Black Mesa, Bir Half Life Yeniden yapımı

Black Mesa projesini ilk duyduğumda HL2 yeni çıkmıştı sanırım. Hatta bu oyunun müzikleri daha o zamandan bitirilmiş hâldeydi. Ara sıra Nokia telefonumda açar dinlerdim. Proje çok uzadı. Aradan yıllar geçmesine rağmen projeyi rafa kaldırmadılar. Yavaş da olsa geliştirdiler. Başlandıktan neredeyse 15 yıl sonra projeyi tamamladılar.

HL2'deki Source motoruyla yapılması planlanan oyun sanırım CS:GO'nun güncel Source motoruyla yapılmış. Çünkü grafikler ve efeketler CS:GO dahil eski tüm Half Life serisi oyunlardan daha güzel. Nadiren bazı yerlerde garip droplar olsa da genel anlamda HL2'ye yakın bir sistem tüketimi var.

Oyunun zorluğu iyi ayarlanmış. Çok zorlanmadım ama bazı yerlerde trainer kullandım. Hikâye olarak ilk oyuna sadık kalınmış ama görsel olarak neredeyse değil herşey değiştirilmiş. Canavarlar biraz düşük kaliteli gibi kalıyor ama onların da yeniden yapıldığı belli oluyor. Özellikle oyundaki kaplamalar istediği sistem gereksinimine göre muazzam. Monitörlerdeki yazıların çoğu okunuyor. Varillerdeki, kutulardaki yazılar, geçtiğiniz yerdeki detaylar çok güzel.

Tabi ki bir de XEN var. Yapımcılar eski oyuna hiç sadık kalmamış, çok da iyi olmuş. Eski oyunda bu yaratıklar dünyayı işgal ediyor ancak geldikleri yerde başlarını sokacakları bir evleri bile yok! Bu ne menem çelişkidir. 😀

Bu oyunda XEN'de resmen hayat var. Çağlayanlar akıyor, kaplıcalar parlıyor, sonik patlama yapan köpekler etrafta dolaşıyor, uçan vatozlar göklerde süzülüyor vs. müthiş bir ortam. İçinde bulunduğunuz ortamın hâlet-i ruhiyesine göre göğün rengi değişiyor. Mor renkli bir sahne ile XEN'e giriyoruz, kaplıcalara girince etraf mavi oluyor değişiyor.

XEN'e bizden önce gelenlerin kalıntıları öyle bir iki çanta ya da silah olmuyor. Bizden önce gelenler XEN'de kamp bile kurmuşlar. Oraları keşfediyoruz. Oynarken inceleme yapacağımı düşünmediğim için bazı yerlerin ekran görüntüsünü almadım.

Oyunda birkaç küçük hata haricinde hiçbir hata yok. Her şey mükemmel çalışıyor. Böyle düşününce oyunun fiyatı alınan keyfe göre oldukça makul. İndirimsiz 31₺ olarak Steam'de satılıyor.

Kesinlikle tavsiye ederim. Half Life severler mutlaka oynamalı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler