Araba dünyasına yeni adım attım ve neredeyse sıfır bilgiliyim. 7 senedir aktif sürücüyüm ancak arabalarla ilgili hiçbir bilgim yok, en ufak sıkıntıda babama söylerdim o hallederdi kendi arabası olduğu için.

Zorunluluktan dolayı cuma aldım kendime araba. 2011 Hyundai Getz dizel 1.5 vgt. 36.000'e aldım, az yakması ve her gün 50 km yola dayanması tek kriterimdi. Güvenlik sıkıntı diyorlar ona göre dikkatli kullanacağım, altımda mercedes bile olsa trafikteki tüm kurallara uyan biri olduğumdan dert etmiyorum bunu. 134.000 km'de araba, kazası değişeni boyalı yeri yok. Kozmetik kusurları var ama taş sıçraması izi gibi.

Önerecekleriniz var mı? Çok atik seri bir araba. Hiç de hızlı kullanmam ama. 🙂 Dizel olduğundan motor çok sesli gırgırgır dolmuş gibi. 😀

#akış #otoseyir #araba #hyundai #getz #dizel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ofpoyraz @redmaner

  Hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela vermesin

 • Anıl @anil

  Kafa aynı kafa 😂 Deli bir F1 ve Ferrari fanıyım ama dünyanın en hızlı arabasına sahip olsam bile yavaş giderim 😂

 • Hasan Alp İNAN @hainan

  En önemli konu bakımların zamanın da, iyi bir mekaniker tarafından yapılması. Ortalıkta ustayım diyen kasaplardan çok var. Servis dışında bakım yaptıracaksanız mümkünse sarf malzemleri ve yedek parçaları siz temin edip işin başında durarak değişimini sağlayın. Uyarayım kalitesiz malzeme kullanımı çok ciddi masraflara yol açabiliyor; Bazı durumlarda güvenlik riski bile oluşturabiliyor.

 • uçuştaki ✈️ pilot @ucustakipilot

  Hayırlı olsun. Herşey gönlünce olur, kaza bela yaşamazsın umarım.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Hayırlı olsun bendede bunun grisi var 2006 model 117.500de 88hp sadece ecu mapping farklı temelde aynı motor sonradan yetersiz görüp 110 yapmışlar ellerinin ayarı yok 88 bile uçuyor 😀 jantları 15 yada 16 yaparsanız fena yol tutar zaten stok hali bile kötü değil benimkinde esp abs yok yinede iyi dönüyor ama 14 lerlede az yakıyor çabuk ivmeleniyor buda işime geliyor, bu aracın kronik sorunu bazen merkezi kilit sapıtır birde direksiyonu güneşte kalmayı sevmez başka bir sorunu yok 10 senedir sadece rutin bakımlarla gidiyor ha birde yağ soğutucuları motorda yer olmadığı için biraz daha güçsüzdür aracı sıkıştıracaksanız kaliteli bir yağ şart. Motor sesi olayı garip geldi camlar kapalıyken ve motor sıcakken benim araba benzinli gibi çalışıyor kaliteli bir yağ ile değiştirip würth enjektör temizleyici kullanın ben bu yaz kullandım arabanın titreşimi sesi çok azdı iyice kesildi ve çekişi arttı mazotunuzu kaliteli yerlerden alın ben bir kere mecburiyetten kötü yerden aldım ondada arıza ışığı yaktı götürdüm aynı istasyona mazotu boşaltıp tekrar doldurdular ışık söndü. Motor sesi için bosch car service vs varsa götürün çünkü ülkemizde dizellere ölümsüz gözüyle bakıldığı için ne yakıt katkısı ne kaliteli yağ ne de kurum temizliği egr temizliği vs yaptıran yok

 • Fatih Kınık @fatihkinik

  hayırlı olsun. adlıktan sonra arabanı kötülemek olmaz. ama şahsi fikrim 1 fiat 2 Hyundai hep uzak durdum

 • Orçun @orcnd

  getz piyasanın sevilen araçlarındandır. düzgün bakıldığı sürece sorun yaşamazsın. dizel motorlar fazla ses yapar. fakat özellikle bakımı geciktirildiğinde bu ses artar. bir yağ bakımı yaptırmanı öneririm. yağı kaliteli alırsan ses daha fazla azalabilir.

  dizel araçlarda dikkat edilmesi gereken biraç şey var. özellikle yakıt çok önemli. kalitesiz yakıt kullanırsan başın ağrıyabilir. periyodik bakımlar da oldukça önemli. özellikle bu yaştaki araçlarda periyodik bakımı 1-2 bin km daha erken yapman gerekiyor.

  uzun yol yaptığında veya aracı bir süre yüksek devirde kullandığında tubonun yağlanması için 1 dk kadar rölantide beklemende fayda var. soğuk havalarda da kalkmadan önce 1 dk kadar aracın ısınmasıanı beklemende fayda vardır.

  eğer sürekli düşük devirde kullanıyorsan aracın dpf filtresinin temizlenmesi için ara sıra uzun yola çıkarıp bir süre yüksek devirde kullanman gerekiyor. yeni araçlarda bu otomatik oluyor fakat bu yaştaki araçlarda otomatik olmuyor diye biliyorum.

  aracı yeni aldığınız için triger kayışına bir ustaya baktırın. zira aracın triger kayışının değişmiş olması gerekiyor. bu değişimde kullanılan parça kalitesiz ise çatlamalar görülebiliyor. 1-2 ustanın görüp yorum yapması önemlidir.

  kazasız belasız sürüşler dilerim.

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Hayırlı, uğurlu olsun. Kazasız belasız kullanın.