Ey teknoseyir ailesi yükseklisans eğitimi alan ve tez konusu arayan birisine önerileriniz nelerdir? Bölüm iktisat aklınıza gelen bir şeyler varsa paylaşabilir misiniz?
#YüksekLisans #tez

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • @johncenaaa @xeon

  Çin ekonomisinin geleceği üzerine tez yazılabilir. Endüstri 4.0 ve dünya'nın yaşayacağı iyi ve kötü olaylar hakkında olabilir.

 • eamedic @eamedic

  Trend konulardan seçebilirsiniz, bunun için son bir yıl 6 ay yayınlarını tarayın, kolaylıkla trendi anlarsınız. Sonrasında çok detaylı konuların belki bir iki basamak gerisine gelerek daha geniş bir başlığı seçin, en az on ve üstü konu belirledikten sonra kaynak taraması yapın arasından en bol kaynağı olanı seçin. Diliniz yeterli ise mutlaka ingilizce kaynak arayın ve kendiniz tercüme edin böylece hem daha genel geçer olur hem de intihal oranınız düşük olur. Kaynak çok önemli sonrasında kaynak sıkıntısı çekerseniz telafisi zor oluyor. İktisattan anlamam ama geçen ay pazarlamadan tez yazdım, benim için farklı bir disiplindi, ana genel anlamda tez yeni bir bilgi olmalı ve üretmeli, yeni bir çalışma, anket veya araştırma ile varolan bilginin dönüşümü olmalı. Teknolojinin branşlarda kullanımı gibi konular görüyorum son zamanlarda, yukarda bahsi geçtiği gibi artık endüstri 5 konuşuluyor, tamamen teknoloji odaklı araştırması zevkli konular. Gerçi iş yine danışmanda bitiyor, kabul etmek istemiyor ya da elindeki konuyu yaptırtıp kullanmak istiyor ise kemdi tercihine yönelmen zor olacaktır. Tavsiye olarak, daha kaynak toplarken endnote benzeri bir program kullanarak arşivlemen yazım aşamasında çok kolaylık sağlayacaktır. Kolay gelsin.

 • 3dfx @3dfx

  Danisman kabul etmedikten sonra nobel ödülü alacak konu söylesek gene olmaz 😀

 • Pablo Vader @definitive

  Siber güvenlik ve dijitalleşmenin ekonomi yönetimine etkisi ve değişim trendleri..