Öncelikle herkese iyi akşamlar. Belki anlayan vardır diye sorayım dedim. Resim1 apartmana giren(saha dolabından gelen) İnternet hattı. Resim2 apartman içinde dairelere dağılan güncel iç tesisat. Geçen hafta turknet kurulum ekibinden gelen arkadaş iç tesisatı tespit etti. Modemi kurdu(AC51). Apartman girişinden iç tesisatı etiketledi. Gerisi telekomun dedi gitti. Tahmin edebileceğiniz gibi bir haftadır ne gelen var ne giden. Turknet de çözemiyor. Malum Telekom sallıyor. İş başa düştü dedim ama apartmana giren hatta hangi iki çıkış benim bilemedim. Bunu tespit etmenin ya da deneyerek bulmanın pratik bir yolu var mı?

Not: resim2 deki parlak beyaz ve turuncu tel benim dairenin. Bunları resim1 deki iki çıkışa kavusturmam lazım.

Komşulardan gelen istihbarata göre geçen cumartesi günü Telekom sokaktaki dolaba gelip 2dk bakıp gitmiş.

#turknet #KöküneKıranGirsinTurkTelekom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Fırat Duran @firat_duran

  Etiketli yere telefon kablosu bağla daireye kadar çek. Yanına telefon al bak. Hat var mı yok mu?

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Etiketli yerden modeme kadar bağlı şuan zaten. Orası tamam. Etiketli yerdeki uçların ilk fotoğraftaki yere bağlanması lazım. İki dolap var. Biri iç tesisat biri saha dolabından gelen hat. Saha dolabından gelen ilk fotoğraf. Neresi kimin belli değil.

 • Mesut Kahraman #47 #111 + @vigilante

  Acaba amerikada filan telefon kablolari boyle sacma saoan bi halde mi. Yuz yildir nasil basladiysa ole gidiyor.

 • SonkaBonka @sonkabonka

  Turknet’ten aldığınız hizmetin içinde telefon aboneliği de var mı?

 • Batuhan @achfighter

  Tüm işi aşağıda halletmek istiyorsan bir pil ve o pilin voltajı ile çalışacak ampul lazım. Tabi iki kutu arasında ne kadar uzaklık var bilmiyorum. Pilin potansiyel farkı o mesafe için lambayı yakmaya yetmeyebilir. Ayrıca pilin voltajı yanlış bağlantı yapsan bile kimsenin cihazına zarar verecek kadar çok değil.

  Düzgün çalışacağını varsayarsak bina içindeki yani senin isminin yazılı olduğu dolaptaki hattına pili bağla. Diğer dolaba gidip tüm hatlar için lambayı test et. Yanan lambanın hattı senindir büyük ihtimalle.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   İki kutu arası 25-30cm bakır tel kadar uzaklık var. Yan yanalar yani. Ama anlattığını tam anlamadım. Benim sahadan gelen bana ait olan telekom hattını bulmam lazım. Daireden aşağı gelen hat belli etiketli. Şu çizdiğim yerdeki köprülemenin sağ tarafta doğru takacağım yerleri bulmam lazım yani.

  • Batuhan @achfighter

   @ardazeytin Ben tek dolap için anlatmışım şimdi anladım. Pil ve ampul yönteminde yeni ve eski dolaptaki boş kabloların farklı kombinasyonlarını denemen gerekiyor herhalde.

   Yalnız bu sefer eski dolaptaki hangi hattın sana ait olacağını nereden bileceksin. Keşke o belli olsaydı.

   Diyelim köprü olarak çalışan boş bir kablo hattı buldun. O hattı yeni kutudaki hattına bağlayıp eski kutudaki tüm boş portları yine evdeki bir telefonla kontrol etmen lazım. Ya başkasının hattına bağlarsan nasıl anlayacaksın? 😀 Cep telefonu ile de sabit numaranı araman lazım.

   Bence sen en iyisi santrali ateşe ver. 😀

 • Dopamine @dopamine

  Eve giden kabloyu bulmak Turk telekom un işi degil.
  Elektrikçi bulman lazım.

 • Yuded @yuded

  Aynı sorunu ben de yaşadım. Turknet geldikten iki gün sonra gündüz vakti biri aradı turktelekomdan geldiğini ve kapıda olduğunu söyledi. Önceden haber vermediği için evde değildim. Ben dışardaki kabloları bağlayıp giderim dedi pişkin pişkin. Akşam eve geldiğimde tabiki hat yoktu. Eminim elini bile sürmeden gitmiştir. Ben de sizin gibi hattımı kontrol ettirip bi sıkıntı olmadığını öğrendim. Durumu turknete anlattım. Birkaç gün sonra şans eseri işe gitmediğim bir gün telekomdan gelen biri aradı yine kapıda olduğunu söyledi. Bu sefer yapıştım yakasına. Önce ankastreyi kurcaladı. Evet burda hat yok dedi(ilk geldiğinde bağlamıştı!). Daha sonra beraber saha dolabında gittik. Elindeki bir cihazı ölçümler aldı. Numaralar yazdı bir yerlere gönderdi. Bu sürede hiç başından ayrılmadım ve sonunda hat geldi. Maalesef benim için süreç bu şekilde oldu. Muhtemelen sizin için de yapılacak olan aynıdır. Bu arada turktelekomdan gelen eleman bu hat 35 mbit kaldırmaz o yüzden bağlanamıyorsundur gibi bahaneler de üretti. Başında durmadan kimseye iş yaptıramıyorsunuz bu ülkede :/

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Kimseden hayır yok ya. Ben kendim çözeceğim bu işi. Bugün Turknet'den aradılar zaten internet yok mu diye bana soruyorlar. 6 gün yazıştık. Dalga geçer gibi bir de 2dk sonra çözüldü diye kapandı arıza kaydı 😀

  • Dopamine @dopamine

   @ardazeytin Turk Telekom karşı tarafta dsl ışıgı yanıp ip adresi alıp almadıgını dahi görebiliyor.
   Turk net sonucta aracı bir firma, Alt yapı turk telekom a ait.
   Ucuz diye böyle firmalara bulaşmamak lazım.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @zyprexa Fiyat tabi çok önemli ama birinci kriter değil. Bir ton para ile de rezil ediyor diğer firmalar. 2-3 kat para verip 16mbps iki gram kotalı internet kullanacağıma 1 hafta bu işle uğraşırım daha iyi. Telekom paketleri bunlar mesela. 16mbps kotasız 228TL 🙂 Fakir değilim de aradaki fark akıl işi değil. Bulaştığına değişiyor.

   İzmir'de iki tane turknet abonelik var. 75mbps kotasız. İkisi ile de böyle uğraştım. Alıştım. Bu 75 aldığım yerlere telekom 16mbps teklif ediyor, üstünü veren yalancıdır diyordu. Şimdi buraya da 75mbps destekler yazıyor ama artık 35 veriyorlar mızmızcılar yüzünden. Yine de çok avantajlı.

  • Namarie @namarie

   @ardazeytin Turknet'in hat ne kadar destekliyorsa onu verme politikasını terk etmesi hoş olmadı. 35 mbps de iyi bir hız fakat öteki türlü 40-50-60 ve üstüyle çok daha cazip oluyorlardı. Mesela ben önceden anlaşma yaptığım için 50 alıyorum ama bir alt dairem geçse sabit 35 alacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @namarie evet. İnsanoğlu doyumsuz. İnsanlara 75 100 mbps tanımladılar niye akşam 9'da 50'ye düşüyor diye şikayet edip durdular. Biraz yatırımların oturmasını sabretseler her şey düzene oturacaktı. Şimdi yine hemen hemen herkes 35 alıyor. Zaten 35 altına falan düşmediği için kimse farkında olmuyor şikayet etmiyor.

   Tabi 16mbps hatta 5-10mbps alanlar da çok var. 2. Dünya savaşından kalma tesisat ile hizmet alıyorlar telekom yüzünden.

 • sarpuli @sarpuli

  Hocam eğer telefon numaran aktif ise alacaksın bir telefon kablosu bir ucunu açacaksın bir ucunu da ev telefonu bulup ona takacaksın. Sonra sokaktan gelen boş kabloları deneyeceksin çevir sesi geldiğinde ev telefonundan kendi cebini arasın arayan numara turknet de yazan senin numaran ise hattını buldun demektir 😉 Bunu modem ile de yaparsın DSL gelir ise hat senindir ama modem de hem elektrik lazım hemde senin gibi bekleyen var ise komşunun hattı da olabilir. Kolay gele...

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Telefon görünüyor online işlemlerde numarası da var ama aktif olup olmadığını bir telekom bilir. Emanet sabit telefon bulabilirsem teker teker boş yerleri deneyeceğim bakalım. En kötü ihtimalle zaten modem hazır kurulu. Az dha uğraştırır ama dsl yanıp söner anlarım en azından.

 • Yuded @yuded

  Yıllarca ayın 3. Gününden sonra 3mbit internet kullanmaktan 35mbit internet almaya başlayınca ne yapacağımı şaşırdım. Şuan ev kullanıcısı için yeterli hizmeti aldığımı düşünüyorum. Varsın 1 ay geç bağlansın. Sadece kota belası olmaması bile bir çok şeyi affettirir 🙂