Bir kafede uygulamak üzere fikirlere ihtiyacım var.
Müşterilere verilen wifi access pointleri ile terminal pcleri aynı switche bağlı. Bu da tt nin vdsl modemine bağlı. AC'ler wifi olarak genişletme modunda. Böyle olunca da doğal olarak sistemdeki pclerle aynı ağda oluyor ve bu istenmeyen bir durum.
1. Bu ağları nasıl ayıracağım? AC'lerin modu ne olmalı? (Bridge router vs.)
2. Modu değiştirince yine tek ip ile tüm ağa bağlanma olayı devam edecek mi? IP atamayı hangi cihaz yapacak?
Cihazlar: 2 ubiquiti ve 1 tenda dış mekan 5ghz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Psikobat @psikobat

  Misafir ağını soyutlamanız lazım, modemden ikinci ıp bloğu açmanız gerekiyor yada modem destekliyorsa "ap isolation" tarzı clientlerin birbirini gormesini engelleyen ping dahi atamayacagınız özelliğini açmanız lazım ki varsa oda, bu ağı yavaşlatır, ağda pc, termal yazıcı vs varsa hepsi soyutlandığı için tavsiye etmiyorum.Ap leri genişleme modu değilde direk erişim noktası yaparsanız daha saglıklı olur, Bu dediğimi ap ler üzerinden 2. bir ssid yayını yaparak da olusturabilirsiniz(misafir şifresiz local şifreli olucak şekilde)Son olarak sunacağınız ücretsiz internetin loglarını yasal olarak tutmak zorunda olduğunuzu hatırlatmak isterim,Bunun içinde hotsot tarzı bir karşılama ekranı getirmelisiniz ki kayıt altına alınabilinsin, olası bir durumda kayıtları gosteremez iseniz ihale üzerinize kalır.Gerçi pek detay vermemişsiniz ama olası ihtimali yazdım ben.

 • kurtcuk @kurtcuk

  Kablosuz için konuşmak gerekirse sadece kablolu ağdaki pcler değil aynı zamanda kablosuz ağa bağlı cihazlar da birbirini görmesin dersen onun ayarı client isolation olarak geçer. Tabi eğer internet kafe ise bu istenmez millet arasında oyun oynayamaz 🙂
  Kablolu ağdaki pcleri ayırt etmenin ilk yolu yetenekli bir router ile vlan oluşturmak tplinklerde bu arayüz gruplama olarak da geçer asusda yok genelde.
  Kablosuzu ilk yayan cihaz nedir? O cihaz büyük ihtimalle routerınızdır. Öyleyse ipyi vlan yapsanız da o dağıtacak değişmeyecek

 • Samaritan @johngreer

  Önerilerileriniz için teşekkür ederim. O zaman şöyle sorayım. Tüm kafeye 2 ağ yayınlamak istersem nasıl olacak? Biri XCAFEWiFi diğeri ssid gizli admin olacak şekilde. Admin ağına bağlı iken ağ üzerinden ses sistemi kontrolü vs yapılacağı için onun switchi de görmesi gerekiyor. XCAFEWiFi ise cihazların görünmediği müşteri ağı. O şekilde 2 ağ açıp birini ana ağdan ayrı diğerini de ağı genişletecek şekilde yapmak istiyorum. Etherneten bağlı amfi, termal yazıcılar, pc ler, normal yazıcılar vs var. Normal kafe olduğu için müşteriler de görmesin birbirini. İnternet kafe falan değil.