Geçen ay 6000 siyah beyaz, 7000 sayfa renkli yazdırma garantisi veren Canon G3410 yazıcı aldım (Teknoseyir'de de incelenmişti)

Toplamda 500'e yakın çıktı aldım. Bunlardan yaklaşık 450 tanesini Word'den "gri tonlamalı yazdırma"yı seçerek siyah beyaz şekilde çıkarttım. Kimi yazı, kimisi fotoğraf ama tamamı siyah beyaz çıktı. 50 tanesi (maksimum) renkli çıktıdır. 50 bile olmayabilir. Fakat tanklarda kalan renklere bir bakın. Kırmızı resmen çeyreği bitmiş. Yani 200 tane daha çıkartsam tamamen bitecek gibi duruyor, bir sorun olmalı. Siyah beyaz rengi de mi renkli mürekkepleri kullanarak yazdırıyor anlamadım?

Ayarları epey kurcaladım ama gri tonlamalı haricinde bir renk seçeneği yok, gri tonu seçmeyince güzel renkli çıkarıyor gri tonlamayı seçince de siyah beyaz çıkartıyor ama bu kartuş neden bu kadar bitti?

#canon #yazıcı #kartuş #mürekkep #tank #g3410 #pixma #yazdırma #çıktı #renkli #siyahbeyaz #gritonlama #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Nakahella @nakah

  Siyah mürekkep kısmı ise böyle, bunda sıkıntı yok fazla azalmamış ama üstteki fotoğrafta özellikle kırmızının çeyreği bitmiş nerdeyse. 50 baskıyla çeyreği bitecekse ohoo. 😀

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  Siyah yazarken, gri yazarken kimi yazıcılar 3 renktende kullanır.

 • Fatih @fatihy

  Renkli kartuşları yerinden çıkar ve öyle yazdır 🙂

  • Nakahella @nakah

   Tam olarak kartuşlu değil makine. İçine kartuş taktım ama bu renkli olan şeyler tank. Bunların içi boşalmaz. Renkli kartuşu da yerinden çıkartırsam bozulur diye korkuyorum. 😀 Daha basit bir yolu olmalı, sadece siyahı kullanmalı.

 • ALIEN @alien

  Basılacak zeminin cmyk kodunda K haricinde diğer renklerde varsa onları da basmaya çalışabilir.

 • eamedic @eamedic

  Bu cihaz fotoğrafta siyahı üç renkten elde ediyor ama dökümanda sadece siyah kullanıyor diye biliyorum sebebi ise benim cihazım arızalandı ve iade oldu sebebi siyah döküman baskıda çizgilenme ve yaydırma yapmasıydı ancak fotoğraf basarken hiçbir sıkıntısı olmuyordu siyah çizgileri fln çok güzel basıyordu oradan çıkarım yapıyorum. Bir de kendini temizlemek için çok mürekkep kullanıyor, bir kere kırmızı kafa tıkanmıştı temizliğe başladı ve kırmızı tankın yarısı bitmişti. Eğer borular hava yaparsa tamamlamak için çok mürekkep çekip atıyor o yüzden 5ml bir enjektör ile mürekkep çekmeyi öğrenin. Kartuşların kafasını açmadan önce mutlaka tankların üstündeki mavi kapakları arkaya doğru açıp boruları kıstırın ki mürekkepler geri kaçmasın. Renk doğruluğu çok iyi bir cihaz ancak kartuş teknolojisi öldürüyor cihazı, 200 sayfada havlu attı benimki iade aldılar, açıkçası çok iyi fotoğraf basıyor ama heran bozulabilir bir yapısı var.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   Canonlar tırt ya. Efsane dpilarda fotoğraf basıyor ama bir Epson değil, bir Hp değil. 🙂 Bende ne zaman tank taktırdom, kafa bozuldu. İx6550 vardı bende de. Kaldırdım koydum bodruma.

  • eamedic @eamedic

   @haypurtiryading evet çok iyi foto basıyor ne gördüysem onu basıyor siyah dengesi fln müthiş 300g inkjet kuşeye matbaa ayarında çıktı veriyor, ama 200 baskıda havlu attı cihaz, çok da dikkatli kullanmama rağmen. İadeden sonra aslında tekrar canon almak için gittim ama o sırada epson L3050 indirimdeydi onu aldım şimdilik iyi gidiyor 2000 baskıyı geçtim.

  • Nakahella @nakah

   @eamedic Havlu attı derken ne oldu tam olarak? Benim 500 baskıyı geçti çünkü ama.

  • eamedic @eamedic

   @nakah Siyah text basarken çizgilenme ve kayma oluyordu, fotoğraf baskısında kenarları siyaha boyuyordu servise gitti, döndü baskı almışlar temiz diye ama cihazı bağladığımda hiç çalışmadı. Geri gitti aynı gün 3-4 gün sonra para iadesi aldım.

  • Nakahella @nakah

   @eamedic Anladım. Bende şu an sadece kırmızı mürekkebin azalma sorunu var, hiç renkli yazdırma yapmadığım hâlde. Bir de her yazdırdıktan sonra 15 saniye kadar çok gürültülü bir işlem yapıyor ne yaptığını bilmiyorum, 1 tane bile sayfa çıkartsam 100 tane de çıkartsam aynı şeyi yapıyor ardından. Sizde de yapıyor muydu?

  • eamedic @eamedic

   @nakah evet mürekkep çekip kafasını köşeye vuruyor muhtemelen ağzını temizliyor kartuşun sesli bir işlem. Elektronik şans işi bana kötüsü denk gelmiş olabilir. O yüzden alete genellenemez sıkıntı duymayın bence.

  • Nakahella @nakah

   @eamedic Ayarlardan şimdi sadece siyahı bulabildim uzun uğraşlar sonucu. Saklamışlar resmen. 😀 Bakalım bundan sonraki çıktılardan sonra da kırmızı azalacak mı, azalmazsa hiçbir problem yok.

  • eamedic @eamedic

   @nakah ben şimdi epson L3050 kullanıyorum baskısından memnunum ama fotoğraf konusunda yetersiz maalesef. Canondan a4 kenarlıksız fotoğraf baskılarım var arada bakıyorum lab çıktısı gibi 😊 kodak kağıt ile çok güzel baskılar almıştım.

  • Nakahella @nakah

   @eamedic Ben henüz fotoğraf baskısına geçmedim, öğretmen olduğum için sürekli belge falan çıkartıyorum, çocuklara boyama kağıtları falan çıkartıyorum. Birkaç ay içinde düğünüm olacak düğün fotoğraflarını kendim çekip kendim çıkarmayı planlıyorum dur bakalım nasıl olacak öncesinde alıştırma yapmak lazım. 😀

  • eamedic @eamedic

   @nakah mutlaka kodak a4 ultra premium glossy ve premium satin mat olanlarını alın. Piyasada kolay bulunan güzel kağıtlar. Eğer çok kalite olsun istiyorsanız vatanda fln canon glossy 2 kağıtları da çok iyi ama pahalı.

 • Fırat ➕ @frt

  benim dandik canon yazıcıda şöyle bir seçenek var. sende de vardır büyük ihtimalle. yüksek kaliteyi seçince renkliyi de kullanıyor.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Almayın hocam. Yazıcı dediğin gideceksin bitmeyen kartuş muhabbetinden taktıracaksın yada takılmış kartuşlu yazıcı alacaksın. Çok ucuza çokça basabilirsin bçylecr