Arduino ile ultrasonik mesafe sensörü ve buzzer ile cisim algılayıcı yapımı #6

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü #Arduino projemizde HC-SR04 ultrasonik mesafe sensörü ve buzzer ile cisim algılayıcı yapıcaz. Sensörümüzün belirlediğimiz mil içerisinde algılaycağı cisimlere karşılık buzzerımızdan bir ses çıkarmasını isteyeceğiz. Belki birçoğumuzun otomobillerinde de bulunan bu proje çok basit ve çok zevkli gerçektende.

Gerekli malzemeler
Arduino
HC-SR04 Ultrasonik uzaklık sensörü ( çarşıda 10 liraya bulabilirsiniz)
Buzzer
Breadboard

Ultrasonik mesafe sensörü nedir?

Ultrasonik ses dalgaları 20 kHz ile 500 kHz arasında frekanslara sahip ses dalgalarıdır. Bizim duyabildiğimiz 300 Hz-14000 Hz bandının üzerindedirler. Ultrasonik sensörler ultrasonik ses dalgaları yayan ve bunların engellere çarpıp geri dönmesine kadar geçen süreyi hesaplayarak aradaki uzaklığı belirleyebilen sensörlerdir. Ultrasonik sensörlerde iki adet transducer bulunur. Bunlardan biri ultrasonik speaker diğeri de ultrasonik mikrofondur.

Bağlantı şeması çok basit, kod da detaylı açıklamalarda var. Kod içerisinde mesafeyi değiştirerek farklı sonuçlar alabilirsiniz. Aynı zamanda serial port üzerinden anlık olarak mesafeyi görebilirsiniz. Aşşağıdaki linkten gerekli dosyaları indirin (kod, newping ve bağlantı şeması) *Kod alıntıdır

Bir sonraki projemizde görüşmek üzere, herkese kolay gelsin 🙂
Gerekli dosyalar: https://goo.gl/sufyNP
Yapım ve anlatım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=K3BR8LR8ehQ

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler