Oyunlar sanat mıdır? Bence bazı oyunlar sanattır. Örneğin Dear Esther.
Burdaki tanımlara uyuyor, dolayısıyla sanattır. http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=SANAT

Ama bilenler bilir, Alkan Adakaner böyle düşünmüyor. Sanatı şöyle tanımlıyor ''Bir gerçekliğin-olayın 3.boyutunu ortadan kaldırıp (yani onu gerçek yapan şeyi) onu başka imgelerle daha etkili bir biçimde anlatmak. Yani gerçeği olduğu gibi değil, daha etkili anlatmak için farklı bir şekilde anlatmak. Çünkü insanlar artık gerçekle ilgilenmiyor, o nedenle abartarak, vurgulayarak anlatmak gerek.''

''Oyunlar eğlence amaçlı oldukları için sanatla amaçları farklı. Kesiştiği noktalar var, ama aynı şey değiller. yoksa oyunlar sanattan yararlanıyorlar bence''

Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

#Oyun #sanat #Eğlence #felsefe

TÜRK DİL KURUMU

türk dil kurumu ana sayfası, türk dili, türkçe, sözlükler, güncel türkçe sözlük, yazım kılavuzu, büyük türkçe sözlük
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Sanattan ve/veya sanatın yaratıcılığından yararlanıyorlar ama tam olarak sanat değil. Ama şunu göz artı etmeyelim, ekibin içinde sanatçılar var.

 • TeknoStil @teknostil

  Oyun sanattır. Her oyun sanat eseri değildir.

 • Doğa @doga

  Alkan Adakaner'i tanımıyorum ama yaptığı sanat tanımında büyük sıkıntılar var. Gerçeği olduğu gibi anlatmak sanat değilse ve sanat eğlence amaçlı yapılmıyorsa Rönesans dönemi ressamları da Empresyonist ressamlar da sanatçı değil. Sanatı tanımlarken kesin yargılarla konuşmak büyük hata. İnsanlar artık gerçekle ilgilenmiyor çok büyük bir cümle mesela. İnsanlar gerçekten uzaklaşmak isteyebilir ama sürekli gerçekle içli dışlıdır. Sanat da insanla temas halinde olduğu için abartılı olmak yerine gerçekçi olabilir.

  Kısaca burada sanat değil diye anılan şey de sanattır, buna karşılık sanat olduğu savunulan şey de. Bu kesin yargılar uzun zamandır sorun ve toplumun sanatçıya olan bakış açısını zedeleyen durumlar. Kaldı ki sanat eğitimi alan kişiler için de çok kafa karıştırıcı oluyor. Bir de Levent Pekcan'ın internetle ilgili hep söylediği "internete reset atılması lazım" gibi bir sözü var. Bunu sanat için de kullanmak mümkün bence. Oluşan sanat ve sanatçı algısı artık halkla ilişkiyi koparmış durumda. Yıllarca insanlar eğlensin, farklı düşüncelere dalsın, estetik olsun diye üretilen sanat bir anda sadece sanatçı zevki için üretilmeye başladı ve sanat takipçisinin de kendi zevklerini bir kenara bırakıp sanatçının zevklerini kabul etmesi beklendi. Kaçırılan nokta para ve tüketim odaklı günümüzde bu beklentinin sanatçıları yalnızlaştıracağı. Bunun sonucunda özellikle bizimki gibi sanatsal tavrı gelişmemiş ülkelerde sanat sadece bir avuç zenginin eğlencesi olmaktan ve sanatçı kendini toplumun üst kesimi sanmaktan kurtulamıyor.

  Genç bir sanatçı olarak söylemeliyim ki insanın estetik zevklerini ve duygularını doyuran tüm çalışmalar sanat olarak algılanabilir. Tabi ki içinde değerlendirme, kıyaslama yapılır ama "şu şu olmadan sanat olmaz" tanımları kapitalist düzen için geçersiz kaldı. Mesela Valiant Hearts bence sanat eseri. Ben, oynarken hem estetik hem de duygusal tatmin yaşadım.

 • OLDBoy @oldboy

  Ben soruyu tersten sorayımı tiyatro genel kabul görmüş bir sanat dalıdır, peki her tiyatro oyunu bir sanat eseri midir... E oyunlarda da öyle kimisi sabun köpüğü kimisi sanat eseri.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  Özellikle genç nesilde sanat konusunda ezoterik birtakım beklentiler oluyor. Oyunlar sanat mıdır diye sormadan önce, sanatın tanımını doğru yapmak gerek.

  • Nasreddin Hoca @nasreddin-hoca

   Bence TDK'nin tanımı uygun, sence nedir hocam sanatın tanımı?

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @nasreddin-hoca Ben sözlük anlamından ziyade tarihsel ve felsefi bir noktaya vurgu yapmak istedim. Sanat nedir konusu, sözlükle değil sanat tarihiyle tartışılır zira 🙂 Açıkçası sanat nedir dendiğinde benim kafamda bir çeşit otorite ilişkisi canlanıyor. Tarih boyunca sanatın ne olduğuna bu otorite ilişkileri karar vermiştir en nihayetinde. Sanat tarihi bu konuda çok net ve çarpıcı örneklerle dolu. Ronesanstan post modernizme her dönem kendi otoritelerini yaratmıştır. Bu yüzden bir şey sanat mı değil mi tartışması bana hiç anlamlı gelmiyor. Oyunlar sanat olsa ne olur olmasa ne olur? Değerine en ufak bir şey eklemez veya azaltmaz. Sanat kavramının altında ezoterik anlamlar aramaya pek gerek yok kısacası. Bunu söylerken asla sanat kavramının değerini sorgulamıyorum, sadece bir şeyin belli bir otorite tarafından sanat olarak kabul edilmiş olması o şeyin değerini belirlemez diyorum.