Farklı Bilgisayarları Tek Bir Fare ve Klavye İle Kullanma (Synergy)

Şayet masanızda farklı farklı masaüstü sistemler kurulu yada hem masaüstü hem dizüstü sisteminizi yan yana kurarak kullanıyorsanız, klavye ve fare yönetimi yapmanız ve aralarında geçişlerle uğraşmanız gereklidir. Synergy ismindeki bu program ile tek bir sisteme takılı olan fare ve klavye setinizi aynı ağ üzerindeki diğer tüm sistemlerde kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Geçişleri ise sanki çoklu monitör kullanıyormuşcasına sadece imleci kaydırarak gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca sistemlerinizde kurulu işletim sistemlerinin aynı olmasına da gerek yoktur. Linux, Windows ve MacOS işletim sistemlerini kullanan tüm sistemler bu program tarafından desteklenmektedir.

 

Kurulum mantığı; fare ve klavyenin bir sunucu üzerinden ağda paylaşıma açılması ve diğer istemci olarak ayarlanmış sistemlerin de bu paylaşılan fare ve klavye donanımını algılaması şeklindedir. Sunucu makina üzerindeki program ayarlarından diğer sistemlerin konumunu ayarlayarak imleç geçişlerini de bu yerleşime göre yapılandırabilirsiniz.

 

Sunucu makinaya programı kurduktan sonra ilk açılışta gelen sihirbaz aracılığı ile makinanın sunucu mu yoksa istemci mi olduğunu seçiiyorsunuz. Program arayüzünden "Sunucu Ayarla" butonu ile istemci makinalarınızı tek tek ekleyerek ağdaki görünen isimlerini veriyorsunuz. Bu makinaların ekranlarının konumunu da aynı yerden yerleştiriyorsunuz.

 

Sunucuyu başlattığınızda sunucu tarafındaki işlem bitmiş oluyor. İstemci makinalara da kurulumu gerçekleştirip, sihirbazdan istemci olarak seçtiğinizde program arayüzünde yapmanız gereken sadece "Sunucu IP" kısmına sunucu olarak ayarladığınız makinanın ağdaki ismini doğru şekilde yazıp istemciyi başlatmak. İşler doğru giderse, artık fareniz bütün istemci makinalarınızda geçişli olarak kullanılabilecektir.

 

Kişisel görüşler

  • Sürükle-Bırak desteklediği belirtiliyor ancak ben sağlıklı bir aktarım yapamadım.
  • Ekranlar arasında çoklu monitöre benzer geçiş yapıldığı için makinaların monitörleri arasında pencere sürükleme yapılamıyor. Bu yüzden dikkatli olunmalı.
  • Biri kablo diğeri kablosuz bağlı iki makina arasındaki kullanımımda herhangi bir gecikme, takılma yada sorunla karşılaşmadım.
  • Kayıtsız olarak kurdum ama herhangi bir süre vs belirtmedi. Bazı özelliklerden faydalanamayacağımı belirtiyor sadece. Bu şekilde de kullanılabilir böyle devam ederse.
  • Bu kullanım içerisindeki makinalarda, birbirleri ile teamviewer bağlantısı kurulduğunda fare geçişlerinde bir karışıklık olabiliyor. Sürükle bırak ile teamviewer ile dosya aktarımı yaptıramadım. Çünkü fareyi her iki makinada da ortak algılıyordu.

 

Resmi Sitehttps://symless.com/synergy

Deneme Sürümü İndirme Linki; https://binaries.symless.com/v1.9.0-rc3/Synergy_v1.9.0_rc3.msi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler