Logitech G27

Evet arkadaşlar. Sanırım uzun bir süredir inceleme yazmıyordum. Bugün G27’nin incelemesini yazmanın vaktini geldiğini düşündüm. Anladığınız gibi G27’i inceleyeceğim.
Kutu içeriği :
Direksiyon
Pedal
Vites Kutusu
Adaptör
Kullanım klavuzu
Driver CD’si
Hiç denemediğim RFACTOR adında bir oyun. (Sanırım oyun bir süreden sonra lisans istiyor.)

Öncelikle G27’yi diğer direksiyonlarından ayıran en büyük özelliği güç geri bildirimi (force feedback). İnanılmaz güçlü bir titreşim motoru var. Yoldan çıktığınızda, kaza yaptığınızda veya drift yaptığınızda direksiyon çok titriyor. Bu yüzden her türlü masaya G27 koymak doğru olmuyor. Cam masayı çatlatabilecek güçte bir titreşim motoru var. Bu titreşim motorunu yazılımından ayarlandığını unutmayalım. Logitech’in önemli olarak düşündüğü bir diğer özellik ise direksiyonun arabalarda kullanılan direksiyonlar gibi sarmal dişli bir teknolojiye sahip olması.
Direksiyonun üstünde sağ ve sol tarafta olmak üzere 3’er tuşu, yine sağ ve sol olmak üzere sıralı şanzıman sistemini kullanmak isteyen kullanıcılar için 2 adet direksiyon arkası vites ve ledli RPM göstergesi bulunuyor. Bu gösterge ile vitesi ne zaman değiştireceğinize bakabiliyorsunuz. Gerçekten ince düşünülmüş bir detay. Direksiyonun üstünde genellikle gerçek deri ve paslanmaz çelik kullanmışlar malzeme konusunda çok başarılı bir ürün. Bir diğer ince düşünülmüş detay ise direksiyonun altında bulunan kablo yuvaları. Bu yuvalar sayesinde kablolar ezilmekten kurtuluyor.
Hazır direksiyonu konuşmaya devam ediyorken 900 derece dönebildiğini ve bunu yazılımdan ayarlayarak istediğimiz değere getirebildiğimizi söylemek isterim. Sanırım direksiyonun başka bir yönü kalmadı o zaman vites kutusuna geçelim.
G27 7 vitesli bir sistem var. 6 tanesi normal vites şeklinde geri vites ise vitesin üstüne bastırıp geri 6. vitese aldığımız zaman oluyor. Vites kutusunun üstünde sadece vites mi var ? Hayır. Çeşitli yön tuşları olmak üzere 12 adet tuş bulunuyor. Vites de kullanılan deri çok hoşuma gitti fakat vitesin üstündeki kapakçığın plastik değilde paslanmaz çelik olmasını isterdim. Vites’de ki özellikler bu kadar şimdi sıra pedallarda.
Gaz, fren, debriyaj olmak üzere 3 pedal bulunuyor. Bu pedalların gücü farklı yani gaz pedalına çok kolay basılırken debriyaj pedalına daha zor basılıyor fren pedalına ise çok daha zor basılıyor. Bence bunu düşünmeleri çok iyi olmuş bu sayede sürüş hissi çok daha güzel oluyor. Pedalların malzemesi ise paslanmaz çelik. Pedalların alt kısmında halıya sabitlemek için bir kısım var gerçekten halıya sabitleniyor ve çok zorlamadığınız sürece yerinden oynamıyor.

Oynanış :
Eski ve yeni olmak üzere bir çok oyun oynadım. Bunlar ;
NFS Underground 2
NFS Most Wanted
NFS The Run
NFS Undercover
NFS Rivals
Dirt 2
TDU 2
City Car Driving
ETS 2

Oynadığınızda gerçekten eliniz altında bir canavar olduğunu hissediyorsunuz. Titreşim motoru çok yerinde kendisini fark ettiriyor. Genellikle oyunları 200-500 derece arasında oynadım. Çünkü 900 dererce gerçekten yüksek bir değer ve araba kontrolünü zorluyor. 900 dereceyi City Car Driving ve ETS 2’de kullandım. Onlarda ise 900 derece ile kontrol daha iyi oluyor. Oyunlarda sinirimi bozan tek şey ise direksiyonun her tarafını ayarlardan ayarlamak. Gaz için gaz pedalını ayarlamak gibi yani otomatik kendisi ayarlasa çok daha iyi olur.
Özellikle City Car Driving’de çok eğlendim.Tam bir simülasyon oyunu. Sıkılmadan oynadım denemelisiniz.
Eksileri :
Vitesin üstünde bulunan plastik keşke paslanmaz çelik olsaydı.
Her oyunda direksiyon setini ayarlamak zorunda kalmasaydık.
Pedallarda da titreşim motoru olsaydı.
Ledli RPM göstergesi daha fazla oyunla çalışsaydı.
Seti ya sürekli bir yerde takılı kalacak yada sürekli masadan çıkartıp yeniden takacaksın ama bu gerçekten uğraştırıcı bir iş.

Değerlendirme :
Bence G27 piyasada bulunan diğer direksiyon setlerine göre çok iyi. Fiyatı çok pahalı internette 1000 TL ile 800 TL arasında sıfırını bulabiliyorsunuz fakat bu fiyata bence kesinlikle almayın. 2. el piyasası güçlü bir cihaz. Ben 400 TL’ye buldum hemen aldım ve şuanda 600 TL’ye benden almak isteyen birisi var. Biraz araştırırsanız ucuza bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler