Kinguin üzerinden Windows 10 Pro almak.

Herkese selamlar.

Yıllarca 90 günlük (Enterprise Evaluation) deneme sürümleriyle idare ederek kullandığım Windows’un deneme günü haftaya bitecek. Açıkçası bu şekilde her 90 günde bir format atmaktan yoruldum.

Format atmak eskiden bir eğlenceydi benim için. Windows XP zamanlarından bahsediyorum. 512MB ram kullandığım zamanlardan. Format sonrası bilgisayar sıfırlanırdı, kendine gelirdi, yeniden başlamak güzeldi.

Şimdilerde artık o kadar çok program kurup, belirli bir düzene alışınca onları sil baştan kurmak eğlenceden çok eziyete dönüşmeye başladı.

Bugün Windows 10 Enterprise Evaluation DVD’sinin de bozulduğunu, okunamadığını görünce, artık “key” satın alma zamanının geldiğini anladım.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10 adresinden indirdiğim medya oluşturma aracı (media creation tool) ile ISO dosyasını indirmeyi başlattım. İndirme bittiğinde seçeneklerde Win10PRO ve Win10Home seçenekleri vardı. Pro seçeneği ile devam ettim ve masaüstüne indirdiğim ISO dosyasını, sağ tık > diske yaz seçeneği ile DVD’ye yazdırdım.

Bu aşamada klasik sıfırdan format işlemlerini gerçekleştirdim. Yani halihazırda bilgisayarımda zaten Windows10, 90 gün deneme sürümü yüklüydü, diski sildim sıfırdan PRO kurdum.

Windows 7 veya 8’den yükseltme yapacaklar için sanırım prosedür aynı fakat temiz kurulum en iyisi bence. Yani bana “senin Windows 8’in yokmuş, Windows 10 kurmam” demedi.

Ürün anahtarı sorma aşamasını ise “şimdilik geç” diyerek geçtim. Windows kuruldu.

 

https://teknoseyir.com/durum/509789

 

Şimdi ise, benim de en merak ettiğim, Kinguin’den Windows anahtarı alma aşamasındayım.

http://www.kinguin.net/category/19429/windows-10-professional-oem-key/ adresinde pek çok satıcı var. Ben “keysender”dan aldım Türk bayrağı gördüğüm için. Yani şuradan: http://www.kinguin.net/product/214808/windows-10-professional-oem-key/

3 küsür liralık alıcı koruması ile birlikte 93 TL’ye geldi.

Alım aşamalarının ekran görüntüsünü almadım fakat gayet kolay bir şekilde satın alınabilir. Pek çok ödeme seçeneği mevcut, PayPal da mevcut. Fakat orada PayPal logosunu görünce bir burukluk yaşadım. Ben enpara.com kartımla aldım, SMS ile onay şifresi geliyor.

E-posta adresinize hemen Kinguin.net: Dispatch # S1ID4xx45345xx for Order # Sxxx345x0675 şeklinde bir mail geliyor ki zaten içinden de Windows 10 anahtarını gösterir bir jpg çıkıyor.

Şu an Windows aktif halde. Herhangi bir sorun yok. Yakın zamanda yeni anakart almayı düşünüyorum. Karşılaştığım durumları burada belirtirim. Yardımcı olabilmişimdir umarım.

7 ay sonra…

Anakart, işlemci, SSD değiştirdim. Ayarlar>Aktivasyon’dan “donanım değiştirdim” seçeneği ile sorunsuz aktarım sağladım. Yeni anakartım ile sıkıntısız kullanıyorum.

11 ay sonra…

Creators Update’yi buradan indirdim: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

USB’ye yazdım ve sıfırdan kurdum. Kurulumda KEY istediği yerde, GEÇ diyerek ilerledim. Windows kurulduğunda, internete bağlanınca KEY girmeye gerek kalmadan otomatik aktif oldu. Sıkıntısız kullanmaktayım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler