Haftanın haberi; #BaldursGate 3 yapım aşamasında! Arkasından inXile çıkarsa şaşırmam. #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Çateş @cates

  Roman arıyorum bu hikayenin geçmişiyle ilgili 🙂
  Yol yordam gösterin hocam 🙂

 • JesusMountain @jesusmountain

  Hala larian'dan ümitliyim. Umarım bg3'ü larian yapar. Artık copy+paste infinite engine oyunlarından cidden sıkıldım çünkü. (Gerçi ben dos3'e bile razıyım ya neyse) -)

  • Uğur Yurtsever @ugury

   Larian biz yapmıyoruz demiş, ama bilemiyorum. Brian Fargo'nun muhabbete dahil olması, sanki kendilerinin bu işte parmağı olduğunu düşündürttü bana. Özellikle de geçen haftalardaki Interplay çıkışından sonra.

   BG'nin devam edecek olması müthiş bir haber, ama bir yandan da neden Pillars of Eternity ya da Tyranny gibi tamamen yeni fikirlere, yeni sistemlere yoğunlaşmıyorlar diye düşünmeden edemiyorum.

  • JesusMountain @jesusmountain

   @nuguryurtsever BG'nin kitlesi herkese hitap ediyor çünkü dnd. Ne obsidian'da ne de inxile'de bg3 için sıfırdan oyun motoru tasarlayabilecek mühendis malesef yok. Olsaydı zaten unity ile anlaşıp infinite engine kodlarını unity'e aktarmazlardı. Unity mühendisleri de bunu geliştirmek için ne kadar uğraşır o da ayrı bir soru. Larian tarafında divinity engine olduğu için zaten sorun yok. En son ki duruma bakacak olursak chris avellone zaten obsidan tarafından çıkanı çok oldu ki dos2'de dahi (larian) görev almıştı. Inxile'e bakıyorsun en son yaptıkları the bards tale 4'de "rivellon'lu lar" isminde (larian) swen'i npc olarak eklediler. Benzer durumda da dos2'nin başında PT göndermesi vardı. Obsidian zaten kendi halinde ki bg3 çıkarsa poe2 modunda çıkar yani çok da etkili olmayabilir ki poe2 senaryosunu beğenmeyen (carrie patel'den) büyük bir kesim de mevcut. Sonuç olarak bg3 yapılacaksa bence mantılı olan taraf larian çünkü hem chris avellone hem de inxile ile arası iyi. Ha brain fargo swen'den divinity engine'yi alıp yaparsa o da ayrı bir ihtimal lakin en kötü senaryo şuan obsidian görünüyor çünkü poe2 gibi bir şey çıkartırlar temelde ve yenilik adına çok da bir şey görmeyiz. (Tabi bunlar benim tahminlerim)

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @jesusmountain BG, bugün herkese hitap ediyor mu emin değilim. İsmin yaratacağı nostalji rüzgarından fazlası olması gerekiyor artık. Ben çok seviyorum orası ayrı, çünkü hayatımın büyük bir kısmı hem masaüstü frp'lerle hem Infinity engine oyunlarıyla, hem de Forgotten Realms kitaplarıyla geçti. Ancak şu da bir gerçek ki; DnD, bir bilgisayar oyunu için fazlasıyla arkaik ve mekanik bir sistem. En iyi uyarlaması BG2 ve aradan 20 sene geçti- ki BG2'yi BG2 yapan da oyun sisteminin mükemmeliği değil; hikayesi, karakterleri, müthiş keşif hissi ve oyun dünyası yaratımıydı. Yani kısacası BioWare idi. Bence Tyranny ve PoE ya da Original Sin gibi oyunların sistemleri çok daha başarılı bilgisayar oyunu olarak. Çünkü baştan itibaren bir bilgisayar oyunu olmak için tasarlanmışlar. Ben açıkçası BG'den ziyade yepyeni bir oyun gelse daha çok heyecanlanabilirdim. Yine de bekleyip görmek lazım.

   Bir BG3 olacaksa da Black Isle'ın batmadan önce Josh Sawyer önderliğinde geliştirmeye başladığı BG3 gibi olması gerekiyor. Önceki BG2 ile hikaye anlamında zorlama bir bağlantı kurmaya çalışmadan, kendi yolunu çizip özgün karakterleri olan yepyeni bir macera.

   BG3 için sıfırdan oyun motoru tasarlanmasına gerek yok aslında, hem Obsidian hem de InXile Unity ile gayet iyi işler yaptılar.

   Öte yandan ben, PoE 2'nin hikayesini beğendim açıkçası. Ölçek konusunda şikayetlerim olsa da tematik anlamda çok başarılı bir devam hikayesiydi bana kalırsa.

 • JesusMountain @jesusmountain

  @nuguryurtsever herkese hitap etmese bile hitap edebileceği kesim konusunda olmayacağı zaten kesin. Bu herkese hitap etme mantığı ile dragon age serisi çıktı desek yalan da olmaz gibi. Dnd konusunda seninle hemfikirim zaten kitaplar,hikayeler olmasaydı bg'yi bg yapan şey zaten hiç varolamazdı belkide. Bugün bile lotr kitaplarından uyarlanan sağlam bir arda diyarını anlatan oyun yok gibi. Olanların da durumu ortada. -)

  Bg3 konusunda eskiden olsaydı zaten amaç yeni motor ile bunu başarmaktı. Van Buren dedikleri motor ile zamanında fallout3 demosu bile yayınlandı. Tabi sonra yaşananlar ve olaylar malum. Yani amaç zaten bg3'ü yeni bir motor kullanılarak geliştirmekti aslında. Unity tarafına katılmıyorum çünkü zaten hepsi birbirinin kopyası gibi oldu. Anca bilen insanlar şu 3.5 bu 2.5 hesabı yorumlar yapıyor. Yani tasarım olarak temelde değişiklik lazım. Dos tarafını o yüzden seviyorum çünkü loading ekranlarının sayısı bile çok az yani gerçekten sana özgürlüğü hissettiriyor. Son olarak obsidian malesef chris avellone gibi bir isimi kaybetmemesi lazımdı. İlk oyun konusunda farklı bir deneyimdi güzeldi (zaten herkes hype ile oynadı) ama devamı konusunda aynı şeyi söleyemem. Bu yüzden ben bir şeylerin değişmesi gerektiğine inanlar tarafındayım -)

 • bender.exe @bender-exe

  Boo says "WHAT?"
  Çok güzel haber de umarım Minsc ve Boo olmadan bir BG oyunu oynamak zorunda kalmam. :/