Laa Türkiyenin nasıl bir bankaçılık sistemi var anlamak mümkün değil. Bence Teknoseyir tüm Türkiyeye yurt dışı banka ve kredi kartlarından nasıl para çekilir dersi vermeli. Epey zengin olurlar. Bu ne arkadaş. Birde bağırırlarki biz şöyle dünyada lideriz, şöyle lideriz. Laa sen önce temel bankaçılık işlerini gör bee.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fikri @fikri

  Eğer ATM'den çekiyorsanız parayı döviz cinsinden çekmeniz daha iyi olur.
  Ne yapmak istediğinizden biiraz bahsederseniz bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

  • Cavid CV @cv

   ATM değil. Online servisler ve online alış veriş. Hiçbir site Türkiye dışı kart kabul etmemekde. Yaa Devlet Demir Yollarınnan bir Ankara YHT bileti almak istedim o bile yürt dışı bankanın kartını kabul etmedi.

  • Fikri @fikri

   @cv tüm firmalarda öyle değil ama uğraşmak istemeyen firmalarda öyle. Türkiye'de 3D secure sistemi var. Dünya da bu sisteme geçmeye çalışıyor ama şu anda geçmekten çok uzaklar.
   3D secure olunca dolandırıcılık ihtimali çok çok azalıyor, dolayısıyla eğer müşterilerinin büyük çoğunluğu Türkiye'de ise firmalar diğer yöntemi kapatıyor. Çünkü yurt dışı müşterilerden gelecek paradan daha fazla dolandırıcılık maliyeti çıkıyor.
   Bu arada tren bileti alacaksanız fiziki olarak alırsanız kartınızı kısıtlama olmadan kullanabilirsiniz. Yukarıda söylediklerim eticaret için geçerli.
   Tüm eticaret sitelerinde geçerli diyemeyiz, büyük sitelerde seçenek vardı değişmedi ise.

  • Cavid CV @cv

   @fikri bu bankaçılık gelsefesine zıtt. Küresül bir operasyoni yerelleştiremezsin. Peki o zaman niye hiçbir hava yolu firmaları böyle değil Türkiyede? Yerel olanlar bile.

  • Fikri @fikri

   @cv yerelleştirme falan yok ortada. 3D secure uluslar arası bir standart.
   Ancak her ülke çabuk ilerleyemiyor bu konuda. ABD örneğin kredi kartını çok önceleri yaygınlaştırdığı için zor oluyor bu tür teknolojileri yaygınlaştırması. Türkiye olarak geç başladığımız ve nüfusumuz da genç olduğu için hızlı ilerleme kaydediyoruz bu tür konularda.

  • Fikri @fikri

   Bu arada ben Türkiye'yi savunmaya çalışmıyorum. Sorununuzu anlayarak çözüme kavuşturulması için açıklama yapıyorum. Ancak siz sorunun çözülmesinden daha çok konuyu tartışmaya odaklanıyorsunuz gibi. 🙂

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  pankaçılıh sistemini anlamıyorsan, git eğitimini sen al. temel pankaçılıh işini kim göremiyo

 • Fatih @fatihy

  Bankacılık Türkiye’de oldukça iyi yurtdışına göre. Bir çok konuda ve güvenlik bakımından farklı sistemler kullanılıyor bence.

  • Rasko @rasko

   Yurtdışında hala bir çok bankamatikte para yatirma özelligi yok. Havaleler saatler sürüyor. Cepbank, QR kod gibi yöntemlerle para çekmek bir hayal 😀

  • Fatih @fatihy

   @rasko bankalara hafta sonu ve mesai dışında telefonla ulaşamıyorsunuz.

  • Cavid CV @cv

   O zaman gel böyle bi şey yapalım. Aklına gelen bir alış veriş sitesi söyle Türkiyede. Bende Azerbaycanın 3 Almanyanın ise 2 banka kartı ile almaya çalışıyim. Bakalım o site parayı benim kartımdan ala bilecek ve satışı onaylıyacakmı.

  • Fatih @fatihy

   @cv bu farklı birsey. Dünya ülkeleri turkiyeyi güvensiz gördüğü icin Türkiye’den bir kuruluş sizin yabancı kartınızdan para çekmeye çalışınca hesabı bloke edebiliyor. Bu bizim banklarınızla alakalı birsey değil. Halen Türkiye’deki bankacılık sisteminin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Kabul etmek istememenizde bankacılık Türkiye’de iyi bir konumda.

  • Cavid CV @cv

   @fatihy hayır efendim bizim bankalarla alazası yok bunun. @gamsizm abi yazarsa. Bunun sizin sistemlerden kaynaklandığını görürsün. Teknoseyir nasıl haıl etdo peko bi sorunu? Olarda türk bankaları ile çalışıyor işte.

  • Fatih @fatihy

   @cv yahu neden anlamak istemiyorsun.
   Olay banka sistemlerinden değil Türkiye 3. Dünya ülkesi olmasından kaynaklanıyor. Olasi sorunları önlemek için yabancı bankalar Türkiye tarafından yapılan işlemleri ilk başta engelliyor özellikle Amerikan bankaları engelliyor. Bu bizim veya onları gelişmemiş olmasından değil güvenlik seviyelerini daha yüksek tutmalarından kaynaklanıyor. Türkiye gibi 3. Dünya ulkerlerinde yapılan harcamalar ilk önce bankaya haber verilip yapılıyor ki banka engellemesin bu işlemi.

 • welle @welle

  Bankacılık hizmetlerinde çok çok iyiyiz.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Kendi bankanıza bir sorun derim. Bir ihtimal güvenlik nedeniyle kendi bankanız dahi engel oluyor olabilir.