Lenovo N500 Upgrade Macerası

Uzun zamandır sizlerle yazı paylaşmamıştım,şimdi kısa bir maceramla geri döneyim dedim.

Bundan 1.5 sene önce laptop ihtiyacım vardı sahibinden’e bakarken arkadaşın kullanmadığı,yıllardır belki de onun çekmecesinden çıkmamış bir laptop’u aldım. Lenovo N500 3000 olan notebook’tan bahsediyorum 150TL’ye sattı bana.

Özellikleri:

Intel T3200 2.0GHZ 2core/2thread 1MB Cache 667FSB CPU 65nm

Samsung 1GB DDR2 667Mhz RAM

Hitachi 160GB 5400rpm HDD

Intel GL40 Chipset bu önemli 😀

Ben bu cihazı 1 sene kullandım ve…

Kötü İşlemci Yoktur Kötü İşletim Sistemi Vardır.

Bir çoğumuz arka planda çalışan gereksiz windows servislerini ve komponentlerini bilmiyoruz.Hani sevgili üstat LP belirtmişti ya benim uykumu o 100mb’lık help dosyası bile bozuyor diye aynen Ntlite’ya verecek param olmasada ben bu yola koyulmuştum Windows’un lite sürümünü bulmaya çalıştım.Nette ne idüğü belirsiz yok Dark Edition,yok Performance Purple Gamer Edition bunlara bulaşmadan kendi elimle yapabileceğim fakat Ntlite gibi de paralı olmayan bir tool lazımdı bana. İşte o kahramanın adı “MSMG TOOLKIT” bu araç ya da bizim camia da ki tabiriyle tool ile neleri kaldırdım neleri…

Windows’un bütün o Store App’leri. Hani Candy Crush’ı silersiniz tekrar gelir bir daha silersiniz olmaz olur,Skype’ın ayrı App’i ya yeter hepsini söktüm attım.

Windows Defender, Hyper-V, Windows Media Feautres ve birçoğu…

Böylece bu yaşlı PC’ye harbiden Windows 10 kurdum zaten çok kullanmayacaktım çünkü varolan Masaüstü PC’imde çoğu zamanımı geçiriyordum onun haricindeki işlerde ise gayette iş gördü. Ne mi elde ettik, HDD’ye daha az yüklenen bir windows,işlemciye daha az yüklenen bir windows dolayısıyla saf ve güncellemeleri sorunsuz alan temiz bir Windows. Bunun yanı sıra başka bir tool olan Ultimate Windows Tweaker’ı da çok etkili oldu tabii. Autoruns ile de başlangıçta çalışan gereksizleride kaldırmadım değil fakat bunların hepsine ulaşmak epey zaman ve emek demek unutmayın. Ben bilemem kimin ne ihtiyacı var ben Hyper-V’yi çat diye söktüm kimisi için çok önemli ben Windows Search’i kapadım kimisi için çok mühim.

Zaten yukarıda bahsettiklerimin nasıl yapılacağı internette mevcut YouTube yardımcı olacaktır.

Şimdi gelelim düşük maliyetli Upgrade Macerama.

Neden bu eski bilgisayarın parçalarını yükseltmiyorum dedim. Aliexpress’te işlemci ve ram fiyatlarına baktım ve inanılmaz uygun.

 

 

İşlemci konusuna gelirsek Lenovo dökümantasyonuna baktım T9400’a izin veriyor uyumlu görünüyor. Intel’in kimi dökümasyonunda GL40 için T9400 uyumlu görünüyor kimisnde görünmüyor bende hemen sipariş verdim sonuçta soket uyumlu TDP’ler aynı ee tamam dedim.

T9400 2.53GHZ 2core/2thread 6MB Cache 1066FSB 45nm = 5.00 $ ve tabii ki bu işlemci kullanılmış bunu unutmayın !!!

 

 

Ardından RAM’a baktım DDR2 667.

ARM Ltd diye bir firma çinde halen sıfır DDR2 bellekler üretiyor.

ARM Ltd 2GB DDR2 667=6.72$ bunu da aldık.

Ve ürünler geldi…

Yaklaşık 35-40 gün sonra geldiler.

İlk önce işlemci geldi hemen takıp denedim. TDP’si de 35W, yüksek saat hızı, daha fazla cache, 45nm hemde 5 dolara derken.

Çat açılmadı. Ya nasıl olmaz ! sök yeni işlemciyi tak eskiyi bios update yap tekrar eskiyi sök yeniyi tak.Güç tuşuna bas ve yine açılmadı.

Meğersem benim GL40 chipset desteklemiyormuş o dökümanları oluşturan INTEL,LENOVO hepsi yanlış filanca forumdaki falanca üye doğru. Daha önce benim yaşadığımı tecrübe etmiş adam bütün uyumlu işlemci listesi yazmış. Üstelik aliexpress’te en alttada satıcı belirtmiş şu chipsetlerde uyumludur diye de. Eee tabii ben o dökümanlara güvenerek çat diye aldım. Ne oldu işlemci tozlu raflara, bu arada sevgili üstat LP ne oldu AMD’nin Tozlu Rafları(Phenom’a kadar gelseydik bari) ne oldu SanDisk’in Tozlu Rafları…

GL40 Chipset 667FSB’yi destekliyor gözüküyor AIDA’da da bile. Yani 1066FSB takmak mümkün değil.

İşin ilginç tarafı şu ki GL40 chipset bütün 800 FSB işlemcileri destekliyor fakat dökümantasyon yine yanlış.

Gelelim belleğe…

Bellek geldi taktım ve sorunsuz çalıştı bu kadar 😀 1GB’dan 3’e çok iyi bir sıçrayış oldu buna emin olabilirsiniz.

İşlemciye kafayı takmıştım…

Uzun araştırmalardan sonra F/P’si en yüksek T8300’ı gördüm.

T8300 2.40GHZ 2core/2thread 800FSB 3mb Cache ve 45nm = 4.86$

aldım geldi ve taktım. Sorunsuz bir şekilde çalıştı ve harika bir mutluluk hissi ee hobimiz sonuçta 😀 fakir hobisi daha doğru olur 😀

Ve disk inanın en önemli atlama bellekten sonra bu oldu. Ve yine tabii ki SSD olması lazımdı.

Adata Ultimate SU650 120GB SATA III’ü aldım.

 

SATA II yani 3GB/s hızında ki SATA arabirimi için hızları gayet uygundu.

Bu SSD terfisi laptopun kendisi kadar oldu 219TL. Bu size kalmış, amazonlardan gelecek 60GB SSD’ni yazma performansları yerlerde. Üstelik bu Adata’nın yeni SSD’si 3D Nand var SLC Cache’i var ve performansı SATA II’de 272mb okuma/250mb yazma(Crystal Disk Mark 5.1.2 x64) IOPS değerleri ise 20K/70K olması lazım. Gayet tatminkar diyebilirim. MTBF yani iki arıza arası zaman ise 2Milyon saat ki bu değer iyi genelde 1 ve 1.5 oluyor.

Ne elde ettim ?

4.86+5.00.+6.18= 16 Dolara gayet iyi bir yükseltme ve saf windows ile iyi çalışıyordu.

219TL’ye bir SSD ve bence sorunsuz bir deneyim SSD terfiyesi ile birlikte, hee amaç Battlefield değil amaç photoshop değil amaç günlük kullanım…

Ve inanın bana günlük işler için çok süper oldu F/P olarak da iyi. T8300’ün gücü şu an saf işlemci performansı olarak Atom x7-Z8700’a eşdeğer hatta yüksek(Cinebench R15’e göre) hee tabii ki teknoloji ve güncellik olarak geride ona lafım yok ama performans olarak şu an elde etmiş olduğum sistem süper.

Uzun oldu ama bilgilendirici oldu…

 

HERKES KENDİNDEN SORUMLUDUR BU ARAÇLARIN KULLANIMINDAN

MSMG TOOLKIT

MSMG TOOLKIT KULLANIMI (İNGİLİZCE)

Ultimate Windows Tweaker

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler