Etanol Yakıtı ve Performansı

Küresel ısınma ve etkilerini yok etmek amacıyla birçok mecrada tartışma konusu olan "enerji" kaynakları ve yenilenebilirlik hepimizin dikkatini çeken ve üzerinde düşündüğü bir konudur. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim her geçen gün artıyor. Biofuel denilen yakıt türleri de yenilenebilir enerji kaynakları arasında ve etanol de bu yakıt türlerinden biri. Bu incelemede etanol hakkındaki araştımalarım sonucunda edindiğim bilgileri aktaracağım.

-Etanol nedir?
Etanol şekerin (glukoz) fermante edilmesiyle elde edilen kimyasal maddedir. Etil alkol veya bitkisel alkol olarak da bilinir. Mısır, şeker kamışı, şeker pancarı, buğday gibi tarımsal ham maddelerden üretilir.

-Etanol yakıtı nedir?
Etanolün çeşitli hacim oranlarında akaryakıtla karıştırılmasıyla veya karıştırılmadan kullanılan yakıtlara Etanol yakıtı denir. Kullanılması çok eskilere uzanır, Ford Model T de etanol yakıtı ile işleyecek şekilde üretilmiştir. 1973 Arap Petrol Ambargosu nedeniyle petrol krizi yaşayan ABD'de 1978'de kabul edilen Energy Tax Act of 1978 kanunu ile akaryakıttan alınan 4 cent/galon verginin %10 ve üzeri etanol içeren yakıtlardan alınmamasıyla etanol üretimi ve kullanımı teşvik edilerek yaşanan petrol krizini engellemek için adım atılmıştır.

Etanol akaryakıta göre %34 daha az enerji barındırır, bunun için diyebiliriz ki saf etanolle hareket eden bir araç aynı koşullarda saf akaryakıtla hareket eden aynı araçtan aynı yakıt tüketimiyle %34 daha az yol alabilir. Bu da yakıt ekonomisi açısından etanolü avantajsız konuma düşürüyor. Örneğin E85 (%85 etanol, %15 benzin), kurşunsuz benzine göre %25.56 fazla yakıt tüketimine neden oluyor. Bu sonuçlar gösteriyor ki yakıt tüketimine önem veren kullanıcılar için etanol iyi bir seçenek değil.

Etanolün çoğu yeni motorda düşük karışım oranlarında (E10) sorun çıkarmadığı biliniyor. Ancak yüksek oranlı karışımları (E85) kullanabilmek için aracın Flex-Fuel denilen türden (hem benzin hem biofuel ile çalışabilen araç) olması gerekiyor. Bunun nedeni etanolün benzinden farklı yapısı nedeniyle bazı motor parçalarında aşınmaya neden olması.

Etanol, akaryakıta göre daha yüksek oktan değerine (patlamadan önce yakıtın dayanabileceği sıkıştırılma oranı) sahiptir. Normal kurşunsuz akaryakıt 85 oktan, Premium akaryakıt 95-97 oktan iken yüksek etanol karışımları 105 oktan ve üzeri değerlere sahiptir.

-Yüksek Performans uygulamalarında Etanol
Etanol yanarken benzine göre çok daha düşük sıcaklıkta egzoz gazı salınımı yapar. Bu da turbo beslemeli araçlarda turbonun türbin sıcaklığını düşük tutar, daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ayrıca akaryakıta göre yüksek oktan değerine sahip olması sayesinde daha yüksek basınçlı turbo besleme yapılabilir ve bu da aracın performansında çok büyük artışa neden olur.

-Etanol çevre dostu mudur?
Bu konuda en büyük artısı yenilenebilir enerji olması olan etanol, üretim şekline göre değişse de petrol türevlerine göre daha az karbondioksit salınımına sahiptir ancak yeşil bir enerji olup olmadığı tartışılır. Çünkü etanol üretimi için besin ürünleri kullanılır ve bu ürünleri üretmek için çok büyük verimli araziye ve su kaynaklarına ihtiyaç duyulur.

-Çıkarımlar
Etanol petrol kullanımını azaltmak açısından çok iyi bir yakıt türü olsa da, günlük kullanım açısından ekonomik olmaması nedeniyle petrol türevleri kadar yaygın değildir. Modifiye edilmiş yüksek performans araçlarda kullanılmak için çok iyi bir seçimdir. Motorsporlarında da bu nedenle tercih edilir. Elektrik araçlar kadar çevre dostu değildir.

#akış #otoseyir

İlgili linkler:
https://www.youtube.com/watch?v=ltWcgiCm4NY
https://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol_fuel
https://www.reddit.com/r/cars/comments/3b6mz6/the_history_of_flex_fuel_e85_and_some_common/
http://www.ethanolrfa.org/
http://www.livescience.com/43691-what-is-flex-fuel.html
http://auto.howstuffworks.com/fuel-efficiency/alternative-fuels/how-e85-ethanol-flex-fuel-works.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler