablosuz şarj de destekliyor bu sayede kulaklığı kablosuz olarak şarj edebiliyorsunuz. Şarj konusunda ise tek sıkıntı ürünün biraz şarj süresinin uzun olması.

Ses kalitesi, Mikrofon ve  Kontroller:

Ses kalitesi olarak fiyatının hakkını verdiğini hatta kendinden biraz daha pahalı ürünler ile bile kolaylıkla yarışabileceğini söyleyebilirim. Kablosuz kulaklıkların en büyük sorunu olan basslar bu cihazda gayet yeterli düzeyde yer alıyor. Tabii ki bir kablolu kulaklığın yerini tutmayacak olsa da ucuz bir ürün hissiyatı kesinlikle vermiyor. Ses yüksekliği olarak her ne kadar yeterli olsa da yüksek sesle müzik dinlemeyi sevenler biraz daha yüksek ses isteyebilirler.

Mikrofon kalitesine gelecek olursak maalesef burada sınıfta kalıyor. Sessiz ortamlarda anı kurtaracak kadar yetse de gürültülü bir ortamda mikrofonu kesinlikle yetmiyor ve karşı tarafa sesiniz çok kısık gidiyor. Buna çözüm olarak kualklıkların biri kulağınızdayken diğerini çıkarıp bir mikrofon gibi ona konuşabilirsiniz. Tabii ki bu çözüm asla onu kurtaramaz ve mikrofon kalitesi iyi dedirtemez bana dediğim gibi sadece zorunlu kalır da konuşmanız gerekirse diye ufak bir tavisye.

Konrtollere gelecek olursak başta biraz karışık gibi gelse de gayet güzel kontrol edilebiliyorlar. Çok hızlı basmalarda bazen algılamasa da üstündeki dokunmatik yüzey genelde düzgün çalışıyor.

Son olarak rakipleri ile kıyaslayacak olursak özellikle QCY ve Xiaomi ile yaklaşık bir performans sunuyor. Xiaomi'ye göre bana sesi biraz daha kaliteli geldi. QCY'ye görede ses konusunda iyi olsa da aralarındaki fiyat farkı buna vermeye değer mi düşündüyüroy. Xiaomi her ne kadar bu üründen pahalı olsa da noise cancelling özelliği olması ile bir adım öne geçiyor.

Bağlantı ve Bağlantı Performansı:

Bluettoth 4.2 ile telefonla bağlantı sağlıyor. En güncel Bluetooth sürümünü kullanmıyor olsa da herhangi bir bağlantı problemi de yaaştmıyor. Bunun yanında Qualcomm Aptx, Aptx Hd gibi teknolojileri de destekliyor. Bu sayede sesi gayet kaliteli bir biçimde ses aktarımı yapabiliyor. Şarşı azalmaya başladığında ise bazen ufak tefek kopma sorunu yapabiliyor fakat bu sorun edilmeyecek kadar az 🙂

Tasarım:

Bu ürünü alırken beni en çok cezbeden yanlarından biri de tasarımı oldu. Gerek şarj kutusu olsun gerekse de ürünün kendisi olsun tasarım olarak bence rakiplerini çok ilerisinde.  Tabii ki tasarım göreceli bir kavram olsa da Apple Airpods gibi uzayan bir "sapı" olmaması gayet yuvarlak bir yapısı olması benim çok daha fazla hoşuma gitti. Gayet hafif olması da bunun cabası oldu. Tasarım konusunda tek eleştirim yukarıda da belirtiğim gibi içinden çıkan silikon uçlar çok kısa zamanda sararıyor buda çirkin görünmesine neden oluyor.

Kontrol Tuşları:

Cihazı alanların en büyük problemlerinden birisi de cihazın üstündeki dokunmatik kısım vasıtası ile nasıl kontrol edeceklerini bilmemek oluyor. Her ne kadar kullanım kılavuzunda bu bilgiler yer alsada bazen gözden kaçabiliyor. Bu nednele hızlıca bunlardan bahsetmek gerekirse;
Sağ kulaklığa;
1 Kez tıklandığında Şarkıyı durduyor / başlatıyor, ve aramalara cevap vermenizi sağlıyor.
2 Kez tıkalndığında Sonraki şarkıya geçiyor.
3 Kez tıkladığınızda Sesli asistanı aktif ediyor.
Basılı tuttuğunuzda ise ses açma işlemini yapıyor.
Sol Kulaklığa;
1 Kez tıkladığınızda hiç bir şey olmuyor 😀
2 Kez tıkladığınızda önceki şarkıya geçiyor.
3 Kez tıkladığınızda ise yine sesli asistanı aktif ediyor.
Basılı Tutulduğunda da ses kısma işlemini yapıyor.

 Puan 4.3 /5

+ Ses kalitesi.
+ Kulağa iyi oturması.
+ Sade tasarımı ve hafif olması.
+ Bassların yeterli olması.
- Şarj süresinin uzunluğu.
- Rakiplerinde olduğu halde noise cancelling özelliğinin olmaması.
- Silikon uçların çabuk sararması.
Yazının kaynağını görmek ve daha çok görsele ulaşmak için https://www.aliytrklkmz.com/2019/09/meizu-pop-tw50-inceleme.html
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • harunshn @harunshn

  Mikrofon kalitesinin yetersiz olduğu bir ürünü neden piyasaya sürer bir marka anlamıyorum. Hani bahsettiğimiz üst sınıf bir beklenti değil, konuşabilmek ve anlaşabilmek... Meizu ürünlerine bakışımı değiştiren bir ürün.

  • DRTOLGA @platinium08

   Hocam piyasada ki diğer cihazlardan haberiniz var mı bilmiyorum. En üst segment sony nin sorunu da mikrofon kalitesi Samsung un sorunu da mikrofon kalitesi Tek gövdeden oluşan tüm cihazların sorunu mikrofon kalitesi.

   Sebeb ise gayet basit bu cihaz dış kulak yolunuzda mikrofonu da aynı yerde ağzınız ise maksillanızla mandibulanız arasında. Yani ses alımı için baya uzak.

   APPLE Airpods tasarımının bir gövde ve boyundan oluşma sebebi mikrofonu o uzun boyun sayesinde ağzınıza yakınlaştırmak. Xiaomi airdots pro da öyle

   Bana mikrofon soran arkadaşlar olduğunda bu ikisini öneriyorum. Ses soran oldumu bu ikisi de çok çok geri sıralara gidiyor. Bunlar müzik film izlemek için değil telefonla konuşmak için yapılmış tasarımlar. Ses kaliteleri fiyatlarıma oranla fazlasıyla zayıf.

  • harunshn @harunshn

   @platinium08 Sorun şu ki, aldığınız ürün konuşma yapabilmeniz için mikrofon konumlandırmış ancak bunu kullanamıyorsunuz. Madem yeterli performansı veremiyor mikrofonu hiç koymayın, böylece maliyeti de düşürürsünüz. Bu açıdan değerlendiriyorum ben.
   Samsung'un ve Sony'nin mikrofon kalitesi istenilen seviyelerde olmasa da rahatlıkla görüşme yaptıracak seviyedeler.

  • DRTOLGA @platinium08

   @harunshn onları rahatça görüşme yaptıracak seviyede buluyorsanız bu da rahatça görüşme yaptıracak seviyede arada fark yok 🙂

  • harunshn @harunshn

   @platinium08 inceleme öyle demiyor. Ben inceleyen arkadaşın belirttiği notlara göre yorum yapıyorum.

  • DRTOLGA @platinium08

   @harunshn inceleme de arkadaş Samsung ve sony modellerini incelendiğinden bahsediyor mu hocam? Xiaomi dediği boyunluklu airdots pro zaten bahsettiğim yapıda ki ürün

  • harunshn @harunshn

   @platinium08 Buradaki bahsi geçen incelemede Meizu ürününün mikrofon kalitesinin yetersizliği belirtilmiş. Samsung veya Sony hakkında bir yorum yok. Sizin yorumunuz bununla eş değer olduğu yönünde. Ben Samsung'u yeterli bulmuştum incelediğimde. Bu da o seviyede mi ben denemeden bilmem mümkün değil.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler