iPhone SE 2020 İncelemesi

Merhaba herkese, bu yazımda Ekim başından beri kullandığım yeni iPhone SE modeli hakkında görüşlerimi yazmak istedim. TS'de incelemesi yok, kullanan da bir avuç insan var. Sitede böyle bir yazının durmasının iyi olacağını düşündüm. Bundan önce 4 seneye yakın 6S, sonrasında 3 hafta civarı iPhone 11 kullandım(iade ettim, detaylar için https://teknoseyir.com/blog/1326886) Dolayısıyla bu yazıda yer yer bu iki telefonla karşılaştırmalar da yapacağım.

 

Tasarım

iPhone 8'den tek farkı arkadaki elmanın telefonun ortasına taşınması. Kılıfları da uyuyor birbirine diye biliyorum. Fakat ekran koruyucularının geneli uymayacaktır, 8 ve 7'nin koruyucuları bu telefonun ekranında halo effect dediğimiz (baloncuk bırakma mı, iz bırakma mı diyelim, bilemedim). Ekran gövde oranına diyecek bir şey yok, 4.7" ekranını çoğunluk demode buluyor. Benim "telefon tamamen ekran olsun, çerçeveler ölsün" gibi bir bakış açım olmadığı için rahatsız olmadım. Fakat telefon diğerleriyle karşılaştırıldığında tabi ki yaşlı görünüyor. Biraz zorlarsak iPhone 6 ile bu anlamda pek bir farkları yok. Tasarım konusunda en çok memnun olduğum tarafları küçüklüğü ve hafifliği. 11'den buna geçen biri olarak farkı hemen hisettim. Artık cepte taşınması, tek elle kontrol etmesi çok daha rahat, ergonomik bir telefon. Küçük telefon sevenlere tavsiye ederim. Gelelim Touch ID'ye. iPhone 11'de kullanırken Face ID gayet düzgün çalışmasına karşın, koronanın getirdiği maskeli balo evreninde biraz can sıkıyordu. Örneğin sokakta yürürken telefonu açmak isterseniz maskenizi indirmeniz gerekiyordu. Bazılarını maskeyle de açıyormuş, beni hiç tanıyamadı maskeyle. Her ne kadar son 7-8 ayda normal şartlar altında yaşamasak da, iPhone SE bu konuda daha pratik. Face ID'nin avantajı ise gerçekten bir yerden sonra orada olduğunu unutturacak kadar pürüzsüz entregrasyonu. Bir web sitesine giriş yaparken şifrenizi girdiğinizi dahi anlamıyorsunuz. Touch ID bu konuda biraz daha ben burdayım, beni kullanacaksın diyor. Tasarım konusunda tek şikayetim, her ne kadar beraberinde kablosuz şarj, arkaya dokunarak kısayollarla işlem yapabilme gibi olanakları getirse de, arka tarafın alüminyum olmasını isterdim. Hem düştüğü zaman dayanıklılığı görece yüksek olurdu, hem de kayganlığı azalmış olurdu. Eski telefonum iPhone 6S defalarca her türlü zeminle haşır neşir oldu, tabi ki kozmetik olarak mahvoldu fakat kırılmadı telefon. Onun yaşadıklarının üçte birini yeni SE yaşasa arkası tuzla buz olacak muhtemelen. Onun için telefonu çok da kalınlaştırmayan bir kılıfla kullanmanızı tavsiye ederim. Tasarım konusunda tek doğru yok, kimisi bu ne böyle der, kimisi aradığım bu der. Tamamen tercihinize bağlı bir konu.

 

Ekran

4.7" ekranı var. 6, 6s, 7 ve 8'in çözünürlüğü ile aynı,1334*750. Parlaklık olarak iç mekanda tabi ki bir sorun yok, güneş altında ise sorun olabilir. Telefonu kullanmasanız dahi tahmin edebilirsiniz ki bu ekranda film izlemek, oyun oynamak tat vermez. Safari, Twitter vs için yeterli bir ekran. Ancak "otobüste giderken Netflix'ten dizi izleyeyim, gece de açayım şu filmi takılayım biraz" diyecekseniz bu telefonu tavsiye etmiyorum. Zaten çok basit kararlar alıyorsunuz bir telefonu satın alırken. "Ne yapacağım telefonla?" Sorusuna film izlerim, çok fazla YouTube'da dolaşırım, sürekli video çekerim diyorsanız(kamerada siorun yok, ekrandan dolayı diğer modeller kadar rahat değil video çekmek) bu telefon sizin için değil.

Performans

Telefonun en iyi yönü belki de. iPhone 11 serisinde de kullanılan A13 yongasına sahip. Bazı yazılar okudum, chipsetin daha dar bir alanda çalışmak zorunda kaldığı için kendisini yavaşlattığına dair,(%15 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam) fakat A13'ün %30 yavaş hali bile IOS+3GB ile birleştiğinde hızlı hissetirir zaten. Ben de telefonu kullanırken iPhone 11 ile arasında hız olarak bir şey fark etmedim.

Kamera

Bu alan da yeni SE'nin parladığı alanlardan. Apple'ın bu modelde hangi sensörü kullandığını hala bilmiyorum. Kimisi birebir iPhone 8 sensörü var sadece işlemcisi sebebiyle daha iyi çekiyor diyor, kimisi XR'deki sensör var diyor. Kamera donanım olarak biraz muğlak. Tek kamerası var. Arka kamerada 4K 60 FPS desteği var, güzel bir özellik. OIS var, yine bir artı. Ön kamera en fazla 1080P çekebiliyor. iPhone 11'e kıyasla telefonun gün ışığında çektiği fotoğraflarda hiçbir kalite kaybı gözlemlemedim. Fakat iş HDR, gece modu ve kamera esnekliğine(geniş açı gibi) geldiğinde tabi ki SE geride kalıyor. Örneğin renk konusunda, aşağıdaki iki fotoğrafı ele alalım. Bu fark belki de iki telefondaki HDR özelliklerinden kaynaklanıyordur. İlk 44 yazısında pek bir sorun yok, ancak ikincideki tabelada beyaz table kısmı patlamış, soluk haremsi bir etkiye maruz kalmış.

 

 

Gece fotoğrafları ise telefonun kamerası konusunda diğer eksi puan. NeuralCam diye bir uygulama var, uygun fiyatlı olsaydı alıp test edecektim ama 55₺ olunca yanaşmadım. Gece performansını baya iyileştirdiği söyleniyor. Burdan göz atabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=qsm0jUquXNU

 

Fotoğraf Örnekleri

Karşılaştığım ufak tefek sorunları yazayım, eğer karede yapay/doğal bir ışık kaynağı varsa kamerada flare gerçekleşiyor. 11'de de böyleydi, bu bir sorun ve donanımsal. Çözüleceğini zannetmiyorum. Çok takıyorsanız YouTube'da biraz bakının. Yazdıklarıma ek olarak XR, 11 ve SE modellerini karşılaştıran bu videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Kamera konusunda bunu izleyip ikna olmuştum.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rEIx8C2UhX4

 

Pil

Gelelim telefonun en tartışmalı ve aynı zamanda en zayıf tarafına. 1821 mAh pili zamanda yolculuk yapmışsınız gibi hissettiriyor. Günümüzün 4500-5000 mAh kapasitelerinin yanında bu pil komik kalıyor. Rakamları kıyasladığınızda haklı olarak bu telefon yarım gün bile gitmez diyorsunuz. Ancak gerçek dünyada durum bundan biraz daha farklı. Bunun sebebi ise boştayken neredeyse güç tüketmemesi. Evet kullandığınızda şarjı çabuk bitiyor, ancak kullanmadığınızda da gitmediği için durum bir nebze olsun dengeleniyor. Yanlış anlaşılmasın, pili hala bu telefonun en kötü tarafı. Benim kullanımımla bir günü ucu ucuna çıkarıyor. Kullanımımı da açıklayayım. Oyun sıfır. YouTube var ama çok değil. En sık kullandığım dörtlü Safari-Spotify-Whatsapp-Twitter. Instagram için de fazla şarj kullanıyor deniyor, ben kullanmadığım için yorum yok. Bir dip not, telefonla konuşmak da şarjı hızlı götüren şeylerden. Sebebi Intel modem olabilir, bilemiyorum. iPhone 6S ile geçirdiğim 2. yılda pilini değiştirip kullanmaya devam etmiştim. Şimdi kıyaslamaya kalkarsam 2 yıllık bir pille yeni bir pili kıyaslayamış olacağım, hiç gerek yok. 11 ile arasında dağlar var, biraz afaki olacak ama bence 2.5 katı kadar daha iyi pil ömrü sunuyor 11. Pil konusunu şöyle tamamlamak istiyorum. Uzun uzadıya senaryolarla ekran süresi vs paylaşmanın pek de bir anlamı yok. Senin evin baz istasyonuna yakındır pilin daha iyi gider, ben telefonu sürekli düşük güç modunda kullanıyorumdur daha iyi gider, sen parlaklığı 7/24 en yüksekte kullanırsın 2 saatte biter. Bunlar değişir, forumlarda vs çoğu insan doğru düzgün kullanımını belirtmeden 7 saat ekran süresi aldım diyor. Aldın da nasıl aldın? Telefonu 3310 yaptıktan sonra istiyorsa 10 saat gitsin. Ben de almadan önce düşünmüştüm bu pil bana yetecek mi diye, sonra kullanım alışkanlıklarımı düşünüp almaya karar verdim.

  1. Telefonda film- dizi izlerim. > Almayın.
  2. Telefonda oyun oynarım. > Almayın.
  3. Ne film ne oyun, sadece sosyal medya-müzik.  > Bunları yoğun kullandığınız bir günü ucu ucuna bitireceğiniz, gün sonuna doğru şarja takmak zorunda kalabileceğiniz bilinciyle alın.
  4. Yanımda powerbank/şarj aleti taşırım. > Alın.
  5. Bıktım yanımda şarj aleti taşımaktan/ Şarja takabileceğim yerlerde değilim. > Almayın
  6. Ben sadece arama, mesajlaşma, sosyal medya vs için alıyorum. "Light user" diye tabir edilen kullanıcı grubundayım. > Alın.
  7. Sürekli fotoğraf/video çekerim. > Almayın.

Son olarak ortalama ekran süremi de bırakıp sonuç bölümüne geçeyim.

 

Sonuç

Eğer nispeten makul fiyatlı, küçük, performansı yüksek, kamerası iyi, en az 4 sene atıl bırakılmayacak bir telefon istiyorsanız bundan başka bir seçeneğiniz ne Apple tarafında ne Android tarafında yok. Pixel 4A demeyelim lütfen arkadaşlar, o telefon ne Türkiye'de resmi olarak var, ne küçük diyebileceğimiz bir sınıfta, ne SE kadar destek alacak, ne de onun kadar performanslı. Pil konusunda dediklerimi tekrar etmeyeyim, telefonu alma/almama konusunda kilit bir konu. 10 üzerinden sekiz veriyor, pilden 2 puan kırıyorum.

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler