Whatsapp Web (masaüstü uygulaması dahil) gerçekten çok çok geri kalmış bir uygulama. Telegram'ı keşfettikten sonra nişanlımı ve sık konuştuğum 3 arkadaşımı Telegram'a taşıyıp Whatsapp'tan kurtulmuştum. Son 1 aydır Whatsapp'tan birkaç grupla yoğun konuşmam gerekiyordu, gerçekten o kadar hantal ve iğrenç bir program ki kullanırken kendimi virüslü torrent sitelerinde geziyormuş gibi hissediyorum. 😀 Telefonda Telegram ile Whatsapp arasında çok büyük farklar yok ama bilgisayara geçince işler aşırı değişiyor.

Kısaca eğer mesajlaşmayı bilgisayar üzerinden yapıyorsanız Whatsapp Web işkence. Nedenler:

1- İlk açılması aşırı yavaş. Tıkladıktan yaklaşık 15 saniye sonra açılıyor. Telegram'da bu süre 1 saniyeyi geçmiyor.
2- Whatsapp Web açmak için telefonunuzun hem açık hem de internete bağlı olması gerekiyor. İnternet yoksa kullanamıyorsunuz, az çekiyorsa bağlantı sık sık kopuyor. Telegram'ı bilgisayarda kullanmak için telefonunuza ya da hattınıza ihtiyacınız yok.
3- Ekran boyutu çok büyük, minik şekle sokamıyorsunuz. En küçük hâli bile Telegram'dan 2 kat büyük. Görünüşü çok kötü ve siyah teması yok. Sohbet kişilerini soldan gizlemenin yolu yok, illa onlar ekranın yarısını kaplıyor.
4- Çok daha fazla ram yiyor. Telegram 50 mb ram kullanırken Whatsapp 200 üzeri.
5- Bildirimler aşırı sağlıksız. Biri mesaj yazdığında mesaja tıklayıp girseniz bile mesaja yanıt vermezseniz okumadınız olarak görünüyor, uzun süre gitmiyor.
6- Bağlantı sorunları çok fazla var. Müthiş bir internete bile sahip olsanız Whatsapp Web için bu önemli değil, kafasına göre mesajı geç gönderiyor.
7- Telegram'a şifre koyulabiliyor, Whatsapp'ta öyle bir seçenek yok bastığın gibi açıyorsun.

Daha birçok sebep sayarım ama Telegram bu kadarlık ödeme yaptı bana. 😛 Şaka bir yana hiçbir bağım yok Telegram'la, sadece gördüklerimi anlatıyorum. Bazen insanlara "Whatsapp web çok kötü" dediğimde yoo gayet iyi işimi görüyor diyorlar. Günde 1-2 kere mesaj atıp çıkan için zaten saydıklarımın bir önemi yok, yoğun kullanımda çok fark ediyor.

#Whatsapp #whatsappweb #telegram #mesajlaşma #texting #akış #whatsappdesktop #telegramdesktop

BeğenFavori PaylaşYorum yap