Bir önceki maçta dibimdeki kruvazörle uğraşırken yandaki zırhlıya yan tarafımı göstermem sonucunda zırhlının tek salvosu ile köşk yiyip patlamıştım. Bir sonraki maçımda ise intikamım acı oldu: 3 tane zırhlıyı torpidolayıp imha ettim. Millet bana çok kızdı o kesin. 😀
#WorldofWarShips

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ömer Özgür @omc43

  Niye rapor verir gibi yazıyorsun ki? 😀

  Ayrıca ilk defa oynadığına emin misin? 17 torpido da ne? xD

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Bence şans hocam. Şansıma o torpido ile batırdığım zırhlılardan bir-iki tanesi hariç hiçbiri benimle ilgilenmiyordu. Hepsinin daha büyük sorunları vardı. Bizim gemilerin arasında kalmışlardı ve her tarafta da adalar vardı. Adalar sayesinde zırhlının dibinde bitebiliyordum. Bu torpidoların da tamamını 3-5 km menzilden dar açıyla fırlattım. Zırhlılar da dümdüz manevra yapmadan ilerlediği için hepsini afiyetle yediler. 😀
   Gerçekten ilk defa geçen hafta perşembe başladım. Reflekslerim iyi değildir ama yavaş tempolu ve hesaplayarak atış yapılan oyunlarda iyi olabiliyorum. Counter Strike oynuyor olsaydım beni herkes indirirdi. Ondan dolayı CS GO ve Call of Duty gibi hızlı oyunlar yerine nispeten yavaş tempolu Battlefield gibi oyunları tercih ediyorum.
   Şu an en sıkıntı yerdeyim gibi. Akşam son oynamamda Furutaka'yı açtım. 6 saniyede toplarını doldurup makineli tüfek gibi sıkan Kuma'dan sonra 22 sn top doldurma süresi çok canımı sıkacak gibi. Hedefe yaklaşabildiğim durumlarda 3'erli torpidolarla açığı bir nebze kapatabilme ihtimalim olsa da Aoba'yı açana kadar sıkıntı olacak. Özellikle de zaten çok tırstığım Muhripler toplarım seyrek ateş edebildiği için dibime kadar daha kolay gelecek. Hızlı ve küçük olduklarından devamlı ıskalıyorum. Aoba'yı açınca da gelecek olan 80K XP ile Myoko'ya hızlı bir geçiş mümkün gibi.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet İşkence o kruvazör. O serbest Xp ile yeni bir ağaca başlamanı tavsiye ederim.

   Muhrip mi zırhlı mı oynamak isterdim? Torpidoları sevdiyseniz ben Shimakaze oyna derim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Furutaka yüzünden oyundan soğumak üzereyim hocam. Tam bir facia. İki saatte topu dönmüyor. Topu dönüyor kendi dönmüyor. Kendi dönüyor mermisi yüklenmiyor. Onları takmasam zırhlının biri benim menzilim dışından mermi atıp ya beni yakıyor ya da köşk atıyor. Bir de aksi gibi maçlarda her takıma 4-5 tane zırhlı, 4-5 tane Muhrip atıyor. Zırhlılar bela, muhripleri de vurması mesele. Mermi yükleme süresi artması için taret modifikasyonu yaptım. Taretin dönüş hızını arttıracak başka bir modifikasyon da yaptım ama gemi adam olmuyor. Şu geliştirilmiş haliyle bile Kuma ile oynayıp 2 tane Furutako'yu aynı anda yerim. Neyse ki sadece tek kil alsam veya oyunun sonuna kadar hayatta kalabilsem bile Kuma ike 7 kill aldığımda verdiği kadar XP veriyor. Yoksa hiç uğraşılmaz.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Cadılar Bayramı etkinliğinde Mogami kalıcı kamuflajı verilecek. Kaçırma.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Vallahi canımdan bezdirdi hocam. Maçların çoğuna 4-5 zırhlı, 2-3 kruvazör, 4-5 de muhrip eşleştiriyor, iyice beter oluyor.
   Bu zırhlıya gelene kadar oyunun başında tam yol ilerleyip kendime bir tepe arkası buluyordum ve oradan sıkıyordum. Şimdi 2-4 dakika kımıldamadan olduğum yerde durup zırhlıların, muhriplerin iyice açılmasını bekliyorum. Bunlar iyice açılınca bizim zırhlılar nereye gidiyorsa ben de basıp oraya gidiyorum.
   Kuma'da oynadığım gibi oynarsam bu 4-5 muhripten en azından ikisini karşımda buluyorum. Torpidoları bırakın toplarıyla bile makineli tüfek gibi sıkıp beni yakıyorlar. Hızlı ve küçük olduklarından çok iyi isabet sağlayamıyorum ve sıradaki salvo için yaptığım geliştirmelerle bile 15 saniye bekliyorum. İşin daha da kötüsü zırhlı-muhripler bana karşı iyi bir ikili oluşturuyor. Düşman muhribi yavaş ve az sayıdaki toplarım sayesinde dibime giriyor ve beni de zırhlılara spotluyor. 15-16 km mesafedeki zırhlılar da bu sayede beni görüp salvolara başlıyor. Benim menzilim ise 12,2 km olduğu için tepki gösteremiyorum.
   Furutaka'yı ilk aldığımda topları geliştirip dolum süresini 22 saniyeden 15 saniyeye çektim. Dönüş hızını %15 arttıran bir geliştirme aldım. Ama yine istediğim performansı vermediği için çok kızdım. Bu gemiye bir XP bile harcamak istemiyorum diye düşündüm ve başka geliştirmelerden vazgeçtim. Torpido ve top menzil geliştirmelerini almadım ama alsam da çok rahatlatmayacak gibi.
   Aoba'nın araştırma fiyatı ağaçta 30K iken Aoba'yı tıkladığımda 40600 gösteriyordu. Sonradan farkettim ki Aoba'ya geçmem için Furutaka'nın B ve C gövdelerini de almam veya o miktarda XP biriktirmem gerekiyormuş. Şimdi C gövdesini aldım. Durum biraz rahatladı ama hala sıkıntılı. Kötü olan Aoba'nın teknik özellikleri de Furutaka'nın geliştirilmiş halinin teknik özelliklerine benziyor. Yani Aoba'ya artık şüpheyle yaklaşıyorum. Bana 2. Furutaka gibi geliyor. 6. seviyede 80K XP alacak olmasam başka ağaçta ilerlemeye başlardım. Aoba'nın teknik özellikleri Furutaka'ya yakın olduğu için sizce o da Furutaka hissi uyandırır mı?

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Japon kruvazörlerini hiç oynamadım ama YouTube'dab rehber tadında videolar bulabilirsin. Diğer oyunların aksine Flamu, Notser, Flambass gibi kanallar kaliteli ve düzenli içerik oluşturuyor. Bir bak.

   Ayrıca başka ağaçtan baştan başlayıp o exp ile 7. seviye falan zorlayabilirsin. Videoları izle 6 veya 7 seviyelerini beğenirsen böyle yaparsın.

   Ayrıca ana sayfadan kayakçı etkinliğine katılmayı unutma. Sitedeki haberden görevi alman lazım. Görmezden haber et. 8. seviye ABD zırhlısı verme ihtimali falan var.

 • Ömer Özgür @omc43

  @coolnquiet Söylemeyi unuttum Japonlar ağır kruvazörlerdir adanın arkasına geçip spamlayacak türden değillerdir.

  Kısaca tespit edilmeden açık denizde ilerleyip rakibi çaresiz yakalayıp ciddi hasar verirler. Zirhlılara Hindenburg ile 10k+ hasar vermek zor değil. Dikkat zırhlı oldukları anlamına gelmiyor ama iyi açı alırsan çok hasar almazsın.

  Alışman gerekiyor. YouTube'da birkaç video izle anlarsın.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Nasıl gidiyor? Bıktırmadı umarım.

   5. aşama böyle maalesef. Ülkelerin belirli özelliklerinin ortaya çıkmaya başladığı ve eşleşme korumasının kalktığı bir aşama. Yani o zamana kadar en fazla 1 aşama fark olurken 5. aşamada 2 aşama fark olabiliyor. Bu da yeni oyuncular için sorun.

   Sert vuruyor oyun bu sırada fakat alışınca tam oluyor.

   Bu arada Furukata'da 203mm toplar var. Bunlar devasa o aşama için ama öyle böyle bir büyüklük değil. Bunlara alışmak, yani HE ve AP mermilere alışmak, hangisini nerede kullanacağını bilmek için deneyim lazım.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @omc43 Biraz bıktırdı ama devam ediyorum hocam. Bu gün nihayet Furutaka'dan kurtulup Aoba'ya atladım ve ilk maçın sonunda da Texas zırhlısına ve 80K XP'ye kavuştum.
   Aoba için konuşursak Furutaka'nın az gelişmiş hali gibi geldi bana. Aslında bir kruvazörü vs. yalnız yakalayabilsem rahat işini bitireceğim ama kruvazörle uğraşırken ortalığı zırhlılar ve muhripler basıyor. Büyük ve zırhsız bir hedef diye hepsi bana sıkıyor. Herkesin en gerisinde kalıp gördüğüme sıkayım diyorum bu sefer de toplarımın menzili yetmiyor. Ama zırhlıların toplarının menzili bana yetiyor tabi. 😀
   Birkaç maç Texas ile yaptım. Onda da uzaktan sıkmam, topların aşırı dağılması ve aşırı yavaş dolması nedeniyle etraftaki hedeflere pek hasar veremedim ama oyunun sonuna kadar yaşamayı başardığım da oldu. Maçın birinde sadece bir tane muhrip vardı ve haritanın uzak bir kısmında bizimkilerin arasında kalmıştı. Ben de onu orada harcarlar diye düşünüp önümdeki zırhlıyla atışıyordum. Ne ara oradan kurtulup da dibime girdin? Ben fark etmeden yardımcı bataryalar ateşe başlamışlar ama yardımcı bataryalarım muhribi imha ettiğinde muhrip çoktan kaçamayacağım şekilde torpidolarını fırlatmıştı. Tabi az bir canım kaldı ve karşıdaki zırhlı işimi bitirdi.
   Sanırım Kuma'yı muhrip gibi oynamışım ama ne Furutaka ne de Aoba o işe hiç gelmiyor. Büyük ve zırhsız bir hedef olduğum için etraftaki tüm gemiler yanımdaki zırhlıları falan bırakıp bana sıkmaya başlıyor. Olmazsa Muhrip sınıfından veya biraz başka sınıfları geçip uçak gemisi sınıfından bir giriş yapacağım.

  • Ömer Özgür @omc43

   @coolnquiet Açık deniz kruvazörleri bunlar. Hedefi görür görmez ateşlemeye başlarsan ve öndeysen vururlar. Ben de yaşadım. 😀

   Pozisyon alıp fırsat kollamalısın. Hedef alındığını fark ettiğinde ateşi kesip mesafeyi açmalısın.

   Rehber tarzında videolar izlemelisin.
   Videolar eski olabilir fakat temel mantık aynı.

   https://youtu.be/_dnsluivTRY

   https://youtu.be/YphJaGu1LMI

   https://youtu.be/YfvSDmlwaMQ

   But arada Texas bir New York sınıfı gemi. Orta aşama ABD zırhlıları çok yavaştır ve topları saçma gibi atar fakat sayıca fazladırlar. New York genelde oynanmaz sonradan o ağacı oynamaya başlayanlar. Benim gibi New Mexico'ya atlarlar ki o da yavaş ve saçma gibi atar ama katlanır bir gemidir. Severim de çoktur.