13 Reasons Why 2. Sezon İncelemesi

Yüzeysel spoiler içerebilir. Fragmanları izlediyseniz yazıyı da okuyabilirsiniz.

Geçen hafta 13 Reasons Why dizisinin 2. sezonunu bitirdim. Görüşlerimi paylaşmak, ilk sezona göre ne iyi, ne kötü bunu anlatmak istiyorum.

Öncelikle ilk sezonun benim için ne ifade ettiğinde başlayayım. İlk sezonun reklamını o kadar çok görüyordum ki bir gün kafaya koyup izlemek istedim. Aslında hep bir bakmak istiyordum ama 1 saat olan bölüm süreleri beni itiyordu. Bu dizisinin ilk sezonunu izlemeden önce 2-3 dakikalık şarkı klipleri bile bana çok uzun geliyordu. 20 dakika süren The Big Bang Theory bölümlerini izlemek bile benim için olaydı. Günler önce planlamalıydım. Neyse, bu diziyi izlediğim hafta evde tek başımaydım ve bilgisayarın başına gömüldüm. İlk 1-2 bölüm sıkıcıydı ama sonra sonraki bölümde ne oluyor merakı yüzünden çok severek vaktin nasıl geçtiğini anlamadan bitirmiştim. Çok sevmiştim ve başta Hannah'nın öldüğünü bilsek bile intihar sahnesi çok etkiliydi. Sanki gerçekten bir arkadaşım öldü gibi hissettim. Bir hafta sonra geçti. 😀 (Detaylı yazım: https://teknoseyir.com/durum/746142)

Şimdi gelelim inceleme konum olan 2. sezona. İlk sezonda kitap tamamen bitmişti ve kitapta olmayan bir şekilde ucunu açık bırakmışlardı. Bu yüzden nasıl devam ettirecekler diye merak ediyordum ve çoğu dizide olduğu gibi batıracaklar diye korkuyordum. Hannah'yı hayal olarak görürüz diyordum ve öyle de oldu. Dizide Hannah var ama sadece Clay'e hayal olarak ve geçmişteki sahnelerde gözüküyor.

Bu sezon ilk sezona göre çok daha agresif. İlk sezonda karakterler arasında eğlenceli, komik sahneler oluyordu ama bu sezonda pek rastlayamadım. Sanki her an birisi birine fena halde saldıracak gibi bir hava var. Olayın "ciddiyeti" bunu normal kılıyor ama izlerken sizi rahatsız edebilir. Ayrıca şiddet ve kan oranı da bir hayli artmış. Şiddet içeren sahnelerde gerçekten adrenalini yükseltiyor, bitince nefes nefese kalıyorsunuz. Kan olayına girmeyeceğim, izleyip görün ama çok hassas olabileceğinizi düşünmüşler, o bölümlere uyarı koymuşlar. Dikkate alın. (Bir The Punisher değil elbette.)

Konumuz Hannah'ın davası. Başına gelenlerin sorumlusu aranıyor. Olayın içindeki çocuklar sorgulanıyor. Gerçeğini bilmiyorum ama Türk mahkemelerine göre baya rahat bir ortam var. 😀 Mahkemeye çıkanlar ile beraber Hannah'nın diğer yönleri de gösteriliyor. İlk sezonda Hannah çok hassas ve herkes ona karşı kötü gibi gösteriliyordu. Sevdiğimiz kız Hannah gerçekten masun mu sorusuna cevap veriyor.

Teknik olarak dizide yine şu an ve geçmişi anlatmak için sıcak ve soğuk renkleri tercih etmişler. Müzikleri ise ilk sezondaki gibi karaktere özel olmak yerine şarkıcılara şarkı söyletmişler. (Bazı ilk sezon müziklerinin değiştirilmiş hali bazen çalıyor.) Birkaç şarkıyı baya beğendim. Özellikle şunu:

https://www.youtube.com/watch?v=V1Pl8CzNzCw

Sezonun en kötü kısmı bence sonu. Hatta bir son yok. Sanki 14. bölüm var gibi bitiyor ve niye diye soruyorsunuz. Direk yarıda bitiyor. Beklenmedik bir olay ile bitiyor. Fragmanlar hem sonuyla ilgili hem de genel olarak sezon ile ilgili çok az ipucu vermiş. 3. sezon kesin gelir ve duyduğum kadarıyla Hannah karakterini canlandıran Katherine Langford dizide olmayacakmış.

Sonuç olarak ben beğendim. Batırmamış olmalarına sevindim. İlk sezon kadar etkilemedi beni ama devam sezonu için gayet güzeldi. 3. sezon için heyecanlıyım. Umarım bu kaliteyi artırmasalar bile koruyarak devam ederler. Okuduğunuz için teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler