Tekno soru:
Thunderbolt tekonojisinin AMD Ryzen işlemcili bir bilgisayarda olabilmesi için nasıl mümkün olur?
#akış #TeknoYardım #ahiretsoruları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • BRN @brnspawn

  Olamaz. Thunderbolt İntel'ait bir teknoloji ve özel bir çip yapmakta. İntelin rakibine bunu lisanslayacağını düşünmüyorum.

  • ad33p @ad33p

   İşlemcinin kendisini lisanslamış, thunderboltu mu lisanslamayacak? AMD istesin yeter.
   AMD muhtemelen serbest bırakmasını bekliyor lisansını. Şimdi bakınca Threadripper işlemcili sistemlerde çalıştırlabilidiğini gördüm, hackleyerek.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p AMD'nin x86 işlemci üretebilmesinin sebebi ABD ordusu ve IBM. Benim bildiğim hikaye (yanlış hatırlamıyorsam) Amerikan ordusu IBM'den PC alacak ama her parçanın sadece bir firma tarafıdan üretilmesini istemiyor.(Sebep, firma batar sorun çıkar, ürün aban ulaşmaz.) Bu sebepten AMD'ye de x86 lisansı veriliyor. Ama şuan bu tip bir ihtiyaç veya istek yok. Thunderboltu verimli ve aktif kullanan tek son kullanıcı ürünleri Apple tarafında onlarda da zaten intel işlemci kullanıyor. Ve şuan intelde bu tip baskı yapmamakta.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Kimse kullanmıyordu zaten TB'yi dediğiniz gibi Apple inat etti kullanmaya devam ederek. Zaten o nedenle de Intel bu sene lisanlama işini ücretsiz yaptı anakart üreticileri için, yayılsın diye. Kendi ürününü rakip firmanın anakartlarında da görmek ister muhtemelen.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p TB Apple ile işbirliği içerisinde İntel tarafından geliştirildi. İntel şuan sektör lideri, rakibine sırf iyilik olsun diye veya başka sebepten lisans vermez. Anakart tarafını bilmiyorum ama benim bildiğim Thunderbolt için anakart üzeriden bir kontrolcü bulunmalı ve İntel bunu 100$ gibi fiyata satıyor. Yani işlemci haricinde ekstra bir birim, kontrolcü var.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn İşte açıkladığı şey buydu, hem o çipi kendi işlemci ve anakart çipsetlerine entegre edecekti hem de diğer üreticiler bunu kullanmak istediklerinde, ödedikleri lisans ücretini (muhtemelen sadece çip 100 dolar değil, lisans parası da dahildir) almayacağını açıkladı.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p Ha evet bende böyle bir haber hatırlıyorum ama rakibi için ücretsiz olacağını düşünmüyorum. Birde sadece alıcı tarafında değil verici tarafında(Ekran kartı kutuları, geçende incelene TB 3.0 arayüzlü Samasung SSD) tarafıda var. Acaba onlarda lisans nasıl?

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Biz konuşuyoruz ama AMD zaten yapmış bile harici kutularında. Adı da Xconnect koymuş Thunderbold 3 uyumlu 😀
   Muhtemelen kendi değil de anakart üreticileri çipset seviyesinde eklerler Amd ekosistemine.
   https://www.amd.com/en/technologies/xconnect

  • BRN @brnspawn

   @ad33p Aynen. Bu Xconnect bi ara Razer ürünlerinde fealn bahsedildi ama daha sonra görünmedi TB 3 destekli olduğunu bilmiyordum. Hatta AMD işlemcili sistemlerde olduğunu bilmiyodum ben sadece ekran kartı tarafı diye düşün. O zaman bu XConnect uyumlu sistemlerde TB3 ürünlerde çalışacaktır. Araba hangi anakartlarda var ? AMD'nin yaptığı en büyük hatalardan biri bir şey üretim reklamını düzgün yapmamak. Yayamamak.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p ama şimdi detaylı baktımda bu XConnect için Thunderbolt portlu cihaz lazım diyor. Ama herhangi bir AMD anakartta xConnect ibaresi yok.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Evet bu zaten ekran kartları için daha çok da harici kutuya koyup bağlamak için kullanılan bir teknoloji. Yani masaüstünden çok dizüst vs için.
   Anakart seviyesinde böyle bir isimlendirme yok. Bu sene izin vermeye başlamış Intel, belki önümüzdeki seneki çipsetlerde vs görebiliriz.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p ZAnnetmiyorum amam umut işte. Belki yeni USB standartı belki çözüm olur.

  • ad33p @ad33p

   @brnspawn Bu type-c formu üzerinden yürünecek o belli aslında, VR bağlantısı da oraya gidiyor. Muhtemelen dediğiniz gibi usb 3.2 görüntü için standart oluşturabilir.

  • BRN @brnspawn

   @ad33p 3.5 yetmez buna 60Gb/s lik bi USB 4.0 akışır. Büyük ihtimalle Type-C portu üzeriden gelişecek yeni teknoloji ama kablo sayısı, hat sayısı artan hıza bağlı olarak artacaktır.

 • Koray Üstüner @korayus

  Peki diğer bir soru size:
  Şu anki PCI-E 3.0 ile hat başına 8 Gbps bant genişliği alabiliyoruz. M.2 NVMe 4 hat kullandığı için bize 32 Gbps bant genişliği veriyor. Peki ama Thunderbolt 3 de 4 PCI-E hat kullandığı halde nasıl oluyor da 40 Gbps bant genişliği sunabiliyor? Bir an şüpheye düştüm acaba 5 hat mı kullanıyor ama %99 eminim 4 hat kullanıyor. USB 3.1 gen 2 yi de aynı anda kullansa o zaman hesap toplam 42 eder! Zaten iki farklı bağlantılar bu şekilde WiFi router kutularında söylenildiği gibi bir toplama yapılır mı emin değilim.
  @brnspawn @ad33p

  • ad33p @ad33p

   "Note that there are many cases where the underlying PCI Express
   and DisplayPort traffic will not consume the full 40 Gbps Thunderbolt
   3 interface. And in some of the configurations described, the amount
   of data and display together from these underlying protocols will
   consume more than 40 Gbps.
   As a reminder, four lanes of PCI Express Gen 3 operate roughly
   at 32 Gbps (4 x 8 Gbps). Two links of (four-lane) DisplayPort 1.2
   consume 2 x (4 x 5.4 Gbps) or 43.2 Gbps. For both these numbers,
   the underlying protocol uses some data to provide encoding overhead
   that is not carried over the Thunderbolt 3 link, which reduces
   the consumed bandwidth by roughly 20% (DisplayPort) or 5%
   (PCI Express Gen 3). Regardless, adding both together results in a
   figure above 40 Gbps."
   https://thunderbolttechnology.net/sites/default/files/HBD16235_Thunderbolt_TB_r05.pdf

   Pazar pazar teknik pdf okuduk biraz ama buldum. 🙂
   Demek istemiş ki; Thunderbolt silikon/çip seviyesinde 40gb/s hatta bir sonraki sürümde 80gb/s data transferi yapabiliyor. Orada kablo işi de araya giriyor kısa mesafede aktif kablo 40, pasif kablo 20gb/s veri iletebiliyor ama temelde pci express + display port ile aynı anda kullanılabiliyor. Bu sayede 40gb/s doldurulabilir diyor.
   TB çok esnek o nedenle pci-x, displayport, güç iletimi vs. hepsi aynı anda kullanılıyor ve çipin toplam kapasitesi 40gb/s.

  • Koray Üstüner @korayus

   @ad33p Bu paylaşımınız çok bilgilendirici oldu teşekkür ediyorum. Demek ki doğrudan veri olarak biz teorik olarak M.2 ne sunuyorsa onu alabileceğiz. PCIe 4.0 ile bu hız 2 ye katlanacak ama tabi Thunderbolt çipi de buna göre güncellenmesi gerekecek sanırım.