Kodi - Xbox Media Center

Selam herkese. Bugün Kodi adlı yazılımın incelemesini yapacağım. #akış

Eskiden XBMC olarak bilinen şimdiki adı ile Kodi olarak tanınan bu yazılım ücretsiz olarak dağıtılan bir medya yazılımıdır. Kodi sayesinde film, TV izleyebilir, müzik dinleyebilir ve resimlere bakabilirsiniz. Ayrıca kendine ait mağazası üzerinde eklentilerde kurabilirsiniz. Kodi sadece Windows için değil Andorid, Linux, Raspberry, Mac ve iOS içinde geliştirilmektedir. Yani bir çapraz platform uygulamasıdır. Kodi için geliştirilen tüm eklenti, tema gibi üçüncü parti paketler bütün bu platformlarda sorunsuz çalışır.

İlk olarak Kodi’nin desteklediği formatları belirtmek isterim. Aşağıdaki bilgileri koditr.net adresinden aldığımı belirtmek isterim.
Resim:
Resimleri görüntülemek için dâhili olarak bir resim görüntüleme uygulaması yüklü gelmektedir. Resimlerini slayt gösterisi olarak izlerken akıllı kumanda vasıtasıyla ya da akıllı telefon ile kontrolü gerçekleştirebilirsiniz. Klavye, fare bağlı değilse tabi. 🙂
Müzik:
MP3, WMA, WAV, FLAC, OGG ve ACC gibi bütün ses biçimleri Kodi tarafından desteklenmektedir. Dilerseniz favori müzikleriniz için çalma listeleri oluşturabilirsiniz.
Video:
Kodi 3D, H.264, HEVC başta olmak üzere neredeyse tüm video formatlarını desteklemektedir. Ayrıca alt yazılı filmleri de rahatlıkla izleyebilirsiniz.

GÖRÜNÜM PAKETLERİ:
Kodi ilk yüklendiğinde varsayılan bir temayla gelir. Fakat dilerseniz mağazadan 30’yakın tema arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca internetten çekip kurabileceğiniz birçok tema ve eklenti mevcuttur. Temalar yazılımın görünümünü tamamen değiştiriyor. Temanızı seçtikten sonra isteğe bağlı olarak yazı tiplerini, renkleri ya da temayla beraber gelen ayarları değiştirebilirsiniz. Hatta destek veren bazı temalar ile ana sayfa düzeninizi de değiştirebiliyorsunuz.

EKLENTİLER:
Bence Kodi’nin en büyük artısı eklentileri. Müzik, resim, video, TV gibi kategoriler için onlarca eklenti mağazaya eklenmiş durumda. Bazı eklentiler alfa ya da beta sürecinde olsa da geneli final sürümüne ulaşmış ve iyi çalışıyor. İşte eklentilerden bazıları:
Resim: 500px, Dropbox, flickr, Google Images, iPhoto, OneDrive, Picasa,
Müzik: Apple iTunes Podcast, Dropbox, OneDrive ve onlarca radyo kanalı.
Video: YouTube, Disney, FOX, IGN. Ayrıca birçok TV ve video yayın kanalı.

WEB SUNUCUSU:
Kodi uzaktan yönetimi sağlamak için yazılımın kontrolüne izin veren bir web sunucusu ile gelmektedir. Ayarlar bölümünden web sunucusunu açtıktan sonra ister herhangi bir tarayıcıdan isterseniz daha mantıklı bir çözüm olan mobil uygulamadan kontrolü sağlayabilirsiniz.

KORE, OFFİCİAL REMOTE FOR KODİ:
Kore, Kodi için geliştirilmiş bir uzaktan kumandan kumanda uygulamasıdır. Bu sayede telefon ya da tabletinizden rahatlıkla Kodi’yi kontrol edebilirsiniz. Uzaktan kumanda uygulamasını https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.kore&hl=tr adresinden indirebilirsiniz.

GÜVENLİK:
Uygulamayı sizden başkalarının kullanmasını istemiyorsanız açılışsa şifre koyabilirsiniz. Varsayılan olarak gelen hesap yönetici hesabıdır. Başka kullanıcılar için yetkileri kısıtlanmış hesaplar açabilirsiniz.

Kodi hakkında daha fazla bilgi almak ve cihazınıza indirmek için http://kodi.tv adresini ziyaret edebilirsiniz.
Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşça kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler