Herkese merhabalar.
İkinci el olarak Aynasız DSLR makine almak istiyorum. Aklımda 600 TL bandında Samsung NX1000 veya 1100 var. Önceden Canon EOS M düşünüyordum ama şu an ikinci eli 200-300 TL daha pahalı ve bir de odaklanması biraz yavaş sanırım. Çok para vermek istemiyorum. Sanırım biraz eski olmasına rağmen NX1000 bile üzerindeki APSC sensörle en iyi cep telefon kamerasını döver. Sizce iyi bir tercih mi yoksa aynı fiyata şunu al diyebileceğiniz bir makine var mı? Ya da 200-300 daha verirsen farkı kesin hissedersin diyeceğiniz başka model de olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Hocam Sony Nex serisinden makine al derim. Hatta video önemsizse 3 serisi bile daha iyi seçim olacaktır. Tercihen 18-55 kit lensle alın. İlave lens bile alsanız gövde terfisiyle kullanırsınız lensleri. C3, F3, 5N gibi modeller tavsiyemdir. Düz 3 ve 5 modellerini önermem.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Sony Nex serilerini seçenekler arasına ekledim. Modelleri incelemeye başlayacağım. Lens alır mıyım bilmiyorum ama ileride telefoto lens alma düşüncem var. Uzun süredir Canon SX 150 gibi profesyonel ayarlara izin veren bir kompakt makine kullandım ve fotoğraf terimleri hakkında bilgi edindim. Şimdi iyi çeken bir makine arasam da sürekli fotoğraf çekmediğim için ikinci el uygun fiyatlı makinelere yöneldim.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Hocam bir de düz nex 3, nex 5 gibi modelleri önermeme sebebiniz nedir?

  • arandur @arandur

   @coolnquiet ilk seride bazı eksikler vardı bir de ikinci seriyle fotoğraf kalitesi arttı ama sonra pek değişmedi. Yani en azından C3 veya 5N alırsanız düzgün bir makineniz olur. Ben C3 kullandım, şu an 5N ve 5R var, fotoğraf kaliteleri arasında fark göremedim. Video olarak C3 çok gerideydi mesela ama fotoğrafta hepsi iyi.

   SX150 makineyi arkadaşıma aldırmıştım, biliyorum. Fotoğraf kalitesi olarak şu an telefonların gerisinde kaldı. Aps-c sensör bambaşka bir olay.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur C3 ile F3'ü karşılaştırdım ve F3'de karar kıldım hocam. F3'de hem dahili flaş var hem de 1080P 50 FPS video çekebiliyor. C3 720P çekiyormuş ve flaşı yok. Almışken biraz daha ödeyip bu özelliklere sahip bir makine almak daha mantıklı geldi. Tavsiyeleriniz çin çok teşekkür ederim.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet f3 video çözünürlük iyiymiş ama video önemliyse video bitrate değerini de kontrol edin, düşük olabilir.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   @arandur Çok teşekkürler hocam. Bitrate değeri 24 Mbps'muş. Günümüzdeki çoğu üst düzey telefon yaklaşık bu değerlerde çekiyor sanırım.

  • arandur @arandur

   @coolnquiet 24 mbps yeterlidir, umarım iyisi denk gelir.

 • Orcun @orcun

  @gamsizm Murat hocayı etiketleyelim o konularda daha iyi bilir. Şahsi yorumum NX1000 eski bir alet 2013 model mi ? öyle birşey. E diyelim aldın kullanıyorsun 6 ay sonra pert pil öldü mesela ? ne yapacaksın ? https://urun.n11.com/batarya/samsung-bp-1030-batarya-nx200-nx210-nx1000-nx1100-P86705050 ki 2013 model cihazın her halde aynı pil ile kullanmayacaksın değil mi ? https://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=8487 Hani tamam pili var varda 200 gayme. 600 lira alete verdin birde eskidiği için yada ölmeye yakın diye yeni pil alacaksın vs. 200 lira da pil masrafın oldu diyelim kaça geldi, 800 lira. Tavsiyem ikinci el alette pile bak en mühim şeylerden birisidir. Nispeten yeni nesil bir model olsun, ilerde lens alacaksan seni uğraştırmasın. Canon niye pahallı genelde ? bu yüzden adamların lens çeşiti leb-i derya, sony mesela ? tamam nex lerde farklı ama gene çevirticilerle uydurursun 10 15 yıllık lensi falan o imkan var. Samsung'da bunlar var mı ? dsrl işi biraz hani böyle adamı ortada bırakabiliyor. Bu arada bende nex 5n var her halde en son 1 sene önce kullandım ki o bile bana hantal büyük geliyordu, boynumda onla dolaşmak işte fotoğraf çekmek evet güzel hobi ama bütün gün boynunda gezdirmek çantasında taşımak vs. bana yük geliyordu.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Çok teşekkür ederim hocam. Nex serisini incelemeye başladım. Alırken bataryayı da dikkate alacağım. Bana da arada bir(önemli günlerde vs, telefoto lens alırsam ay tutulmaları gibi) lazım olacağı için ikinci el ve uygun fiyatlı makine almaya karar verdim. En iyi kamera yanındakidir mantığıyla ileride LG G2'yi değiştirirken iyi kamerası olan bir telefona yöneleceğim. O da şu an bütçe dışında maalesef.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  600 TL çok düşük bir bütçe. Açıkçası ne bulursanız alın diyebilirim sonuçta telefondan iyi olacak.

  • Hasan Yılmaz @coolnquiet

   Teşekkür ederim hocam. Çok sık kullanmayacağım için en ucuza bulabildiğim ve elimdeki telefondan daha iyi çektiğine emin olduğum makinelere baktım. İleride lens almaya başlama ve sonrasında gövde değişimi ile yeni makineye terfi etme seneryosuna göre (lens çeşitliliği ve fiyatı açısından) önerebileceğiniz markalar hangileridir?