#SonyXperiaXZ1 'e gelen Android 9.0 Pie güncellemesi hakkında ilk izlenimlerim:

+Herhangi bir yerde yazı yazarken imleci yazının üstünde gezdirdiğinizde iOS'teki gibi büyütecin açılması güzel bir detay olmuş.

-Fakat yine yazı yazarken sesi kısıp açar ve hemen akabininde yazmaya devam ederseniz ses seviyesini gösteren bölümün tekrar tekrar görünmesi hoş değil. Muhtemelen bir bug ve de bir sonraki güncellemede muhtemelen sorun çözülür.

+Ses seviyesi, açma/kapama ekranı gibi şeylerin sağ tarafa geçmesini sevdim. Güç ve ses tuşlarının hemen yanında olmaları tasarımda aynı kilit ekranının sağdan sola açılması gibi bir bütünlük sağlamış.

-Saati sola almalarını çok anlamlandıramadım. Herhalde "her şeyi sağa yapıştırdık, sol tarafa da bir şey koyalım bari" diye düşündüler.

+Yine ses seviyesiyle ilgili olarak bir müzik çalmasa/video oynamasa da doğrudan medya sesinin ayarlanabilmesi hoşuma gitti. Ayrıca telefonu bu bölümden doğrudan sessiz moda veya titreşime alabiliyorsunuz.

+Yeni kamera uygulamasını beğendim. Bazı manuel ayarları manuel moda geçmeden yapabilmek güzel oldu. Ayrıca fotoğraflardaki sulu boya efekti de bir nebze azalmış gibi geldi fakat bunu kullandıkça daha iyi anlayacağım.

-Parmak izi okuyucusunun kararlılığı artmış gibi görünse de eskisine göre yaklaşık 1 saniye daha geç tepki veriyor, bu da kullanım tecrübesini sekteye uğratıyor.

+Otomatik ekran döndürme kapalı olsa dahi telefonu yan çevirdiğinizde ekranı döndürme seçeneğinin çıkması özelliğini çok bekliyordum, gelmesine sevindim.

-Fakat bunun yanında Pie'ın saf sürümünde olan tek tuş seçeneğinin gelmemesine üzüldüm, o da en çok beklediğim özelliklerdendi.

-Bütün bunların dışında işletim sisteminde genel olarak bir tam oturmamışlık hissi var. Örneğin; aşağıdaki kontrol ikonları küçülüp koyulaştırılarak güzelleşmiş olsa da sağa doğru kaymış, Whatsapp'a girdiğinizde kontrol ikonlarının arka planı siyah iken bir sohbete dokunduğunuzda beyaz oluyor, Chrome'da yine o ikonların arka planı beyaz iken klavyeyi açtığınızda siyah oluyor, Spotify'ın bildirim panelindeki kontrolünde yazılar arasındaki boşluk tam orantılı değil, bildirim panelinin kendisi ha keza biraz özensiz hazırlanmış vs.

Çok uzun bir "ilk izlenim" yazısı oldu biliyorum fakat buraya kadar tamamını okuduysanız çok teşekkür ederim 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap