#teknoyardım #telefonönerisi

Arkadaşlar selamlar. GM 4G telefonumun iyice delirtmesinden kaynaklı başka telefonlara bakmaya başladım. Nokia 8 de gözüm var ama fikir danışmak istedim. Neden seçtin derseniz.

Kulaklık çıkışının olması, çentiksiz ekran, Snapdragon 800 ailesi işlemci ve açıkçası çok umursamadığım tasarım ve kamera performansı yüzünden, saf android olması da ayrı bir avantaj, oyuncakları ile pek ilgilenmiyorum telefonların.
Bu arada telefon da 2000 lira civarında seyrediyor şu an.

Bu fiyat aralığında, benim beklentilerimi karşılayan başka bir cihaz var mı? Ya da nokia 8'in tasarımının göreceli çirkin olmasından başka bir sorunu var mı? Baya uzak kaldığım için buralardan pek bilgim yok açıkçası konular hakkında. Aydınlatırsanız çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Kamerası iyi değil nokia 8'in ama o paraya denk alacağın cihazlarında zaten iyi değil ama bunun en azından donanımı çok iyi, nokia 8'in farkı orada.

 • Mkyb @mkyb

  Xiaomi Mi 8 SE bakabilirsin o rakama. Yurtdışından getirip satanlar var Donanımhaber'de.

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   Teşekkür ederim cihaz güzelmiş ama 3.5mm jak olmaması ve çentikli ekran çok tadımı kaçırdı 😀 Onlara baya dikkat ediyorum, çok rahatsız ediyor beni. Sürekli müzik dinliyorum, çentik görüntüsü de açıkçası rahatsız ediyor bir miktar.

 • Equitatus @equitatus

  Ben de telefon alma aşamasındayım. Nokia 8'i almayı düşünüyordum uzun süre, ancak birkaç yerde bahsedilen "ekran ghost sorunu" ve "kulaklığın cızırtı yapması sorunu" yüzünden vazgeçtim. Ghost sorunu ne olursa olsun birgün mutlaka oluyor deniliyor. Kulaklık cızırdaması sorununun da mikrofonlu kulaklıklarda yaşanılan bir sorun olduğu söyleniyor.

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   Ekran ghost sorunu tam olarak nasıl bir durum, bilmiyorum. Kulaklık cızırdaması sanırım dediğiniz gibi mikrofonlularda yapıyor, açıkçası bolca müzik dinlediğimden genel olarak mikrofonsuz tercih ediyorum. Onda sorun yaşamam sanırım.

  • Equitatus @equitatus

   @mert41994 Ghost sorunu ekranda uzun süre kalan bir şeklin veya rengin ekrana yapışması gibi düşünebilirsiniz. Örneğin ana ekranın bulunan arama, mesaj vb ikonlar ekrana yapışıyor ve herhangi bir başka görüntü ekranda iken bu yapışan görüntüler de silik bir şekilde görülüyor. Ekteki resimde kırmızıyla belirtilen alandaki silik simgeler gibi.

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   @ogulcanozarslan Yazılımsal problem gibi esasında. Güncellemeyle düzeltilir diyecektim lakin ki çıkalı nerdeyse 1 sene olacak, çoktan düzeltmiş olmaları lazımdı.

 • Equitatus @equitatus

  Bahsettiğiniz kronik sorunlar hangileri acaba?

 • Equitatus @equitatus

  @benvaryaben Başka bir sorun var mı acaba diye merak ettim o yüzden sordum. Teşekkürler.

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Kronik sorunları kenara bırakırsak, ne kadar memnunsunuz cihazdan? Günlük kullanımda sadece anlaşılacak herhangi bir durum var mı, ghost problemi gibi?

 • Emre Mert KARACA @mert41994

  Bu arada şimdi aklıma geldi, kulaklık müzik sesi ne kadar yüksek. Elimdeki cihazda gerçekten düşük bir ses var, kulaklıkla son sese dahi gelsem çok rahatlıkla dışarıdan sesleri duyabiliyorum. Kulaklık kaynaklı değil, cihaz kaynaklı, baya kulaklık denedim aynı şey devam ediyor. Normal seviyede olması yeterli, sizin deneyiminiz nasıldı kulaklıkta?

 • Mr.Bell @mr-bell

  Redmi note 5 modeline bakabilirsin.
  Eski telefonun hangi yavaş çalışan özelliği çıldırttı.

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   4G artık takılma falan yapmaya başladı. Spotify ile müzik dinlerken başka hiç bir şey yaptırmıyor. Artık bazen öyle bir raddeye geliyor ki telefonla konuşurken ses gitmemeye başlıyor. Sosyal medya uygulamaları duracak hale geliyor vs vs. Sıfırlasam da kısa sürede doldurduğum için pek fayda etmiyor açıkçası.

   Redmi Note 5'in resmi satışı var mı burada? Yine donanımhaber getirenlerinden mi bulabiliyoruz bu arada?

  • Mr.Bell @mr-bell

   @mert41994 Online sitelerde var.

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  Çentikli ekranın çektiğini kapatınca Nokia hala daha çerçeveli kalıyor neden bu çerçeveye bu kadar takılıyorlar anlamıyorum

  • Emre Mert KARACA @mert41994

   Belirttim aslında üstte de, çerçevesi büyükmüş, görüntüsü kabaymış falan bu tarz şeylere takılmıyorum ben. Benim derdim performans ve işlevsellik.

   Çentikli ekran muhabbeti de bence koca koca teknoloji devlerinin Levent Pekcan'ın deyişi ile akıl tutulmasından öte bir şey olduğunu düşünmüyorum.Apple kuyuya bir taş attı ve herkes peşinden koşuyor deli gibi. Tasarım olarak saçma bulmanın yanında kapatsam bile ordaki o fazlalık beni deli gibi rahatsız edecek. Aynı şey benim için kulaklık çıkışı için de geçerli, sanki telefonların incelmesinin önündeki en büyük engelmiş gibi kaldırıldı. Açıkçası muhtemelen size garip gelecek ama Nokia dışında şu an için alternatif bulamamdaki en net sebeplerden ikisi bunlar.
   Kameraymış, parmak izi okuyucuymuş vesaire gerçekten bunlar ilgilendiğim şeyler değil, eski dinazor takıntılarım ve performans tek derdim 😀

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @mert41994 Tek derdin performans ise iyi bir seçim gibi görünüyor ama bence hala nokia kendini ıspatlamadı şimdiye kadar nokianın önerilen tek telefonu nokia 8, sonraki serileri görelim güncellemeleri ne zaman veriyor telefonun arkasında duruyor mu garanti koşulları ne durumda vs vs bence henüz erken nokia markası için