Bir oyuna ya da filme 10 üzerinden 10 verilir mi?
Verilir ve 10 üzerinden 10 alması mükemmel olduğu anlamına gelmez, eğer öyle olsaydı 10 puanının OLMASI saçma olurdu. Bu 10 puan verme işi benim düşünceme göre, bazı kusurları görmezden gelinerek verilebilir.

Örneğin geçen Stanley Kubrick'in bir filmini izledim her şeyi süperdi ama bir sahnede oyuncu hafif saçmalıyor, işte bunu görmezden gelmek gerekiyor. Öyle yapınca da 10 üzerinden 10 puan verebileceğini gayet söyleyebiliyorsun. 10 puanına mükemmellik olarak bakarsanız, hiç bir film ya da oyun 10 alamaz ve 10 puanının olmasıda saçma olurdu bu yüzden. 10 puanını mükemmelliğe atfetmek yanlış bence bu söylediğim nedenlerden dolayı.
#Oyun #Film

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

  Eğer gündemdeki oyun puanlaması üzerine söylüyorsanız orada 100 üzerinden 100 ifadesi geçiyor. Böyle olunca iş değişir, sizin bahsettiğiniz filme bu durumda 95 yada 99 falan verilebilir.

 • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

  10 üzerinden 10 verdiğiniz bir film söyler misiniz:)

 • Lop @lop

  Ben 10 puani gelecekteki gelebilecek mukemmel filmlere ayiriyorum Nolan dan hala umidim var belkide torantino nbc yasadigi surece umidim var hala 10 puan icin.Nuri bilge kis uykusuyla aslinda 10 puani hakketti ama 9 verelim ki nuri bilgeden daha iyisi gelecektir.

 • Private Joker @stanleykubrick

  Tamamen öznel.Kendimden örnek vereyim,Kubrick'in en beğendiğim filmi Full Metal Jacket.Çoğu otorite tarafından Shining ya da 2001 öne çıkarılıyor.Ben küçükken Cnbc-e akşam film kuşağında oradaki intihar sahnesini izlemiş ve çok etkilenmiştim.Sonra sinemaya iyiden iyiye merak saldığım dönemlerde oturup FMJ izledim ve resmen filmi izlediğim akşama gittim,tamamen unutmuştum.Film zaten çok iyi,bir de böyle kişisel bir anekdota malzeme olunca benim için 10/10 olmaya yetiyor.

 • Lop @lop

  @johnsmith hayir ben de bunu anlayamiyorum madem insalari dogru oy vermiyorlar diye elestiriyorsunuz bu elestiriye cozum olarakta onlarin yontemini kullanarak 6 vereceginiz filme 3 puan ortalamasi var yukseltelim diye 9 veriyosunuz.Sonra imdb gibi siteleri film izlerken referans alamiyacak bi duruma geliyoruz.

 • linux is love @linux-is-love

  Şu ana kadar hiçbir filme 10 vermedim 😀 Bir filme 10 puan verirsen ondan çok daha iyi bir film izlediğinde o filme ne vereceksin? 10 ütopyadır, ulaşılmazdır onu kıymetli kılan da budur, insanları sürekli yeni bir şeyler denemeye iten şey bu ulaşılmaza ulaşma isteğidir. Her sevdiğin filme 10 vereceksen o derecelendirmenin bir anlamı kalmıyor. Bu arada bir şeyi sevmek için mükemmel olmasına da gerek yok, kusurlu şeyler de sevilebilir veya insanı mutlu edebilir. Bir şeyin kusurlu olduğunu kabullenememek hastalıklı bir durum.

 • ad33p @ad33p

  Puanlama sistemine göre değişir. Eğer 9.7/10 gibi bir puan veriliyorsa 10 demek mükemmel, kusursuz demek. Ama küsüratlı verilmiyorsa 9 ile 10 arasında çok fazla mesafe olduğu için 10 mükemmel olmayabilir. Ama 10 her zaman çok yüksek bir şeyi ifade eder, mükemmel kusursuz demek zor.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  10 üzerinden 9 küsür verilebilir. 10/10 vermenin imkanı yoktur.