Ahahaha #lol #Dota2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

  CS ile R6'i kıyaslamak gibi bir şey bu, çok saçma.

  • Kvothe @kvothe

   Aslinda Michael Jackson ile Justin Bieber’i kiyaslamak gibi bence, hakikaten cok sacma. Ama ne yaparsin, malesef lol kendini moba olarak goruyor. Ayni justinin kendini Popcu gormesi gibi.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Arkadaş dota2 serinin devamı, tarzın orjinali. Ruhunu yaşatıyor mobanın. Ama ben mesela lol oyuncusu olarak şunları söyleyebilirim. Oyunu okuması, anlaması çok kolay.
   Ayrıca e-spor tarafında hiç kimse worlds yapmazken bunlar 2.sini düzenliyordu. O da bir detay olarak aklınızda bulunsun. Kitlesinin toksikliği yüzünden güme gidiyor oyun, bende bıraktım gibi bir şey zaten.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Dota oynayamaya yeteneği olmayanlar lol oynuyor genelde.
   https://www.esportsearnings.com/players
   Buradan anlayabilirsin iki oyun arasındaki e-spor farkını.
   Bu arada Hero seçebilmek için satın almanız gereken bir oyunu sadece communitysi yüzünden eleştirmeniz üzücü.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe 12 bölgede ayrı ayrı turnuvalar düzenleyip, sonra bunları gruplara ayırıp kendi içinde tekrar turnuvalar düzenleyip, sonra finalleri stadyumlarda düzenleyen başka e-spor var mı? Her yıl Trükiye'de düzenlenen başka e-spor var mı? Üstelik bunu yılda 2 kere düzenliyorlar. Dota'nınki organizasyon olarak daha bölgesel kalıyor. İş sadece takımlara kazandırılan para değil, bunun spor gibi dünyaya yayılıp herkese ulaşmasında. Dota'da bu yok. Ha, böyle bir dertleri de yok.

   Heroların oyun parasıyla olmasının bir sebebi var. Kolay oynanan heroların hepsini tek tek alabilirsiniz. Günde 3-4 oyun atsanız alınıyor. Fiyatı arttıkça mekanikler de zorlaşıyor. Çok güzel bir sınırlama. Smurfleri de yavaşlatıyor. Orjinal hesabndaki gibi 20 farklı rün sayfası, bütün herolar açık değil, doğru düzgün smurf yapamıyor her isteyen. Bunun karşılığında yetenekli oyunculara da zaman kaybettirdiği bir gerçek.

   Oyun olarak görmemenizi anlıyorum. Ama ikisi de ücretsiz olduğu halde, orjinalinin çakması olan bir oyunun kat kat daha fazla oynanmasının tek sebebi bebe belik değil. Bunu Warcraft modu olarak yıllarca dota oynamış biri olarak söylüyorum. Oynamasının daha kolay olması benim gibi oyun öğrenmeye yıllarını veremeyecek olanlar için çok daha iyi.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem
   Türkiye'ye özgü bir durum, turnuvaların yetersizliği. Mesela Rusya'da Dota 2 oyuncusu head&shoulders'ın tv reklamında oynadı. Bence şöyle olabilir durum Dota 2 profesyonel e-spor, lol ise amatör. Amatör turnuvalar haliyle profesyonel turnuvalardan sayıca fazla olacaktır. Lakin önemli olan nicelik değil niteliktir. Turnuva kaliteleri bunun göstergesi.

   https://www.youtube.com/watch?v=j0Ftjz2fw7w

   İki oyunun müzikleri arasındaki fark bile Valve'ın işini ne kadar ciddiye aldığına dair bir örnek.
   Ha birde istediğin zaman istediğin bölgede oynayamıyorsun sanırım. Ve bölgeler arasında patch farkı var sanırım. Dota tv'den bahsetmiyorum bile. Maçları oyuncuların gözünden fare hareketlerine kadar takip edebilmek etkileyici.
   Bir kere denedim lol'ü, karşı takımda benimkiyle aynı kahraman vardı. Direk sildim. Böyle oyun mu olur diye.
   Lol'ü ortaya çıkaran kişinin ne kadar karaktersiz bir insan olduğunu söylemeyeceğim bile. O başka konu zaten. Icefrog <3

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Dota2 nin ekip arkadaşları lolü ortaya çıkaran yanlız. Orjinal dotayı yapan adamlar.

   Mesele oyunculuksa türk e spor takımları da vodafone reklamlarında, mc Donald's reklamlatında oynadılar. LOL'ü hiç takip etmemişsiniz ki...

   Adamlar her bölge için devasa etkinliklet yapıyor diyorum siz hepsini birden alıp bir tane Dota dünya turnuvasına bir tutuyorsunuz. Her halde bu kadar büyük organizasyonlarda hatalar olur.
   Ben dota2yi 12 saat kadar oynadım. Öğrenmeye vakit ayıramayacağım için vaz geçtim, kötü oyun değil tabi. Lol de ondan iyi değil. Mesele ikisinin benzerliklerine rağmen farklı zevklere hitap etmesi. Dotanın kralını getirsen lolde leş gibi oynar mesela. O aynı adam gelmesi de normal kapalı eşleştirmede olur. Normal sıralı seçim girersen herkes tek hero alabilir. Rekabetçi modda bu şekilde çalışıyor.

   Global dota olması bana bir şey ifade etmiyor. Yurt dışı çıkışı sorunu olan bir bölgedeyim ben. Yabancı oyunlarda ki bu hepsi demek, ping sürekli olarak dalgalanıyor.80-130 arası ve oynanmaz hale geliyor bazen. Lolde sunucu İstanbul'da ve ben Ankara'da oturan biri olarak 25 sabit ping alıyorum.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod plus'ın neresi p2w. hiç kullanmadın sanırım. dediğim gibi beceremeyenler lol'e gidiyor 🙂

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem oynadıkları reklamlar espor üzerine olan reklamlardı. vodofone ve mcdonald'dan bahsediyorum. dota ekibinden ayrıldıklarını biliyorum o yüzden karaktersiz dedim. icefrog'un ismini açıklamaya kadar gittiler.
   Ne seçim olduğu önemli değil karşıdaki adamda aynı hero vardı. Böyle saçma şey olmaz.
   Dota'nın kralı lolde en fazla 10 saat leş gibi oynar. ilk oyunumdan biliyorum.)
   global olması bana çok şey ifade ediyor, senin bağlantı sorunun oyunu oynayan milyonları ilgilendirmiyor maalesef. hindistanlı arkadaşımla 150 ping ile oyun oynayabiliyorum. keza nişanlım ukraynalı onunla oynayabiliyorum.

   Geçen sene yapılan devasa turnuvalar ve yerlerini linkte vereyim.

   https://liquipedia.net/dota2/Dota_Pro_Circuit/2017-18
   Bu turnuvaların elemeleri en az 2 hafta sürüyor. Onları saymıyorum bile. Kaç farklı şehirde ve ülkede turnuva düzenlenmiş gör istedim.
   edit: bunlar The international'a katılmak için düzenlenen turnuvalar. Yerel turnuvaları saymıyorum. Esl gibi organizasyonlar Türkiye'de bile çokça turnuva düzenlediler.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod %50 düşmesine imkan yok. Düşse bile anlamı yok çünkü onu kıyaslamıyorum. Oyuncu sayısı her şey demek değildir. Her ay oynayan 10 milyon insan var. bu en fazla 13 milyon olmuştu. lol isterse milyar kişi tarafından oynansın. bu daha iyi oyun olduğunu göstermez. milyonlarca sinek yanılıyor olamaz diye bok yiyeylim o zaman. Kaynak istiyorum %50 azalması yalanıyla ilgili.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Bende onu diyorum. Sizin Dotada e-spor tarafında var dediğinizin alayını lol 2013'ten beri yapıyor. E spor bazında, etkinliklerin büyüklüğü bazında Dota lolle yarışamaz, sadece oyundan kazandığı parayla hiç yarışamaz.

   Sunucu tarafında haklısınız, ama her ikinizde avrupa sunucusuna hesabınızı aktarıp veya oyuna orada başlayıp çindeki arkadaşınızla bile oynayabilirsiniz, dert değil. Steam gibi merkezi, yüzlerce oyuna bağlı bir hesap değil nasılsa, 20 tane bile açabilirsiniz.

   Sayı örneğini oyunun iyi olduğunu belirtmek için söylemedim. Bu kadar büyük bir kitleyi idare ederken sorunlar çıkması normal dedim. Beceremeyenlerin de lole gittiği falan yok, sallamayınız. Amacım oyun oynamaksa niye can çekişeyim salak saçma sistemlerle, kolay olanı oynarım. Yıllarca dota 1 oynayıp dota 2 katlanamadım diyorum, konu hala beceri sanılıyor. Değil arkadaşım, oyun gereksiz karmaşık. İnsanlar oyun oynamak için geliyorlar. Bir şeyler üzerine kafa patlatmaları gerekiyorsa bu Dota değil, dersler olmalı. Nasılsa yeteri kadar oynanıyor diye bu oyuna başlayamama sorunu çözme gibi bir derleri yok. Valve kafası işte. Oynandığı sürece yenilik gelmiyor. Bu oyun daha tutkulu ellerde olsaydı LoL bu kadar öne çıkamazdı.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Hatta bak 2017'ye kadar olan turnuvaların listesi. Bu sene Vietnam ayrı bölgeye ayrıldı, orada da ekstradan senede 2 kere turnuva yapılacak.
   https://lol.gamepedia.com/Leaguepedia:Tournaments
   Edit: Bunlar sadece büyük turnuvalarmış. Bölge turnuvaları yok bu listede. 2014'den beri 12 bölge var. Daha da artıyor. Her bölge de yılda 2 defa finaller oynanıyor ve kazananları bu büyük turnuvalara gidiyor.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem oyun valve’in elinde degil icefrog’un elinde. En basinda onu soyleyeyim. Lol kitlesi gidip barbie falan giydirebilir o zaman, yakinda lol bile karmasik gelebilir, paslanma olabilir). Oyun karmasik falan degil size oyle geliyor malesef.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Allah askina daha replay sistemi duzgun calismiyor oyunun bu dotada 2011 den beri var. diyorum anlik right clicklerini bile izleyebiliyoruz herkesin, onu gectim Rick and Morty gelio dota icin seslendirme yapmis, announcer cikartmis. Lol Isterse hergun bizim evde turnuvasi duzenlesin, bu oyunun dotadan kalitesiz oldugunu degistirmez. Turnuvalarda opucuk veriyolar herhalde earnings lerde nal topluyolar)

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Ben diyorumki çoluk çocuk oyunu değil, turnuvalar falan. Sen hala yok replay yok şu yok bu. Valve'nin, 100 milyonlarca dolarlık şirketin ürününde olacak tabi. Bunları adamlar ufak yatırımla kurdular. Daha yeni istemci güncellemesi geldi. Yavaş yavaş her şeyi ekliyorlar. Training de geldi. Tutturmuşsun bir fan boyluk, bir lolü kötüleme gidiyor. Tamam replay yok. Tamam herolar parayla. Bu onu basit ve çoluk çocuk oyunu olarak adlandırılacak bir hale mi getiriyor? Dota güzel bir oyun, Lol de güzel bir oyun. Ben oynaması, öğrenmesi daha az zaman kaybettirdi diye, izlemesi daha keyifli diye lolü seçtim. Sizde dotayı seçmişsiniz. Ama daha iyi bir oyun olmadığını, farklı kulvarlarda yarıştıklarını inatla kabul etmiyorsunuz.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Kimin elinde olduğu da zerre önemli değil. Oyun motoru Source Engine 2, bitmiştir. Bu onu valvenin yapar. Senin gördüğün öpücük, kazandıklarını gözüne sokmuyorlar insanların. Parayı takımlara değil eventlere harcıyorlar. Daha iyi değil mi? Oyuncu parasını zaten alıyor sponsorundan. Turnuva ödülüyle beslenmiyorlar. Onun yerine çinde 70 bin kişilik stadyumu kapatıyorlar. Bunlar asıl önemli olanlar senin için, sen oyuncusun. Basit bir oyuncu. Benim gibi.

  • Kvothe @amurado

   @huseyinekrem tencent zaten indie company ahahahahah. bu postdan daha komik oldu. Valve'den daha büyük bir şirket ama güçleri yetmiyor :D. Neyse source 2 olunca ne oluyor. patchler hala icefrogda. buda oyunu onun yapar. sahibi demek istemiyorum. yönetmeni demek istiyorum. film gibi düşünün. yapımcının mıdır film yönetmenin mi? 2009'da çıkan oyun yavaş yavaş ekliyor 10. senesinde gelcek insallah replay. tencent evde 3 kişiyle yapıyor oyunu. ahahah.askdjnasşkl

  • Kvothe @amurado

   @amurado daha vulkan api'den bahsetmiyorum bile. Dota2 LoL'den daha iyi kabul etsende etmesende. LoL oynayanlar Dota'yı beceremedikleri için lol oynuyorlar. Kabul etsende etmesende.

  • Kvothe @amurado

   @amurado Kaç tane lol turnuvası izledin yerinde?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @amurado Bu fanboyluğun bir sebebi var mı yani para falan mı veriyorlar? Tencent'e satılalı 6 ay olmadı. Uyduruk bir motorla ya tutarsa diye yapılmış bir oyunu ancak toparlayabildiler. Daha da gelişerek devam ediyor.
   Motorun olayını da anlamadan böyle tartışmalara girmeyin. Kendinizi rezil ediyorsunuz, farkında değilsiniz. Sadece kaymağına banmak için satın alan heriflerin oyunu baştan yapmasını mı bekliyorsunuz cidden? Güldürmeyin Allah için. ICEFrog da valvenin alt şirketi, geliştirici ve yayıncı VALVE yazıyor. Steamde yalan bilgi olacak hali yok.

   Ankara'da yapsalar hepsine giderim. İstanbul'da okul vakti yapılıyor. Üni dururken maça gidemem. Ayrıca illa gitmekte gerekmiyor o atmosferi hissetmek için. Hiç dota maçı izlemediniz mi? Yoksa diğer pek çokları gibi item düşsün diye açıp arkaya mı atıyorsunuz yayını 😀

   Vulkandan bahsedecek teknik bilginiz zaten yoktur. Netten bakıp atabilirsiniz tabi. O size kalmış. 2002 yılından beri geliştirilen bir oyun motoruna sahip bir oyun bu. Vulkan değil, ne çıkarsa hemen ekleme potansiyeline sahipler. MOTOR izin veriyor çünkü. Baştan yapmaları gerekmiyor.

   Az önce baktım, 25 saat geçmiş DOTA da. Siz 2 dakka girip çıktığınız bir oyunu atıp tutarak diğerinden kötü diye sınıflandırıyorsunuz. Neye dayanarak? Aynı şampiyon geldi diye! Akıllı insanların yapacağı bir şey tamda.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem icefrog valve’nin alt sirketi? Bi google la istersen iceftog diye.))) bu arada tencent rio games in %96 lik hissesini 2011 de aldi. Geri kalan %4 unu 2015 de aldilar. Ben Kiev’e gittim dota turnuvasi izlemeye merak etme. Hatta suanda Navi-Espada cis closed qualifying isliyorum. Vulkandan bahsedecek bilgim olmadigiyla ilgili polemige girmek istemiyorum. Amd nin Mantle ini battlefiled da test etmis birisi olarak)) Kotu olan bir seyi savunacak kadar fanboy degilim cok sukur. Buyuk ihtimalle google a icefrog yazdiktan sonra yazdiklarinizi silmek isteyeceksiniz. Bence mahsuru yok.
   Aratmisken Pendragon diye de arattirin bir zahmet. Fazla bilgi goz cikartmaz. Sonra tesekkur eder ozur dilersiniz yalan yanlis ithamlariniz icin.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe İşveren ne demek? Başka iş vereni yoksa bu ne demek?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Bu arada Türkçe wikipedi de yanlış yazıyor. Bende bilmiyordum bunu. %93'ünü almış önceden. Sondadan tamamını almış %7 kalanıyla beraber. Yani sırf bana bir şeyler kakmak için bilmediğiniz oyunu böyle araştırmanız falan... Hoşuma gitti. Biraz daha uğraşırsam ikisinin farklı şeyler olduğunu, kıyaslamanın bomboş bir şey olduğunu, velet oyunu, iyi oyun kötü oyun gibi bir durumun var olmadığı konusularında anlaşıcaz.

  • Kvothe @amurado

   @huseyinekrem " ICEFrog da valvenin alt şirketi" bunu siz dediniz, yok ben bilmiyordum icefrog'un valve için çalıştığını, azıcık daha uğraşsanız icefrog'u holding yapacaktınız, neyse bunu boşverin de.
   "Tencent’e satılalı 6 ay olmadı. Uyduruk bir motorla ya tutarsa diye yapılmış bir oyunu ancak toparlayabildiler. Daha da gelişerek devam ediyor." Oyun tam 7 yıldır ellerinde adamların benim torunlar falan dx11 görür herhalde lol de. Eminim ben söylemeden önce tencent'in olduğunu bile bilmiyordunuz oyunun. En azından sizin verdiğiniz bilgilerin doğru olmadığını araştırarak öğrenmiş oldum. Umarım sizde fanboyluğu bırakıp azıcık okuyup öğrenirsiniz.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @amurado Ben sana dota 2 güzel bir oyun, lolde farklı bir alanda güzel bir oyun dedim 100 defa. Sen hala beceriksizlerin gittiği bir oyun gibi ifadelerle kötülemeye devam ettin. Fanboy kim burada 😀
   Tencent'e yeni satıldı sanıyordum ben, çoğu zaten satılmış. Belliydi skin politikasından.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   Ayrıca 540m'de de çalışması için dx9 lazım. Dota gibi bir sürü efektte yokki dx11 olsun. Bir faydası olmayınca da yapmıyorlar.

  • Kvothe @amurado

   @huseyinekrem Peki bu kadar kötü arayüzü olmasını neye bağlacaksınız şimdi?
   hadi riot game'in gücü yoktu tencent garajda şirketi mi? basbaya kötü oyun lol.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod en azından bende kaynak var dota'nın metacritic puanı 90 iken lol'un 78 bunu baz alırsak lol dota'dan kötü. ayrıca halen kaynak bekliyorum oyuncusunun %50 sini kaybettiğine dair olan yorumuz için.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod youtube a dota team fight yazın bakın lütfen.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod lütfen dota'nın oyuncu sayısının %50 azaldığına dair kaynak gösterin. yada kabul edin sallağıdınızı.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod Yani kaynağın üstüne oturduğunuz uzvunuz. Bu lolculerin hepsi mi böyle? Çakma oyun oynayıp yalanyanlış bilgiler veriyorsunuz.

  • Kvothe @kvothe

   @darkgod Çevreniz dar büyük ihtimalle. Malesef Türkiyede Dota kültürü oluşmadı. teknoseyir bile yalan yanlış inceleme yaptı. Yeniden çekmek zorunda kaldılar. Siz yalan beyanda bulunduğunuzu kabul edecek misiniz?

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @amurado Arayüzünün hala düzeltilmemesine bende gıcığım. Ama çalışıyor, oyunu bozmuyor. Ayrıca orada bir işiniz yok. Oyun içi arayüzde de bir sorun yok zaten.
   Sizin bu oyunu dotanın altına koyma çalışmanızı anlamlandıramıyrum bir türlü. Eskinin orta sınıf telefon işlemcisi düzeyindeki laptoplarda bile 20 FPS veriyor oyun. Böyle olunca da pek çok şeyden feragat ediliyor. Bu sizin yaptığınız çok saçma.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Biliyorum hayal kırıklığına uğramamamak için kabul edemiyorsun ancak sende biliyorsun ki Dota lol'den çok daha iyi.
   Neden olduğunu açıklayayım;
   http://gol.gg/tournament/tournament-stats/EU%20Masters%20Summer%202018/
   buradan gördüğün üzere oynanmış olan bu turnuvada kahraman havuzunun neredeyse %50 si kullanılmış. picklenen yada banlanan hero sayısı neredeyse toplam hero sayısının yarısı 🙂
   Bu oyunun ne kadar dengesiz olduğunun kanıtı. Kahramanlar arası denge olmayan bir oyunun kötü olduğunu direk söyleyebiliriz. Son oynanan turnuvada dotada ellenmeyen kahraman sayısı sadece 4 🙂
   Bu sadece nedenlerden biri.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Ne yani oyundaki her karakterin oynanması onu lolden nasıl daha iyi yapabilir 😀 Ben hayal kırıklığı falan da yaşamıyorum ayrıca. Çok tatlı bir oyun LoL. 6 yıldırda oynuyorum. Dotayı da 25 saat kadar oynadım. Ona göre, oyun deneyimime göre konuşuyorum. Dota'da sadece harita ve bineğe alışmak 25 saat sürdü. Lolün hemen her şeyini öğrenmiştim 25 saatte. Bir tek az oynanan karakterler kalmıştı geriye. Bak eskiden dota oynamış olmama rağmen bu durum böyle.

   Bütün bu tartışmalarımızın özeti şu:
   Dota daha yoğun bir deneyim, tümüyle içine girmesi, öğrenmesi, alışması çok zaman alıyor. Kendi doğası ile kahramanları çok uyumlu. Oynanabilir bir fps almak için düzgün bir çift çekirdeğe ve nispeten iyi bir ekran kartına ihtiyaç var.
   Loldeyse durum bunun tersi. Çok öyle özel bir oyun dünyası yok. Karakterler arkalpan hikayeleriyle destekleniyor daha çok. Aynı dünyada galaksi yaratan varlıkla, tüftüfünden tükürük topu atan cüce savaşabiliyor. İnsanlar ciddiyet aramıyor, eğlence arıyor. En dandik pc de ve en kötü internet ile bile oynanabiliyor çünkü sunucu istanbulda. core duo 1.6ghz ve gt210 ile 60 fps alabilirsin. Birisi 10 yıllık işlemci, diğeri fansız girişinde girişi seviyede bir kart, film izlemek için öneriliyor.

   Yani senin dediğin gibi dota çok daha iyi bir oyun bile olsa yine çoğunluk umursamayacak. O kadar vakitleri yok ve pc leri kaldırmayabilir tatmin edici düzeyde. Bu da onun daha iyi bir oyun olup olmadığını sorgulatır. Neye göre, kime göre soruları çıkar. Pek çok yönden üstündür, doğru. Ama pek çok yönden de geridedir.

   Teeee en başta söylediğim gibi, ikisinin alanının farklı olduğunu, haritalarının ana hatlarına kadar aynı olsalar bile farklı kesimlere hitap ettiğini söyleyerek bu gereksiz yarışa dur demek istiyorum. İyi oyunlar 🙂

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Binek derken? aynı oyundan konuşuyoruzdur umarım. Kafam karıştı.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Binek ne ya pardon 😀 Eşya taşıyan bir pet gibi bir şey vardı ya.
   https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Dota_2de_Kozmetik_Bir_Urun_38000_Dolara_Satildi-44917.htm şu haberin etkisinde kalmışım.

  • Kvothe @kvothe

   @kvothe Anlamadığın bir şey var heroların hepsinin kullanılabilmesi demek, oyunun yeterince dengeli olduğunu gösterir. En nihayetinde başkalarıyla rekabet ettiğiniz oyunlar bunlar. Dengesiz bir hero havuzu olan oyunun iyi olması imkansız. Toplam kahramanların yalnızca yarısının kullanıldığı turnuva demek oyunların sıkıcı ve tahmin edilebilir olduğunu gösterir.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe o yarısı değin 75 hero ediyor, dota olsa 50 ederdi belki. Neyse, lolde meta diye benimde pek hoşlanmadığım bir kavram var. Bazen tanklar itemlerle veya hero buff yönünden öne çıkıyor, diğerleri oynanamıyor. Bazen ADC'ler çok güçlendiriliyor, mide tank alıp onu korumaya oynuyorsun. Bazen asassin çok güçleniyor, o zaman da oynayabildiğin adc sayısı 20'den 2 ye düşüyor. Bizimkiler böyle buldular dengeyi. 140 tane heroyu dengeleyemezsin zaten. İlla biri diğerini geçer.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Bu söyledikleriniz üzücü, beğenmediğiniz kahramanları oynamak zorunda kalmanız fanboyluk gibi geldi.)

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Yoo profesyonel maçlar için geçerli, yoksa biz hepsini oynuyoruz. Sadece bariz üstün olanlar oluyor arada. Her oyunda var bu.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Dotadaki heroların winrateleri %45 ile %55 arasında geziniyor. Her oyunda yok gördüğünüz gibi.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Oyun çıktığından beri hep böylemiydi? Yeni heroları çıkınca böyle kalacağını mı sanıyorsunuz? 2013'te lolde dengeliydi, şimdi kalmadı öyle bir şey.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Yeni hero çıkıyor hersene yaklaşık 4 tane ve dengeleniyor oyun. 15 günde bir denge güncellemesi alıyor. Ayrıca lol'ün aksine bölgesel değil herkes aynı haritayı oynuyor 😀

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Yeni hero çıktığında 15 gün denge bozuluyor yani? Zaten tartıştığımız konuları bir daha açmayın. Size göre iyi bana göre kötü bir özellik. Benim internet leş, 90 ping. Lolün Türkiye sunucusunda 25.

  • Kvothe @kvothe

   @huseyinekrem Bazı şeyler kişiye göre değişmez. Genel geçer gerçekler vardır. Bunlardan biride dota'nın lol'den iyi olmasıdır.

  • Ekrem 🎧 🎮 @huseyinekrem

   @kvothe Bu yorum ne cevap vereyim bilemedim. Güzel kafa hocam güle güle oynayın oyununuzu.

 • Doğuş @dogus

  en alttaki 6-12 yaş çocukların küfür etme sahası değil mi?

 • BeatBoxGrandma @beatboxgrandma

  Geçen lolde rakiple enteresan şekilde laf atışıyoruz. Neyse konu dc ver olayına geldi, dc aldık arkadaşla. Bi bastık dc lerini, travesti grubuna denk geldik. İki muhabbet ettik gittik 😀 😀