Dollar torpedoed by Turkey

The Aussie dollar has tumbled to a 19-month low, as emerging market currencies take a huge hit from a 14pc fall in Turkeys lira against the US dollar.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Serkan Özer @serkanozer

  Site sign up etmeden haberi göstermiyor acayip gıcık bir durum

 • M.AKYUZ @akyuznet

  Turkcesi: (google ceviri)

  Aussie doları 19 ayın en düşük seviyesine geriledi, çünkü gelişmekte olan ülke para birimleri, ABD doları karşısında Türk lirasında görülen 14 aylık düşüşten büyük bir darbe aldı.

  Türk lirası olan şirketlere olası bir yayılma korkusuyla, Türkiye’nin finans sisteminin küresel piyasalarda dalgalanan sağlığı ile ilgili kaygıları ABD doları olarak kaydedildi.

  FT, BBVA, UniCredit ve BNP Paribas'ın raporlarına göre, özellikle Türk lirası bir dalma maruz kalabilir.

  Aussie, Ocak 2017'den bu yana en düşük seviye olan 17,17 seviyesinde (AEST) US72.84 sente geriledi.

  O zamandan beri bir miktar iyileşti ve 4.37 de (AEST) US73.15c'de işlem görüyordu.

  Euro, aynı zamanda, Temmuz 2017'den bu yana en zayıf olan,% 0,8 ile 1,445 $ arasında değer kaybetti.

  “Bazı günlerde, küresel piyasalar Türk lirasının endişeden daha meraklı olduğunu ve bunun Türkiye'nin sorunu ve başka hiç kimsenin gözüyle bakmadığını kaydetti” diyor Westpac para stratejisti Sean Callow. “Bu değişmiş gibi görünüyor.”

  Türk lirası, uluslararası piyasaların ülkenin döviz borcunu geri ödeme kapasitesine maruz kalması nedeniyle, haftada% 20'den fazla değer kaybetti.

  Euro'nun zayıflığı, Financial Times'ın Avrupa Merkez Bankası'nın Avrupa'daki bazı bankaların maruziyetini incelediğini bildirdi.

  Analistler ve yatırımcılar, Türk parası üzerindeki acımasız baskıyı, dolar ve diğer para birimleri cinsinden geniş bir borç stoku ve Washington ile Ankara arasındaki anlaşmazlıklar konusundaki endişelerin artmasına bağladılar.

  Türkiye'nin sınırlı döviz rezervleri stoğu, hükümetin IMF'nin tipik katı taleplerini karşılamaya hazır olması koşuluyla, Uluslararası Para Fonu'ndan bir kurtarma istemek isteyebilir.

  GAM International Management'ın yükselen piyasa borcunun yatırım direktörü Paul McNamara, “Düşük rezerv seviyesi göz önüne alındığında, bunların IMF'ye ve daha da yakında ne kadar iyi olacağını” söyledi.

  Bu hafta ABD ve Türkiye arasında tartışmalı terör suçlamalarıyla ilgili Amerikalı bir papazın cezalandırılması üzerine yapılan görüşmelerde, bu anlaşmazlığın çözümünde başarısız oldu. ABD şimdi, geçtiğimiz hafta ülkenin adalet ve içişleri bakanlarına karşı ekonomik yaptırımlar uyguladıktan sonra daha fazla cezalandırıcı harekete geçecek.

  Rabobank'ın kıdemli stratejisti Michael Every, “ABD ile diplomatik tükenmişlik, lira cinsinden varlıklara zarar veren iç zorluklara katkıda bulunuyor” dedi.

  Ingilizcesi:

  The Aussie dollar has tumbled to a 19-month low, as emerging market currencies take a huge hit from a 14pc fall in Turkey’s lira against the US dollar.

  The lira dived to a record of $US5.54 as concerns about the health of Turkey’s financial system rippled through global markets amid fears of a possible spillover to companies with Turkish exposure.

  According to reports from FT, BBVA, UniCredit and BNP Paribas could be particularly exposed to a Turkish lira plunge.

  CAMERON STEWART
  The Aussie slumped to US72.84 cents at 4.17pm (AEST), the lowest since January 2017.

  It’s since recovered somewhat and at 4.37pm (AEST) was trading at US73.15c.

  The euro also tumbled 0.8 per cent to $1.445, its weakest since July 2017.

  “For some days, global markets have noted the Turkish lira’s plunge with more curiosity than concern, seemingly viewing it as Turkey’s problem and no one else’s,” said Sean Callow, currency strategist at Westpac. “That seems to have changed.”

  The Turkish lira has lost more than 20 per cent over the week as international markets soured on the country’s capacity to repay its foreign-currency debts.

  The euro’s weakness followed a Financial Times report that the European Central Bank is examining the Turkish exposure of several European banks.

  Analysts and investors attributed the relentless pressure on the Turkish currency to growing concerns about a large stock of loans denominated in dollars and other currencies, and discord between Washington and Ankara.

  Turkey’s limited stash of foreign exchange reserves could prompt it to seek a bailout from the International Monetary Fund--provided the government is ready to meet the typically strict demands of the IMF.

  “Given the low level of reserves, I think they’re going to need the IMF, and the sooner the better,” said Paul McNamara, investment director for emerging market debt at GAM International Management.

  Talks this week between the US and Turkey over the jailing of an American pastor on disputed terrorism charges have failed to resolve the standoff. The US is now positioned to take further punitive action, after imposing economic sanctions against the country’s justice and interior ministers last week.

  “The diplomatic spat with the US adds to the domestic challenges that plague lira-denominated assets,” said Michael Every, senior strategist at Rabobank.