Logitech M330 Silent Plus Fare İncelemesi

Öncelikle herkese merhabalar, bu incelemem de size Logitech M330 Silent Plus faresini elimden geldiğince anlatacağım. İncelemeye başlamadan önce cihazın size nasıl geldiğinden bahsedeceğim.

Ambalajı gördüğünüz gibi, önde sadece faremiz arka kısımda ise teknik detaylardan söz edilmiş. İşte mesela m170 modeline göre yüzde 90 daha sessizmiş. 10 metre çekim mesafesi varmış. 24 ay’a kadar pil ömrü sunuyormuş gibi özellikler bahsedilmiş. İncelmeye gelen ürün ise kırmızı renkte. Ama dilerseniz siyah ve mavi renkleri de var. Paketi çok kolay açılıyor extra makasla vs. cebelleşmeye gerek yok. İçinden faremiz, kullanım ve dikkat edilmesi gerekenlerin yazdığı büyük bir kağıt çıkıyor.

Kabaca şimdi faremizin boyutlarına ve genel görüntüsüne bakalım. Genel görüntüsü ve boyutu karşılaştırmanız için yanına standart AA tipte kalem pilde koydum.

Algılayıcısı ve pili gördüğünüz gibi farenin alt kapağını açtığınızda çıkıyor. çalışması için ufak bir ok olan kağıt parçasını çıkartıyorsunuz. Ve usb alıcısını takıp kullanıyorsunuz. Ek bir programa vs. gerek yok. Tak çalıştır mantığında.

 

Algılayıcısı ise normal standart nano algılayıcıdır. Öyle eski tip parmak boyutlarında değil.

Faremizi pc taktığımızda üzerinde led ışık ile haber veriyor. Bizimle farenin tek iletişimi bu, bu ışık 5 saniye kadar yanıp sönüyor. Devamlı yanmıyor, ve diyelim açık bıraktık kapatmadık vs. fare hareketsiz durduğunda ise uyku moduna geçiyor pil tüketmemesi için. Ancak uyku modundan çıkışta bu ışık tekrar bir kere yanıyor. Bu durumun pile etkisini test etmek için fareyi aylarca kullanıp denemem lazımdı ancak bayadır kullanıyorum, gözle görülebilir bir etkisini hissetmedim.

Ve malum, dayanamayıp merak edip içini açtım. Bunu siz sakın yapmayın garantisinden çıkabilirsiniz. Sırf tıklamaya sağlayan switchlerin nasıl olduğunu merak ettim. Yapısı gördüğünüz gibi çok basit. Sadece benim tek eleştirebileceğim nokta farenin tekerlek mekanizması çok eski nesil. Normalde M185 ve çoğu yeni nesil Logitech faresinde tekerlek mekanizması aslında fiziksel değil. Altta bir algılayıcı vardır siz tekerleği döndürdükçe alttaki optik algılayıcı okur. Bu sayede fiziksel hataların zamanla tekerleğin eskimesi vs. gibi durumların önüne geçer ama M330 modelinde malesef böyle değil.

 

Faremiz bilindiği üzere Silent Plus diye bas bas üzerinde de yazıyor yani sessiz bir fare. Ama nasıl sessiz ? bunu malesef anlatamam o yüzden de inceleme ve karşılaştırma için bir düzenek kurdum. Telefonuma ortamın o anki Desibeli ölçen uygulama kurdum. Amacım bir veri elde etmek biliyorum tabi ki bu işin profesyonel aygıtlarla ve ciddi sessiz ortamda yapılması gerekiyor. Sadece veri elde etmek amacıyla bu şekilde denedim.

 

 

Gördüğünüz gibi sırası ile tek tek farelerimizin modellerini yazıyorum. Her birini de tek tek seslerini ölçtüm. Telefonla arasında 10 cm mesafe var. Hepsini denerken de ortamın gürültüsünü elimden geldiğince sabitledim. Resimden bakabilirsiniz. Ortalama ortam gürültüsü 37 40 desibeldi. O arada önce sol sağ sonra tekerlek ve tekerlek tıklama seslerini test ettim.

Ve liste olarak hangi farenin max kaç desibel ses çıkarttığını yazıyorum.

M330 : 45 Db

M185 : 58 Db

Mk240 : 63 Db

Trust ZIVA : 59 Db

 

Sesini merak ediyorsanız eğer ben genede mp3 formatında tek tek ekliyorum dinleyebilirsiniz.

 

M185 : https://vocaroo.com/i/s1TSzQ66UaJ9

M240 : https://vocaroo.com/i/s1R7B84RYnxj

Trust Ziva : https://vocaroo.com/i/s10uLXCb6NWh

M330 : https://vocaroo.com/i/s17sxkQODahs

 

Logitech M330 denildiği gibi sessiz bir fare, ancak sessizliği için fareye biraz alışmanız lazım. Çünkü standart fareler gibi tıklarken size tık sesini ve bilinç altı ” tamam bastım ” olayını biraz zayıf veriyor. Ben ilk gün test ettiğimde çift tıklayamıyordum. Tıklıyorum ama bunu dediğim gibi hissetmediğim için 3 4 kere tıklıyordum. 🙂 bir 4-5 günde de ise çift tıklama sorununu aştım. Bu tamamen alışkanlık meselesi bu arada, M330’dan başka fareye geçince de farkını hemen hissediyorum. Bu seferde öbür farelere tıklamak zor geliyor. 🙂

Gelelim artıları ve eksilerine.

Artıları.

+ Sessizlik iddiasını sunan bir fare

+ Nano boyda alıcı

+ Tek AA tipte kalem pil ile çalışması

+ Ergonomisi güzel avuca tam olarak oturuyor.

+ Yanları kauçuk kaplı ve elden kaymıyor.

+ Invisible optic diye geçiyor. Yani optik algılayıcının ışığı yok.

+ Kumaş, tahta, ve biraz engebeli yüzeylerde çalışıyor.

Eksileri

– Sessiz ama tıklamaya alışmak gerekiyor. Hemen alışmak zor.

– Alıcısı unifying destekli değil. Bu yüzden elinizde birde unifying destekli klavye varsa evet fareyi eşleştirebiliyoruz ama bu seferde kendi alıcısı ile çalışmıyor.

– Cam yüzeylerde kullanmak biraz sorun.

– Sol el ile kullanamayabilirsiniz sadece sağ el için yapılmış.

– 10 metre kablosuz algılama mesafesi var ancak, yakınlarda güçlü wifi sinyali, bt sinyali vs. var ise tam 10 metreden kullanmak sorun. Çünkü 6-7 metreden sonra bu sefer algılamamaya başlıyor. Bunu da şöyle anlıyorsunuz özellikle tv üzerinde denedim. Faremizi hareket ettiriyorum ama kesik kesik ilerliyordu.

 

Ve son olarak fiyatımıza değinelim. İncelemeyi yazdığım tarih olarak, ortalama 75 ila 110 lira arası fiyatı değişiyor. Sadece sessizlik iddiasında olan bir fare için fiyatı biraz düşündürebilir. İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Sorularınızı hiç çekinmeden yorum olarak sorabilirsiniz. Eksiğimiz olduysa kusurabakmayın. Bir sonraki incelememizde görüşmek üzere hoşçakalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler