Ehliyet sınavından yeni çıktım ve malesef kaybettim.
Moral altüst verdiğim paraya acıdım sadece. (510 €)
Kaybettiğim bölüm ise sınava girenlerin %95 kazandığı bölüm olan tehlikeyi tanıma bölümü. Açıklamak gerekirse sınavda 25 tane fotoğraf gösteriliyor ve her birine 8 saniye içerisinde fotoğraflar da ne yapmanız gerektiğini tuşlamanızı istiyorlar.
Fren yaparım, gazı bırakırım, hiçbirşey yapmam.
Burada en fazla 13 soruyu bilmeniz gerekli. Malum ben 13 hata yaptım.
Geri kalan 40 sorudan 36 sına doğru cevap verdim. Bunu 4 hatanın 2 si tercümanımın çeviri hatası yüzünden oldu.
Şimdi ise tekrar bi 450€ bayılmam gerekli. Sınava çok iyi hazırladım ama şans diyorum başka birşey demiyorum. Bu test sınavı işin kolay yanıydı. Daha direksiyon sınavı için kursa yazılmalı bilmem saati kaç paradan kaç saat ders almalı ve şehir içinde arabayla 1 saat tur atmalıydım. Direksiyon sınavında ise ortalama başarı oranı %60 seviyelerinde.

Türkiyeden ehliyetim var ama geliş tarihinden itibaren 6 ay geçerli. 6 ay sonra bu ülkenin ehliyetini almalıyız.
Hayır neden yeni ehliyet almalıyım ona anlam veremiyorum.
Türk ehliyetinde sorun varsa neden bana 6 ay kullanabilirsin diyorsun kardeşim. Hiç izin verme bizim gibilerin de aklına birşey gelmesin. Bulgaristanın bisiklet yolu yok adamların ehliyetini tanıyorsun. Keza macaristan, romanya, polonya bu ülkeler Türkiye'den iyimi trafikleri bilmem neyleri.
Ha sınavı geçseydim şikayet edermiydim başından beri şikayet ediyorum zaten kazanmakla kaybetmekle alakası yok. Şikayetim ( yaradanaaaa 😀 orhan bubaaaaa ) sadece ayrımcılık.
#akış #hollandaehliyet #Benimİsyanım

örnek foto aşağıda. Şansıma kış geliyor diye hep yapmurlu sisli karlı havalar çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • teknosever @teknosever

  sistem çok iyiymiş.ordan ehliyet adam alanın yanında güvenle yolculuk ederim.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Usta öyle bir örnek verdin ki sanki burada ki şöförler robot hiç kaza yapmıyor.
   Emin ol Türkiye'de araba kullanan birisi avrupa ülkesinin herhangi birinde kazasız belasız çok rahat sürer. Hatta ve hatta daha dikkatli sürer.

 • Ali Yatarkalkmaz @aliytrklkmz

  Yalnız burada biraz da kendinize kızmanız lazım. Türkiye'de ehliyetiniz var araba kullanabiliyorsunuz ama bir ehliyet sınavını geçemiyorsunuz? Sizce de bu bir sorun değil mi 🙂

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Burada kendime kızııyorum zaten dostum biraz aceleye getirdim ve süre 8 saniye düşünmeye fırsat vermiyor 8 saniye içerisinde cevap vermelisin. Tabelaya mı bakayım, öndeki aracamı frenleri, lambasına mı bakayım, havaya durumuna, yerdeki işarete mi?. Ben sınav sitemine benim bilgi birikimime ya da kalıp kalmama ma debelenmiyorum ki :).
   Ben ehliyetimi 18 yıl önce aldım. 18 yıl önceki aldığım ehliyet ile tekrar girdiğim sınavı kazanmam mı gerekir. Verdiğiniz cevap a istinaden sözelden sınava girip kazandığım bir sınavı bilmem kaç yıl sonra tekrar sınava girip karşınıma sayısal soruların da çıkması.
   Sınavın örnek fotoğrafında ki bölümünden kaldım.
   Sana söyle söyleyeyim. Bu durumda ne yaparsın diye sormuş.
   Sen olsan hiçbirşey yapmadan sürerim diyebilirsin.
   Başkası olsa takip mesafesi için gazı bırakırım
   Başkası da karşı tarafdan geleni görmediğim ve hava yapmurlu olduğu için frene basarım.
   Bunların hepsi de mantıklı cevaplar. Ama bunlardan birtanesi doğru.
   Buna şikayetim yok hatta harkika bir sınav süreci var karşına vermişler kocaman tableti al cevapla diyor adamlar.
   Sonucunuda yanında ki gözetmen şıp edene söylüyor.
   Kazanamadın mı en yakın zamana tekrar randevu alabiliyorsun ( tercümansız gireceksen 2 gün sonraya bile olabilir )

  • Av. Oğuzhan Bilgay @oguzhanbilgay

   @asdera e bir kaza anında karar vermek için sadece birkaç saniyeniz oluyor. Zaten adamlar sizin düşünmenizi değil reflekslerinizin doğru karar verecek şekilde gelişmiş olmasını istemiş. Sisteme gerçekten bayıldım. Tabi tercüme veya dil sorunu olması da normaldir ama bunu aşmadan araç sürmemeniz doğru olanı. Bakmayın siz Türkiye'de ehliyet verirken bu kadar lakayt davranılıyor oluşuna. Sonra neden insanlarımız heyecanlanınca gazla freni karıştırıyor neden kaza anında direksiyonu bırakıp gözünü kapatıyor diye sorgulamaya devam.

 • 3dfx @3dfx

  Bu sorularin cogu katalog oluyor ve sinavda da aynisi geliyor. En azindan Almanyada böyle, hani ezber yapmadan buraya girip, kaldiktan sonrada su kadar para verecegim diye kendinize kizmaniz gerekli.

  Bu arada sorunun cevabi ne? Gazi birakirim mi yoksa hicbisey yapmam mi? Ben gazi birakirim derdim. Sacma bir soru biraz ama bunu kabul ediyorum 😀

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   😀 yok devamlı güncelleniyormuş burada Türkiye gibi değil. Belirttiğim gibi kış ayına geldik hep karlı yağmurlu sisli havalar denk geldi.
   Ben olsam birşey yapmam derdim bunda 80 lik yol önümdeki adamda frensiz nesiz gidiyor 🙂
   ( yine yanlış cevap verdim heralde )

 • Rasko @rasko

  6 ay geçerli olmasinin sebebi ülkeye kısa süreliğine girenleri mağdur etmemek. 2 gün kalacak olan adamdan ehliyet almasını beklemek saçma olurdu. Ayrıca o 6 ay süre ülkeden çıkış-giriş yapınca sıfırlanıyor. Polis pasaporttaki son giris tarihine bakıyor. Bir de bazı ülkelerde sınava girmeden Türkiye ehliyetini yerel ehliyete çevirmek mümkün. Ehliyeti olan adama niye tekrar ehliyet aldırıyorlar?

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Ehliyeti aldırmaları kimsenin sesinin çıkmaması bence. Kaldıki her halükarda para geliyor bu işten ve bu işi yapanlar da para kazanıyor.
   Bazı ülkelerden örnek olarak Belçika ülkeye geldiğinizde bilmem kaç ay içerisinde ehliyetinizi sınavsız çevirtebilirsiniz.

   Türkiyede ise kanun şu şekilde
   Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.

   Ülkeme gelen yabancıların neden böylebir dertleri yok.
   Kaldı ki;
   Giriş çıkış yapan adamın öylebir derdi olsa gider parasını verir yine alır şu belgeyi http://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/
   Ben burada devamlı kalacağım. Ozaman ingilize de desin ehliyetin geçersiz, Japonyadan da, amerikalıdan da istesin.
   Tamam anladım avrupa birliğini tek devlet sorun yok.
   Anlarım belki kardeşim sen burada kalacaksın kalmasına gel biraz direksiyon dersi al haklılar diyebilirim belki.
   Kusura bakma tartışmıyorum sadece aklıma geleni belirtiyorum.

 • Seco @seco

  Eğer oradaki 80 ibaresi 80 km/s ise bana göre frene basılması gerekir. Türkiye' de herkes dip dibe gittiği için garip geliyor ama öndeki motosiklet kaysa düşse 80 hızla frene basana kadar motosikletliye çarpma riskiniz var. Ehliyet kursunda 90' la giderseniz kabaca arada 45 metre mesafe bırakın diye öğretmişlerdi. Dediğim gibi bizim ülkede kimse uygulamaz, uygulasa bile biri gelip araya girer. Kuralları çok iyi bilseniz bile diğer araç sürücülerinin kuralsızlığı sizi de buna sevk ediyor ve bir süre sonra bilgiler unutuluyor. Ben bu ülkeyi bu nedenle bir türlü sevemiyorum, sadece trafikteki saygısızca hareketler medeniyet seviyemizi belli ediyor.

  Aslında soru videolu olsa daha iyi olurmuş. Öndeki motosikletlinin hızı pek anlaşılmıyor. Hızlı gidiyorsa gazı bırakırsanız da aradaki mesafeyi açarsınız. Verilen para da çokmuş, üzüldüm 🙁 Bence orada yaşayan birileri bu soruları öğretecek bir site veya kurum önerirse daha iyi olur.

  • Ali ŞİMŞEK @asdera

   Seninde dediğin gibi araç 80 ile 80 lik yolda ilerliyor. Sınav sorusu değil görseli internetten buldum ekledim. Sınav soruları paylaşılmıyor diye duyumlar aldım. Sadece girenler soru şu şekildeydi bu şekildeydi diye birikimlerden oluşmuş. Kursa herkes gitmek zorunda sınava başvuruyu ( tercümanlaysa ) sürücü kursu yapmak zorunda.
   Açık bir soru sen olsan ne yaparsın diye soruyorlar 3 tane şık var en az 2 si mantıklı ama birisi doğru ya tutarsa hesabı. Tabiki bütün sorular bu şekilde değil. Yola fırlamış bir çocuk var 50 ile gidiyorsun ne yaparsın diyor. Tabiki frene basacağız.
   Burada ki trafikle orada ki trafiğin arasında sadece kurallara uyan ve uymayanlar var.
   Ha burada yokmu drift yapan yanlayan ohooo aynı arkadaşım. istisnalar hariç.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  Almanca günde 2 saat çalışarak ne kadar zamanda b2 veya c1 seviyesine gelinebilir?