i3 (wm)

Klavye odaklı “windows manager” olarak tabir edilen RatPoison benzeri bir wm olan i3’ü tanıtmak istiyorum çünkü gittikçe daha çok yaygınlaşmaya başladı. Fare ile uğraşmayı sevmeyen ya da laptop kullanırken kolaylık olması için Linux kullanıcılarına kesinlikle önerebileceğim bir arayüz. Kullanım kolaylığı açısından Ratpoison türevlerinden çok daha kullanışlı ve Compton sayesinde çok güzel görünüyor.Manjaro i3’ü ilk kurduğunuzda karşınıza bu ekran geliyor. Klavye kısayolları sol aşağıda gördüğünüz kadar az ve öğrenmesi kolay. Ben 20 dakika içinde basit kullanıma alıştım. Günlük işleri yapmak için windows tuşuna basılı tutarak klavyenin sol elinizle ulaşabileceğiniz tuşlarıyla tüm arayüzü yönetebiliyorsunuz. Genelde 2’li kombinasyonlar var fakat ince ayar yapmak için ,örneğin pencerelerin yerini değiştirmek gibi, o zaman shift’e de basmanız gerekiyor.

Windows + enter’a basınca istediğiniz kadar terminal açıyorsunuz ve istediğiniz gibi sıralayabiliyorsunuz ekranda. Buna ek olarak istediğiniz pencereyi floating yapıp normal bir arayüzde kullanıyor gibi fare ile sağa sola çekebiliyorsunuz. Kısacası çok fazla seçenek var pencere kullanımı hakkında.

Tabiki Manjaro kullandığımız için Arch Linux ve AUR’un tüm nimetleri var. Normal bir Manjaro dağıtımında bulabileceğiniz tüm uygulamalar var ve burada çalışır durumda. (Resimde floating pencereyi görebilirsiniz.)

Uygulama seçip çalıştırmak için komut satırını kullanmanıza gerek yok. Hatta çok güzel bir yöntem geliştirmişler; windows+d’ye basınca yukarda küçük bir şerit açılıyor siz uygulama adını yazarken hem yanda en çok kullanılan uygulamaları gösteriyor hem de aradığınız uygulamayı seçebiliyorsunuz. Aynı zamanda windows+z’ye basarsanız menü açılıyor, oradan klavye yoluyla windows’taki ya da herhangi bir Linux’teki gibi seçebiliyorsunuz.

Sonuç olarak, özellikle laptop ve eski sistemlerde kullanılmasını önerdiğim bir arayüz. İnsan alışınca mouse kullanmak istemiyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler