Caran D'Ache 888 Infinite Mekanik Kurşun Kalem İncelemesi

Herkese selamlar. Bu yazımda geçen hafta TeknoSeyir sosyalde resmini paylaşarak minik bir infial yarattığım Caran D'Ache 888 Infinite mekanik kurşun kalemi inceleyeceğim. 🙂

Caran D'Ache çok uzun bir süredir hem ilginç tarihi hem de ürettiği inanılmaz güzel kalemleriyle dikkatimi çeken bir üreticiydi. 844 mekanik kurşun kalemini almak üzere internette fiyat araştırması yaparken 888 Infinite modeline denk gelmiştim. Farklı olmaktan çok uzak tasarımı ve plastik gövdesi ile acaba yanlış ürünün fotoğrafını mı koydular diye düşünmeme sebep olan bir kalemdi. Yine de denemeyi çok istiyordum ve dayanamayıp hepsiburada'dan 35 liraya sipariş verdim. Caran D'Ache'ın ne kadar pahalı ürünler yaptığını bildiğim için beklentilerimi çok düşük tuttum; en kötü ihtimal kırmızı rengiyle kalemliğimi renklendirir diye düşündüm. Ancak kalemi elime aldığım anda ne düşüneceğimi bilemedim. İlk hissettiğim şey ağırlıktı. Hatta ben mi abartıyorum diyerek kalemi iş arkadaşıma uzattım (ki kendisi de geniş bir koleksiyona sahip bir kalemsever) ve kendisinin ilk tepkisi affedersiniz 'oha' oldu. 😀 Kalemin görünüşünden beklenmeyen tok bir hissi var. Bunun bir sebebi olmalı diyerek kalemi daha detaylı incelediğimde gövdede kullanılan plastiğin çok sert ve kalın olduğunu; bunun dışındaki neredeyse tüm aksanların da metal olduğunu fark ettim. Kullanılan plastiğin kalitesini ve sertliğini İsviçre çakılarında kullanılan sert plastik ile açıklarsam sanırım kafanızda bir şeyler canlandırabilirim.

Plastik gövde üst kısımlarda silindirik iken cep klipsinin olduğu hizadan itibaren kalemin ucuna kadar hekzagonal bir yapıya dönüyor. Ergonomi ve görünüş olarak kalemin kullanım deneyimine verdiği katkı göz ardı edilemeyecek düzeyde; çok yerinde bir tasarım tercihi olduğunu düşünüyorum.

Kalemin en uç kısmı ise bir kalemde görebileceğiniz en kalın metallerden birinden oluşuyor. Kalemin ağırlığının hatırı sayılır bir kısmı bu parçadan geliyor kuşkusuz ve kalemin ağırlık merkezini dengelediği için yazım konforuna da katkısı büyük.

Yukarıdaki resimde bir detay daha gözünüze çarpmıştır. 35 liralık bu kalemde bazı 150 liralık kalemlerde bile göremediğimiz mekanizma koruması var. Tamamen metal olan mekanizma ince saydam bir plastikle kapatılmış. Aslında bu kalem için bu olması gereken bir özellik olarak değerlendirilebilir çünkü kalem resimde gördüğünüz kadar sökülebiliyor ancak. Uç sıkışması gibi bir durumda mekanizmayı tamamen ortaya çıkarıp sorunu gidermek mümkün olmadığı için (aslında mümkün ama çok uğraştırıcı) mekanizma koruma altına alınmış. Kalemin uç tutucu çubuğu (sleeve) konik geometrisiyle yamulmayı engelleyen bir yapıda; yani yere düşürdüğünüzde kolay kolay yamulmaz.

Kalemin başlık ve uç doldurma kısımları da metal. Silgi uzunluğu ortalamanın üzerinde ancak iğne yok.

Yazma deneyimi gayet iyi. Ele güzel oturuyor, ağırlığı ve ağırlık merkezi dengeli, mekanizması yumuşak, grip kısmı çok yüksek değil ve kaymıyor. Uç çıkarırken Parker Jotter'da olduğu gibi sleeve kısmı biraz daha dışarıya çıkıyor, tekrar geri giriyor. Bilinçli mi yapılmış, eğer bilinçli yapılmışsa neden yapılmış bilmiyorum. Jotter'da da sevmezdim bu durumu, bu kalemde de sevmedim. Kalemin kötü olan bir yanı da cep klipsi. Gövdeyle bitişik, plastik ve biraz gevşek.

Kalemin görünüşünün öyle ahım şahım olmadığının farkındayım. Ama sadeliğinde kendine has bir çekicilik var. Zaten sade kalemleri oldum olası çok sevmişimdir. Mesela bana göre dünyanın tartışmasız en güzel kalemi:

Sonuç olarak ben bu kalemi çok sevdim. Hatta elime ulaştığı günden beri çantamda taşıyorum, kalemliğe koymak istemedim. EDC (everyday carry) dedikleri şey bu kalem oldu benim için. Fiyatına göre sunduğu özellikler ve kalite ise bence müthiş.

Başka incelemelerde görüşmek üzere...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler