DELL S2721DGF (vs Samsung C27HG70 - CHG70)

evvela şu karşılaştırmayı şuraya bir bırakalım.

https://www.rtings.com/monitor/tools/compare/samsung-chg70-vs-dell-s2721dgf/546/16485?usage=3623&threshold=0.10

geniş kapsamlı editoryal inceleme değil de daha basit, doğrudan yalnız ve sadece teknik spesifikasyon karşılaştırması isteyen olursa diye şu da şurada dursun.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/d2b415cec1

gelelim hoşuma gidenlere gitmeyenlere:

Samsung'un CHG70'de kendisinden çok daha pahalı IPS panelli dönemdaş ürünlerinden birçoğuna nanik yapan tarzdaki renk derinliği ve görsel kalitesi beni satın aldığım ilk günden bu tarafa hep şaşkınlığa uğrattı. VA bir panelin Asus'un efsanevi PG279Q'larındaki IPS panellere (sonunda M takısı olan 2021 model hariç) ve bu işin piri olan LG'nin birçok ürününe göre renklerinin çok daha derin oluşu ve bunu bir de IPS değil de VA oluşunun avantajı ile siyahları gerçek siyah olarak göstermesiyle birleştirmesi (bölgesel arka aydınlatmanın da avantajıyla) takdire şayan. lakin bu yeni monitörümü de karşıma alana kadar etkiliydi, büyü bir anda bozuldu! DELL'deki renkler kağıt üzerindeki spesifikasyonlarda arada çok büyük bir fark yokmuş gibi göründüğü halde gerçekte çıplak gözle bakıldığında muazzamlar, dibim düştü desem yeridir.

yine HDR desteğinde DELL'in bariz ve çok büyük bir avantajı var, monitörü sisteme DisplayPort 1.4 kablo ile ilk bağladığınız haliyle Windows'ta ilgili menüden açılışı yaptığınızda Samsung'un aksine hiçbir ilave ayar ya da ilave ince ayar kurcalama ve deneme yanılma yapmadan olabilecek en iyi şekilde çalışıyor. Dezavantajı ise Samsung'un o ince ayarlar ile yakaladığı muhteşem HDR görselliği -ki esasen VESA tarafından giriş seviyesi HDR desteği olan ürünlere verilen Display HDR 600 sertifikasına sahip keçi kakası kabilinden bir ürün kendisi- Dell sağlayamıyor. zira kaba tabirle Fake HDR olarak adlandırılan HDR 400 desteğini haiz ve yine her ne kadar Dell bundan ürün spesifikasyonlarından bahsetmemiş olsa da tıpkı Samsung CHG70 gibi bölgesel kararan arka aydınlatmaya sahip olsa da karanlık sahnelerde asla Samsung kadar başarılı bir atmosfer sağlayamıyor. yine güneşin doğuşu vs gibi sahnelerde de öyle Samsung'da olduğu gibi gözleri kısmayı gerektirecek bir görsellik namevcut, zira tavan değer 400 kandiladan ibaret. fakat son olarak şunu tekrar ve üzerine basa basa belirteyim, Samsung'da bu HDR görsel kalitesini yakalayabilmek için cidden hatırı sayılır bir zaman harcamanız gerekiyor ve yine de bazı HDR destekli oyunlarda (özellikle Windows'un HDR fonksiyonuna göbekten bağlı olanlar) tüm bu ince ayarlara rağmen sonuç koca bir fiyasko olabiliyor. burada da DELL bence kullanıcısını angaryaya boğmayan "tak & kullan" kolaylığı ile epeyce bir öne geçmekte.

her iki monitörde de G-SYNC Compatible desteği mevcut olduğu halde (Samsung'da sertifika ve destek olmaksızın tamamen kullanıcı tercihinde, DELL'de ise NVIDIA tarafından sertifikalandırılmış ve doğrudan desteklenen/tanınan şekilde) DELL'de daha ilk anda deneyimleyeni içine alan ve şaşkına çeviren gerçek bir akıcılık mevcut. halbuki her iki ürünün de teknik değerleri tazeleme oranı alt ve üst eşikleri hariç neredeyse birebir aynı. açıkçası ben Samsung'a dahi bu konuda aşıkken DELL beni tam anlamıyla çarpmış vaziyette. akıcılık MU-AZ-ZAM!

gelelim zurnanın zırt dediği yereee... DELL'in yazılımında Türkçe dil desteği yok, yani bu çok önemli bir şey değil gibi belki ama kontrol arayüzünün de "tırt" tasarımını düşününce işin bu yanına hemen hiç eğilmedikleri ayan beyan ortada. lakin en azından PC üzerinden kontrol edebilme şansı (DELL Display Manager) mevcut, Samsung efendide ise böyle bir şey kesinlikle yok. yine her iki üründe de Joystick menü kontrol butonu mevcut olmasına rağmen DELL bu butonu çok garip konumlandırmış, şöyle elimi kolumu rahatça uzatıp monitörle gözlerim arasına mesafe bırakarak rahatça ayar yapayım gibi bir şey Samsung kadar basit değil. bu olmamış.

DELL'in bir diğer ve bana göre affedilemez kusuru da 4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı. yani 2017 model Samsung CHG70'de bile olan bu basit özelliğe neden yer vermemişler anlamak mümkün değil. HDMI ile bağlanan Xiaomi Mi Box S Samsung CHG70 üzerinde 1440/2160P 60FPS desteği sunarken DELL'de yalnız ve sadece 1080p 60FPS mümkün. bu benim için muazzam bir hayalkırıklığı oldu. cidden anlaşılır ve affedilir gibi değil, bu çok büyük bir hata.

son olarak içinde bulunduğumuz akşam saatleri itibariyle IPS Glow ve ışık sızması için yaptığım kontrollerde de DELL beni üzmedi sağolsun, RTINGS'e giden test ürünündeki o facia raddesindeki durumdan eser yok ve açıkçası ışık sızmasında da adeta bir BATMAN Logosu tadı yakalayan (ahahaha) Samsung ile karşılaştırınca DELL keyfimi muazzam yerine getirdi desem abartmış olmam. bu noktada DELL'e kabahat/kusur bulabileceğim yegane şey yazının başında da değindiğim üzere her ne kadar ürün tanıtımında bundan hiç bahsetmiyor ve vurgulamıyor olsalar da üründe var olan bölgesel arka aydınlatma desteğinin Samsung CHG70'in aksine sadece HDR desteği açıkken aktive oluşu. SDR kullanımda bu destek maalesef kapalı durumda. ileride bir firmware güncellemesi ile 4K'dan downscale desteği ve bölgesel arka aydınlatmanın SDR kullanımda da aktive edilebilmesi gelirse işte o vakit benim nazarımda uzun bir süre fiyat performans ürünü monitörlerin altın kasesi konumunu koruyup pekiştirecektir.

elimden geldiğince, dilim döndüğünce henüz çok yeni olan deneyimlerimi paylaşmak istedim, umarım bu ürün ile ilgilenenlere faydalı olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmet.diye.biri @metchak

  Monitör ihtiyacım yok, sadece bilgi almak için okudum. Ayrıntılı, net ve akıcı bir şekilde anlatmışsın. Emeğine sağlık.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Hocam bu ips glow u iki alet yan yana yapar mısınız? Ben rtings deki kötü görüntü yüzünden soğumuştum. Kontrast farkı göze batıyor mu? Curveddan düz ekrana dönünce kötü izlenim oldu mu?

  • UnicornKnight @unicornknight

   iki alet yan yanayken böyle bir karşılaştırma yapılamaz, VA'da IPS Glow diye bir şey olması imkansız olduğundan C27HG70 her şekilde derin siyahları ile yanıltıcı şekilde göze daha iyi görünecektir.

   RTINGS'deki cihazın aksine gelen üründe sağda, solda, üstte, altta, köşelerde vs göze batan bir durum yok. mevcut olan az miktardaki husus hem homojen dağılmış hem de dikkat çekmiyor/dağıtmıyor.

   açıkçası siyah başarımı konusunda akıl karıştıracak denli de iyi çıktı, bu da VA'dan IPS'e dönüş sürecimde hiç beklemediğim ve beni mutlu kılan bir diğer şeydi.

   curved'den düz ekrana geçiş ilk anda ve takip eden birkaç saat boyunca cidden sıkıntılı oldu. artık göz ne şekilde alışıyor ve beyin de ona göre bir algı illüzyonu yaratıyorsa takip eden kullanım saatlerim boyunca monitörü sanki dışbükeymiş, yani ters curved şekilliymiş (ahah en yakın tabir bu) algıladım bir süre. herhalde alışma ve normal görme/algılama sürem biraz da ihtiyarlık yüzünden uzun sürdü.

  • Samed AYDIN @picasso16

   @unicornknight Işık sızması yazacaktım ips glow yazmışım. Siyah açıkken gri duran yada dediğin gibi köşelerden ışık fışkırmasını sevmiyorum.

 • ali toruncu @alitoruncu60

  Hocam selamlar,
  Dell S2721DGFA monitörünü almayı düşünüyordum ama şu şekildeki "4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı" tespitinizi biraz açar mısınız 4K desteği ve/veya 4K'dan 2K'ya Downscale desteği olmayışı tam olarak ne demek? Yani 2k ekranda youtube'dan 1080p video açtığımızda görüntüde bir sıkıntı mı olacak? Teşekkürler. Saygılarımla

  • UnicornKnight @unicornknight

   yeni nesil konsollar olan Xbox Series X ve/veya PlayStation 5 ile 4K sinyal alamazsınız, dolayısı ile 2K çözünürlükteki monitörünüze 1080p görüntü sinyali geleceği için PC kullanımının aksine daha düşük kalitede bir görüntü elde edeceksiniz. şu an kutusuna koyup kaldırmış olduğum bir önceki monitörüm olan Samsung C27HG70'de ise doğrudan 4K sinyali alıp 2K çözünürlüğe Downscale etme özelliği mevcuttu ve bunun söz konusu kaynaklaran elde edilen görüntü kalitesine de epeyce bir katkısı oluyordu.

   tabi bu yazılımsal bir kısıt, zira şimdi ilk aklıma gelen MSI olmak üzere birkaç üreticinin benzer 2K monitörlerine Firmware güncellemesi yoluyla bu 4K'dan 2K'ya Downscale özelliğini verdiğini biliyoruz. bu Firmware'lerin ilan edildiği ve yayınlandığı tarihlerdeki Teknoseyir Haftalık Gündem Değerlendirmesi de dahil olmak üzere birçok yerli ve yabancı mecrada haberleri yapıldı bunun. dolayısı ile DELL bu saçmalığı ortadan kaldıracak bir güncelleme yayınlar mı yayınlamaz mı bilemiyorum. zira bana da S2721DGF olarak sipariş edip de S2721DGFA olarak gelen ürünler arasındaki yegane fark Firmware sürüm farkı ve bununla gelen AB'nin güncel enerji sarfiyatı mevzuatlarına uygun varsayılan parlaklık ayarları vs.

   https://www.reddit.com/r/Monitors/comments/jmnmia/difference_between_dell_s2721dgf_and_dell/

   hani doğrudan Firmware güncellemesi yayınlamak yerine ürün kodunu değiştirip güncel Firmware yüklü şekilde satışa sunmak gibi ilginç bir politikaları var.

   bakalım, zaman içinde göreceğiz.

  • ali toruncu @alitoruncu60

   @unicornknight Anladığım kadarıyla PS5 veya XBOX'ta kullanacaklar için geçerli bir durum. Yeni bir kasa topladım profesyonel olmayan kurgu/render için kullanacaktım. Bazen de rekabet gerektirmeyen oyun oynarım diye düşünmüştüm.

  • UnicornKnight @unicornknight

   @alitoruncu60 PC için hiçbir sorun yok.

  • ali toruncu @alitoruncu60

   @unicornknight O zaman benim için bir sorun yok. Bu konuda beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler