Asus ZenPower 10050 mAh İncelemesi

Öncelikle #Asus #ZenPower ’ı kutusundan ilk çıkardığınızda (adına Zen ismini veren) alüminyumun verdiği kaliteyi hissediyorsunuz. Metalin artı yönü olarak bu hissiyat ve batarya ısınırsa hemen soğutma gibi özellikleri sayabiliriz. Eksileri olarak getirmiş olduğu ağırlık ve çabuk çizilmeyi ele alabiliriz. Asus bu çizilme olayına kılıf ile alternatif sunmuş. Renk çeşidi olarak siyah, gümüş, altın, pembe ve mavi renkleri sunulmuş. Ben telefonuma da uygun olsun diyerek siyah rengini tercih ettim. Yanında gelen kablosu da siyah renkli olması hoşuma gitti, kabloyu dönüşümlü olarak hem ürünü şarj etmek için hem de cihazınızı şarj etmek için kullanabilirsiniz tabi cihazınız micro USB girişli ise. Maalesef #iPhone 6 cihazım da bu kabloyu kullanamayacağım (bir ucu USB diğer ucu micro USB) için şimdilik şarj sırasında telefonumun kendi beyaz kablosunu kullanıyorum.


Ürün kutusu üzerinde #Zenfone2 yi (3000 mAh ) 2 kere şarj edebileceği belirtilmiş. iPhone 6 da min. %5 e düşünce şarja takıp 4 kere %100 dolum yapmış oldum ki bazen takılı halde uzun süre kullandığımda oldu. Beni açıkçası fazlasıyla memnun etti. Boyutu resimlerde göreceğiniz üzere kredi kartı büyüklüğünde EGO Kart (EGO=Ankara’nın toplu taşıma kartı) ile hemen hemen aynı uzunlukta. Zaten kutusu üzerinde de Asus bunu belirtmiş. Ego kart boyutlarında diye 😉 (90,5 mm X 59mm)

Çıkışı 2.4A ile sağlayan #ZenPower hızlı şarj etmeyi destekliyor. Bunu kullanırken fark ediyorsunuz zaten. Yani kağıt üstünde bir özellik değil ve bu süre zarfında normalde fazla ısındığını hissetmedim. Asus şarj sırasında kişisel güvenliği sağlamak adına #AsusPowerSafe diye adlandırdığı güvence ile geldiğini ve güç bankasının ömrünü uzatmak için, şarj etme akımını ortam sıcaklığına göre ayarladığını söylüyor. Dayanıklılığı konusunda 5000 kez testten geçtiği firma tarafından iddia ediliyor.

ZenPower’ın üzerinde 4 adet led bulunuyor ve bataryanın %’delik olarak doluluğunu gösteriyor. Cihazı şarj ederken ya da kendi şarj olurken 5er sn.ye aralıklarla yanıp-sönüp güç durumunu gösteriyor. Şarj etmiyorken ledlerin yanında bulunan tuşa basarak güç durumunu görebilirsiniz.

Bataryanın hücre tipi lityum iyon ve tam kapasitesi 10050 mAh.
Tam boyutu 90,5mmX59mmX22mm ve ağırlığı alüminyum oluşundan dolayı 215g. ZenPower’ın şarj etme süresi 2A standart kablo ile 6 saat 1A standart kablo ile 9 saat sürüyor. Ben iPhone 6 ‘nın adaptörü ile şarj ettim 1A’lık. Asus’un dediği 9 saate yaklaşık bir değerde tam dolum yaptım.

Ürünün özellikleri itibarı ile vermiş olduğu genel performans ve kalitesine fiyatı da hesap edildiğinde 10 üzerinden 10 puanın değeceğini düşünüyorum. Kasanın alüminyum olmasından kaynaklanan çizik vs (bende şuan yok) yüzünden puan kırmak gibi bi düşüncem yok. Zaten alüminyum bu elbet çizilebilecek kıvamda ve hazır. Kapasite meselesine gelirsek tüm bataryalarda yazılan değeri vermez, veremez. Ben dediğim gibi iPhone 6 da test ettim. 1810 mAh olan bataryasını 4 defa %100 yapıyor. (1810 mAh X 4 = 7240 mAh) Görüldüğü gibi üzerinde verdiği 10050 mAh değeri vermedi. Ama verimliliği piyasadaki bataryalardan iyi. Zaten kutu üzerinde de #Zenfone6 yı 2 kere doldurur ibaresi bataryanın verimliliğini kabaca yazma tekniği. ( 3300 mAh X 2 = 6600 mAh)

Ürünün fiyatı şuan #AsusE-Shop ’ta 59 ₺ ve bence değer nitelikte. Her ne kadar şuan tedarikte sıkıntılı olduklarından göndermeler 1 hafta sürse de ihtiyaç dahilinde şiddetle tavsiye edilir cihaz. #akış

EDİT: Xiaomi 5000 mAh İncelemesi: http://teknoseyir.com/inceleme/xiaomi-5000-mah-powerbank

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler