IPC 12000 Mah ( ? ) Powerbank İncelemesi

Merhabalar, Vodafone bayisinin hediye verdiği, ipc marka 12000 mah ( ? ) denilen powerbank'i inceleyeceğim.

Ürünün teknik verilerini yazıyorum.

 • Yüksek kapasiteli 12.000mAh Lithium-Polymer Batarya
 • 2.1A ile hızlı şarj imkanı
 • 4 Led göstergeli
 • Yüksek voltaja göre koruma sistemi
 • Şarj olma süresi 7 Saat (1A Şarj ile)
 • Giriş Volt: 5V / 2A
 • Çıkış Volt: 5V / 2.1A
 • Boyutlar: 72x16x138 mm
 • Ağırlık: 200gr
 • Paket İçeriği:
 • Powerbank
 • Micro USB Kablo
 • Kullanım Kılavuzu

 

 

 

Kutusundan çıkarttığımızda ise powerbank'in kendisi usb şarj kablosu ve ufak hem kullanma kılavuzu hem de garanti belgesi çıkıyor.

Boyutları dediği gibi 12000 mah ( ? ) için kabu ledilebilri düzeyde çok büyük değil rahatsız etmiyor.

Kendinden micro usb kablosu dahil çıkıyor, böylece şarj için ekstra kablo ihtiyacımız yok. Ama tabi type-c veya apple'ın lightning kablosu kullanıyorsa cihazınız onun için ek kablo lazım. Ama bunun cihaza dahil olması gayet güzel.

 

 

Kendi harici şarj kablosu ise kalitesi fena değil iş görür ama e malum kısa kalıyor yetmiyor.

Üzerindeki 4 tane mavi renkli led ışıktan bize şarj durumunu söylüyor her led ışık %25'i temsil ediyor. Son 1 led'i kaldığında ve sabit yanmıyorsa yanıp sönüyorsa şarj'ı %25'den azdır.

Şimdi geldik pil ömrüne üzerindeki yazan değeri vermiyor mu ? sorusunu cevaplamaya. Ben bunu denediğimde şüphelendim zaten '' ya nasıl 12 bin mah olabilir ki ? bunda bir yanlışlık var daha büyük olması lazım ? ''

Birde şarj ediyorum evet 2 amper civarı şarj edebiliyor. Ama XZ1'de deniyorum kendisinin 2700 mah pili var. Telefon kapalı konumda 0'dan 100'e şarj ediyor, ama bunu en fazla 2.5 defa yapıyor. Yani 2 defa tam dolduruyor, 3. defa şarj ettiğimizde ise max %50'e kadar geliyor.

Bu hesapla aslında şarj ettiği değer 6750 mah demek, tamam kayıp olur, sonuçta içindeki pil 3.7 Volt onu 5 Volt'a çıkartıyor vs. ama 12 dersin 10 olur 9 olur neyse de bunda bir sıkıntı var.

 

 

Merak ettim içini açtım, zor açılıyor ama benden kaçmaz. Tereyağından kıl çeker gibi açtım. 🙂

Şimdi haklı çıktım, içinde 2 tane üst üste konulmuş 4000 mah güce sahip pil var. E bu hesapla 8000 mah demek. Yani burada bir tüketiciyi kandırma yanıltmaca var demek. Ve işin başak bir yanı da kullanım kılavuzunda vs. yazmıyor. İnsan bari der ki işte 12000 mah değeri biz bilmem kaç voltta hesapladık işte 5v'da kayıp olur vs. vs. onu bile dememişler. Bana hediye verildiği için çok sıkıntı değil, en kötü usb led ışık takarım öyle kullanırım çöp olmaz.

Tamam malzeme kalitesi iyi sayılır öyle çok dandik çin malları gibi kötü değil, pcb'e bakıyorum, lehim kalitesi vs. eh fena değil, kısa sürede şarj oluyor ve şarj edebiliyor 2.4 amperlik şarj cihazı ile 2-3 saat içinde doluyor, onun yanında aşırı ısınma da yok. Ama işte etiketine heryerine 12 bin yazıp gerçekte 8 bin mah koyunca o işte tüketiciyi kandırmak oluyor.

 

O yüzden 3 puan veriyorum. O da işte malzeme kalitesine hızlı şarj muhabbetinedir. Tavsiyem gerçek değerini yazmayan powerbank almayın. Özellikle bunu Xiaomi Asus vs. yapıyor. İçinde 3 tane 18650 pil var güya 10000 mah diye satıyorlar, ama 10 bin değiller. Araştırıp öğrendiğime göre gerçek değerini Sony ve Meizu yazıyormuş. Tabi ne kadar doğrudur dahada derinlemesine araştırmak lazım.

İncelemeyi okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler