#akış #inceleme #oyun #Nfl #dertleşme
Az önce kurallarını bilmeden nfl inceleyen bir youtubera denk geldim. Adama incelensin diye gönderilmiş yani işi bu. Önceki versiyonlarını da oynamamış hiçbir fikri yok. Övüyor eleştiriyor genç arkadaşımız.

Bu ergenlerdeki bilmiş tavrı oynama becerisine hayranım. Bir de 40 ını geçmeden peh peh peh eskiden diyen boş teneke tayfa var ayrı bir mevzu. Kırka merdiven dayıyan birisi olarak genç nesil bizi işimizden eder diye hiçbir endişem yok. Bilmeden konuşma, ukalalık ve tetbiyesizlik had safhada. Ve eğitimci olarak söylüyorum bu ve benzeri birçok sorun eğitim kurumlarında çözülmez. Ailelerin terbiye etme yükünü ihale etme tavrı, ve anne baba edepsizliğini, cahilliğini ve yetersizliğini okullara ihale etmeyin lütfen. Üslubumdaki sertlikte sultanahmette bir restoranda kolej öğrencisi olan 8 liseli ergenin bağırarak gülüşmeleri ve etrafı rahatsız etmeleri de var. Uyarınca da bozuluyorlar. Paran var, iyi okullara gidiyorsun, r leri yutarak saçma cıvık bir aksanla konuşuyorsun ki bunu modernlik zannediyorsun. Ama 16 17 yaşında bir yerde nasıl yemek yenir bilmiyorlar. Eğitim sistemi kreşleri bahane edip bu ailelerden çocukları 4 veya 5 yaşında almasa bu anne babalar daha da gerzek bir nesil yetiştirecek. Neyse nerden nereye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  Şimdi bir de bunların yetiştirecekleri çocukları düşünün 🙂

  • skaplan @sedatkaplan

   Çözüm basit atacaksın mekandan. Hiç kızılmamış pamukda yetiştirilen fasulye gibi bir nesil. Ödevlerine olmamış şu şekilde bir daha yap dediğimde depresyon eşiğine gelen öğrenciler var.

  • Rasko @rasko

   @sedatkaplan Aslında söylenecek çok şey var ama ben bu durumun asıl sebebinin sosyal medya olduğuna inanıyorum. Bir tarafına acı biber sokmak gibi türlü türlü hareketlerle şöhret ve para kazanmış şaklabanlarla dolu bir internet ve bunları rol model alan çocuklar, gençler...
   Bu şaklanbanlar eskiden de vardı ama kendilerini pazarlayabildikleri bir platform yoktu.

  • Orcun @orcun

   @sedatkaplan Eskiden dayak vardı ne güzeldi ya çat diye suratına geçiriyordu öğretmen, alıyordu kocaman tahta cetvelini baam diye avucuna koyuyordu. Dersi böldün işte konuştun kudurdun vs. vs. vs. kulağından bir kapardı kıstırırdı böyle alır dışarı atardı. '' Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir '' değil mi ? çok doğru. E aile yüz vermiş çocuk olmuş padişah zaten o sana okulda birde dayılanıyor abidik kubidik sebepler sunuyor falan dayak eskisi gibi olsa gene en azından biraz edep öğretilirdi. Ama işte aile de iş olmayınca o da olmaz.

 • Orcun @orcun

  Hep söylüyorum bazıları kabullenmiyor ama eğitim ailede başlar. Okul evet tamamlar destekler ama ilk eğitim her zaman ailededir. Şükür beni şahsım için konuşursam güzel yetiştirdiler. Öyle büyüklerime karşı ses yükseltme, saygısızlık yapma, küfürlü konuşma, misafirlikte ayak ayak üstüne atmalar şu bu tavırlarım yok. Giyimim bile düzgündür öyle parmak arası terlik giymem, ya abicim yazlık yerde misin sen ? şehrin göbeğindesin sanki bakkala ekmek almaya çıkmış, yemek yemeğe gidiyorsun parmak arası terlik ne ya ? ayaklar pislik içinde birde bu adamın şimdi kendine saygısı olmadığından seni de düşünmez topluma göre de hareket etmez. Bacaklar kıllı pislik içinde herifte bir şort var aman allahım baksırla çıkmış. Ya eyvallah didimde marmariste plajın dibinde gez tatil yeri de arkadaş senin restoranda ne işin var ? hani insanın biraz kendisine saygısı olur öyle değil mi ? o da yok bitti. Ya biraz adam olun edep öğrenin terbiye öğrenin yeter insan olun ya rahat olacaklar diye donsuz çıkacaklar artık sokağa.

  Ben en basiti yemeğe nereye gidiyorsam kuralları da biliyorum ona göre oturup beyefendi gibi yiyorum. Ha yeri geliyor pizzayı komple elle de yiyorsun, yada balığı ? oturup şimdi hamsiyi sardalyayı bıçakla çatalla yiyemem. Ama işte bunlar çevreme göre gittiğim yere göre değişiyor. Gitmişsin kız arkadaşına yemeğe falan mekan güzel hani pahallı değil ama hoş, hafif meyhane gibi ortam rahat kimsenin kimseye rahatsızlığı yok müzik sesi kısık vs. garson ile konuşman gelen yemeği elle değilde adam gibi çatalla bıçakla yemen, arada ağzını yüzünü peçete ile silmen bunlar önemli şeyler ve ekstra kendin tamam eğleniyor olabilirsin ama başkasını rahatsız etmeye hakkın yok, o telefonlar yüzünden kişisel jammer alacağım yani o noktaya geldim artık, ya yemek yiyorsun be ormandan mı geldin ? bağıra bağıra konuşmalar 10 dk 15 dk falan aile sırları onun bunun bilmemnesi vs. vs. bencillik falan hat safhada nirvanasında yaşanıyor, bunları bilmen lazım işte onu da sana ailen öğretir, okul öğretmez.