HP Elitebook 850 G5

Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı değiştrimemin üzerinden yaklaşık üç hafta geçti. Sanırım artık bilgisayar hakkında birkaç fikir belirtebilirim. Umarım atladığım nokta olmaz. Bu arada almadan önce Dell Latitude ve Thinkpad T580'e baktım ama o paraya HP de depolama alanı daha fazla olduğu için HP almaya karar verdim.

 

Öncelikle teknik özellikleri yazayım;

CPU: Intel Core i7-8550U

RAM: 32 GB 2400Mhz

Ekran: HD LED UWVA, 1920x1080 pixel, Dokunmatik destekli, Gorilla Glass kaplı.

Ekran Kartı: AMD Radeon RX 540 (2GB GDDR5)

Depolama: 1TB SSD

Klavye: Altan aydınlatmalı, US-Qwerty dizilimine sahip. Su dökülmesine karşı dayanıklı.

Pil: 3 Hücreli 56 WHr 4610mah

OS: Win 10 Pro

Ağ Bağlantısı: 4.5 LTE, LAN 10/100/1000 Mbps, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0

Diğer: Parmak izi okuyucu, Windows Hello destekli 720p IR kamera, GPS, NFC

Ağırlık: 1,93 kg.

 

Kasa

Kasa alüminyum ve plastik karışık. Dış kısımlar, ekranın arkası ve bilgisayarın alt kısmı alüminyum. Fakat değişik bir alaşım sanırım, daha çok plastik gibi hissetiriyor. Dokununca direk bu alüminyum diyemiyorsunuz. MacBook'un kasa kalitesi bunda yok. Tabi kasa kalitesi yine ortalama üzerinde bence.

 

Üzerinde giriş ve çıkış olarak; SIM kart yuvası, kulaklık ve mikrofon için tek 3.5 jack, 2 tane USB 3.0 TİP-A, HDMI, Ethernet, Dock için port, Thunderbolt 3, güç girişi, Kensington kilidi, Smart Card okuyucu yuvası var. Sacede iki tane usb yuvası bazı kişilere az gelebilir. Ben bluetooth fare kullandığım için sorun olmuyor, diğer iki girişe bir tane klavye ve bazı zamanlar harici disk veya usb bellek takıyorum. Dock alınırsa tabi giriş çıkış portlarının sayısı haliyle artıyor.

 

Ekran

Ekran konusunda kısaca memnun değilim.Eğer bilgisayarı benim özelleştirerek sipariş geçme imkanım olsaydı, diğer ekran seçeneklerinden mat olan 1920x1080 çözünürlüklü ekranı seçerdim. Ekran da dokunmatik özelliği var ama ekran sadece 75 derece kadar yatabiliyor. Kalem de olmayınca dokunmatik ekran bana çok kullanışsız geldi. Ekran dokunmatik olduğu için de parlak bir yüzeye sahip. Arkanızı kolaçan etmek için oldukça kullanışlı 🙂 Ben pek sevemedim.

Ekranın aydınlatması dışarıda çalışmak için yeterli, fakat biraz daha az olasa yetersiz kalacakmış. Öyle aman aman bir parlaklığı da yok.

Ekranla ilgili son yazacağım şey de üste boş masaüstünü çektiğim resimde de belli olduğu gibi pixel yoğunluğu az. Ben programlama yaptığım için bana zararı yok yazılar okunaklı ama fotoğraf düzenleme gibi bir iş için elverişli olduğunu sanmıyorum.

 

Tam ekran bilgisi;

39.6 cm (15.6 in) diagonal FHD IPS LED-backlit touch screen with Corning Gorilla Glass 3, 220 cd/m2, 45% sRGB with HD IR webcam for WWAN (1920 x 1080)

 

Performans

İşlemcinin eski bilgisayarıma göre 2 tane fazladan çekirdeği var. Bu da hissediliyor.  i7-6500U işlemciden i7-8550U ya geçmiş oldum. Ek olarak eski bilgisayarımda harici ekran kartı yoktu. İntel HD 520 ile oyun oynamaya çalışıyordum. Artık en azından AMD RX 540 var.

 

İşlemci konusunda pek bir şey yazamayacağım, CPU eski bilgisayarımda dar boğaz yapıyordu. %100 CPU oranını görüyordum. Bunda görmüyorum. 🙂

 

Ekran kartına gelmeden önce benim için daha önemli olan konu olan SSD konusunu yazmak istiyorum; Normalde HP Toshiba marka SSD ile satıyor ve o SSD'nin okuma yazma oranları 600mb/s civarlarında. Benim aldığım modeli 1TB olanı ellerinde yoktu ve 512GB SSD li olan aynı bilgisayarı 1TB'a yükseltiler. Taktıkları Samsung SSD'nin performansı daha iyi. En fazla 3500mb/s okuma ve 2300mb/s yazma gördüm ama testi tekrarladıkça genel verdiği okuma ve yazma değerleri aşağıdaki gibi;

Ekran kartına gelirsek; Pek oyun oynayan birisi değişim fakat oyun oynarsam genelde Assetta Corsa, Euro Tuck Simulator 2, Hots, Arma 3 veya Overwatch oynuyorum. Bu oyunların bazılarını özelliklede Overwatch'ı eski bilgisayarımda oynayamıyordum. Şimdi ise orta ayarlarda 60 fps civarı oynayabiliyorum. Oyuna göre değişiyor tabi mesela Assetta Corsayı yüksek ayarlarda oynuyorum. Eskiden en düşükte ve %70 scaling gibi saçma bir ayarda hiç bir şey görmeden hayal ederek oynuyordum 😀 #LowSpecGamer

 

Şimdi performans genel olarak benim için oldukça yeterli. Benim dikkat ettiğim hususlar; i7 olması, 1TB ssd olması, 32GB ram ve mümkün olduğunca uzun pil ömrü olmasıydı. Ek olarak ucundan da olsa azıcık oyun oynatırsa ne güzel. Beklenti böyle olunca bunu karşılıyor. Tabi birde sıcaklık konusu var. Onu atlamak olmaz.

Öncelikle genel olarak bana biraz sıcak çalışıyor gibi geldi. Veya da sıcaklığı kasa çok fazla hissettiriyor. Tek fanlı bir soğutma var ve herhangi bir şekilde ofis ortamında fanın sesi rahatsız etmez. Bu yaz günlerinde normal bir kullanımda 50 ile 60 derece arasında, oyunda ise 70 ile 85 derece arasında çalışıyor. Ben en fazla stres testi yapıp 94 dereceyi gördüm.

SSD nin ise 70 dereceye çıkığını gördüm en fazla, fakat bu değer gerçekten SSD nin sıcaklığı mıydı yoksa o anki CPU sıcaklığını mı okudu emin değilim. Çünkü SSD kasanın diğer ucunda ve herhangi bir sıcak hava akımına da maruz kalmayacak bir konumda. Bu arada unutmadan; SSD normalde 40 ile 50 derece arasında çalışıyor.

 

Sıcaklık konusunda bir not: alt kapağı söktüğümde çalışma sıcaklığı 44 dereceye düştü. Havayı yapı itibari ile altan alıyor. Sanırım alta ki ızgara pek yeterli değil. Bir soğutucu ile çok rahat daha serin çalışabilir.

 

Pil Ömrü

3 hücreli 56WHr 4610mAh bir pil var. Bu pil ile 8 saat civarında bir kullanım mümkün ama daha fazlası veya oyun oynayarak bu süreye erişmek zorlama olacaktır. Bilgisayar 65Watt lık küçük bir adaptörle geliyor, taşıması oldukça kolay.

Klavye

Altan aydınlatması ile gece çalışması kolay, tuşların basma sesi ne fazla ne az, tuşların kat ettiği yolda Macbook taki gibi az değil. Önceki modellerden de alışkın olduğum ve sevdiğim bir klavye.

Klavye konusunda iki eleştirim olacak;

-Numpad gerçekten bu kadar gerekli mi? Hem tochpad'in hemde klavyenin merkez noktasını sola kaydırıyor. Bana gereksiz yer kaplıyor gibi geldi.

-Klavyede yazarken pek hissedilmese de klavyeye biraz baskı uyguladığınızda 1 veya 2 mm esnediğini görüyorsunuz. Pek hoş bir his değil.

 

Diğer

Tochpad'in den memnun kaldım, sekisinden daha büyük. Windowstaki Gesture ları destekliyor.

GPS, NFC ve LTE modem; bunlar sevdiğim özellikler. Özellikle de LTE modem. Bir data hattı ile istediğiniz yerde hotspot açmaya veya wifi bağlantısı aramaya gerek kalmadan internete erişmenizi sağlıyor. Ayrıca konu data hattı olunca normal telefon hattına göre daha yüksek miktarda kotayı makul fiyata alabiliyorsunuz.

 

Güvenlik Özellikleri

Bir çok güvenlik özelliği mevcut fakat ben çoğunu devre dışı bıraktım. Şu an aktif olarak Windows Hello, BitLocker, HP Device Access Manger ve HP Sure Start'ı kullanıyorum.

 

HP'nin çözümleri ile Bios güvenliği, Bitlocker ile verilerin şifrelenmesi, Windows Hello ile oturum açma ve Device Access Manager ile de bilgisayara takılan cihazlara bilgisayar tanımadan önce buna izin vermek veya reddetmek. Böylece birisi USB taktığında bilgisayar onu tanımıyor, DAM sizden önce parmak izi ile onay istiyor ardından belli bir süre için erişime açıyor.

 

Aşşağıya HP nin sunduğu çözümleri yapıştırıyorum;

HP SURE START GEN4

Provides hardware-enforced self-healing protection that automatically recovers the BIOS and other critical firmware.

HP SURE CLICK GEN2

Helps protect your PC from infected websites, malware, ransomware, and viruses with hardware-enforced security for web browsers.

HP MANAGEABILITY INTEGRATION KIT

Helps speed up image creation and management of hardware, BIOS, and security through Microsoft SCCM.

HP SURE RUN

Keeps your critical OS processes running with self-healing protection — even if malware tries to shut them down.

HP SURE RECOVER

Quickly and securely restore PCs to the latest image using a network connection with HP Sure Recover.

HP SURE VIEW GEN2

Instantly protects against visual hacking, at the touch of a button on your screen.

Windows Hello destekli IR kamera ve parmak izi okuyucu

Özellikle yüz tanıma hızlı çalışıyor. Oturum açma ile uğraşmaya gerek kalmıyor. Parmak izi nispeten yavaş çalışıyor. Zaten IR kamera olunca kullanmaya gerek kalmıyor. 

 

Son olarak değerlendirme

Bilgisayarın performansı programlama için gayet yeterli. Ofiste de şık duracak ve başkalarını görüntüsü veya fan sesi ile rahatsız etmeyecek bir bilgisayar. Benzer özellikte bir Macbook bu bilgisayarın iki katı fiyatı olduğu için fiyat avantajı da var. Ofis kullanımı için daha düşük donanımlısını, yazılımla uğraşacaklara da benzer donanımlı halini tavsiye ederim. Ekran seçme şansınız varsa mat olan ekranı alırsanız bir nebze daha kullanışlı olur.

 

Ben VS 19 Community, VS Code, Local MS SQL Server Developer Edition İnstance, Docker, IIS ile çalışıyorum. Bunların dışında başka programlarda yüklü ama arkada süreli çalışan şeyler bunlar.

 

Artıları

+Şık tasarım

+Sesiz çalışan fan

+Nispeten uzun pil ömrü

+IPS ekran olmasından dolayı geniş görüş açısı (Bazıları için - olabilir)

+Ek güvenlik özellikleri

+Üç yıl garanti

+Temiz ve kaliteli ses çıkışı

 

Eksileri

-Klavye zeminine baskı uygulandığında hafif esneme oluyor

-Çalışırken sıcak çalışıyormuş gibi hissetiriyor

-Ekrandaki Pixel yoğunluğu düşük ve ekran dokunmatik olduğu için parlak.

-Anakartta sadece bir tane M2 slotu var. Ek bir sata veya M2 yok. 2. bir depolama takmak mümkün değil!

 

Bilgisayarın tüm donanım opsiyonları: https://support.hp.com/bg-en/document/c05903028

Satın aldığım siteden ürün detayı: https://laptop.bg/laptops-hp-EliteBook_850_G5-hp_elitebook_850_g5_2FH28AV_999081691TBssd

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Çimenliği arka plan seçmeniz değişik olmuş. Harici depolamanın eksik olması kötü oluyor bazan, insan hariçten taşımadan bir yedek disk istiyor gerçekten. Klavye esnemesi doğal, sonuçta standart klavyeler gibi bir kasası yok. Sıcağı hissettirmesi çok normal, bence alışın; son zamanlarda çıkan ürünlerde (gerçi eskilerinde de yoktu ama işlemciler bu kadar çok ısınmıyordu) izalasyon yapmıyorlar. Aslında kasanın üst parçasına biraz ısı izalasyonu yapılması lazım artık. Klavye kullanırken çok rahatsız ediyor gerçekten. Güle güle kullanın.
  Ben ASUS K53TA dizüstüme, bir daha termal yenileme yapar iken, kasanın üst parçasının altına alüminyuım folyo döşeyerek izalasyon denemesi yapmayı düşünüyorum. İnceleme veya bloglarımın iki tanesinde hikayelerini anlatmıştım.

  • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

   Teşekkür ederim. Haklısınız aslında ama bence üreticiler izolasyona dikkat etmeliler. Klavyenin 1mm esnemesi ve sıcaklık o şık kasa ile yarattıkları kalite algısını inanılmaz derecede baltalıyor. Yazınızı okudum, yaptığınız gayet mantıklı. Havaların serinlemesini bekleyeceğim, gelecek yaza doğru hem termal macunu yeniler hemde yalıtım yapmayı denerim. Yalnız alüminyum folyo iletken bir malzeme, haliyle pek uygun olmayacaktır. Böyle bir şey buldum; https://www.amazon.com/100x100x1-5mm-Aikenuo-Conductivity-Conductive-Temperature/dp/B075JCQPD2?th=1 ilandaki malzeme uygun olur mu emin değilim fakat iletken olmaması gerekli.

  • lterlemez @lterlemez

   @sevcanalkan; Bu malzeme ile kasa içini komple kaplarsam, yapış yapış olur sonra. Sıcakta mayışıyor bu malzeme (termal pad diyorlar, dizüstücülerin bazıları bunları kullanıyor, soğutma araçları ile cpu/gpu/köprü çiplerinde). Folyo iletken ama temas etmez ise sıkıntı olmaz. Kendinden yapışkanlı alüminyum bantlar var. Onlardan yararlanmayı düşünüyorum, yapışkanlı olduğu için sarkma falan da yapmaz.

  • lterlemez @lterlemez

   @sevcanalkan; Bir de cesaret edebilirsem, bu markaya özel fanlı soğutma modifikasyonları yapanlar var youtube'da. Onlarınkine benzer bir denem yapmayı düşünüyorum, imkan dahilinde. Tabi ki benim makine oldukça eskidi, o yüzden daha şanslıyım ama genel itibari ile böyle şeylere el atmaları lazım üreticilerin. Şu an K53TA makinem ile yazıyorum ve işlemci sıcaklığı 57-68 arasında geziniyor ve ortam sıcaklığı ile de resmen yanıyor bileklerim ve parmaklarım. Sıcaklık klavye ve touchpad etrafında toplanıyor.

  • Sevcan ALKAN @sevcanalkan

   @lterlemez malzeme ile deneyimim yok ama yazdığınız gibi yapış yapış oluyorsa oda sıkıntı. Ben alüminyum konusunda net bir şey yazamıyorum, önce pc yi tamamen söküp esnediği haliyle arada boşluk kalıyor mu hangi bölgeler temas ediyor bakmam lazım. Yapacağım zaman bir inceler, olmadı riskli bölgelerde termal pad geri kalan yerlere folyo koyabilirim. Fan konusunda ise ben fanı kontrol etmeyi denedim. Fakat pek mümkün değil gibi, bana kalsa sürekli maksimum rpm de dönsün ama ayarlayamadım. Fan Controller yazılımını yükledim ama ayar yapmak lazım, benim bilgisayar hazır konfigrasyonlarda yok. Eklemek lazım oda zor iş onun için baktım karışık iş uğraşmadım. Eğer sizin makina için hazır konfigrasyon varsa çalışacaktır. Belki işinize yarar.

   Bahsettiğim yazılım: https://github.com/hirschmann/nbfc

 • Andaç Atasayar @andacatasayar

  Hayırlı olsun hocam makina cıncık 🙂 Yurtdışında mı aldınız acaba? Burada harici ekran kartlı hiçbir Probook, Elitebook yok. Grafik anlamında en güçlü bulabildiğim Ryzen 7'li Vega 10'lu model. Fiyatı da uygun. Vega 10 fena değil aslında da 3D tasarım uygulamalarında ve arada oyun oynayan da biri olduğum için aldıktan sonra pişman olurdum kesin. Hp'nin Probook, Elitebook, Zbook serileri çok sağlamdır. Şu köftehor 8 senelikti ; 🙂

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler