ÖNEMLİ

Pixel'in bataryasıyla alakalı çeşitli sorunları dile getirmiştim şarjının %65 dolaylarındayken ekran görüntüsünü alıp az gittiğini söylemiştim ancak o günü ben 8 saat 15 dakika gibi bir ekran açık süresiyle bitirdim ki bu değer muazzam bir değer gerçekten ancak enteresan şekilde bataryanın garip bir davranışı vardı.

%100 seviyesindeyken şarjdan çıkarıldığı zaman ilk %15'lik dilim 30 dakika ekran açık süresinde bitiyordu sonrasındaysa geriye kalan %85'lik dilim 7,5 saatten fazla ekran süresi veriyordu bunda gariplik olduğu çok açıktı ve kendimi reddit'in uçsuz çukurunda buldum 😀

Bu konudan şikayetçi dünya kadar adam vardı ve bu batarya yönetimi davranışının saçma olduğunu dile getiriyordu sonrasındaysa bir adam açıklama yapmış, aslında bu bir sorun değilmiş İngilizce okumak isteyenler aşağıdaki linke bakabilirler ama ben de kısaca Türkçe'ye çevireyim.

Kısaca durum şudur; Bataryaların sağlığını azaltan en önemli şey ''cycle'' (döngü) diye tabir edilen şarj sayısının olabildiğince az olmasına dikkat etmektir. Siz telefonunuzu %0'dan %85'e şarj ettiğiniz zaman şarj döngüsünün üzerine 0.25 eklenirken %0-%100 şarjladığınızdaysa döngüye direk 1 eklenir ve yıpranma olarak bu bataryanıza yansır hele hele hızlı şarjınız varsa bu döngü çok daha kötü yıpratır bataryayı.

Stok Android'in pil yönetim sistemini kullanan bir telefona sahipseniz yani Pixel, OnePlus ya da Android One platformu mensubu bir telefonunuz varsa ve kutusundan da hızlı şarj çıkıyorsa bu cihazlar döngüye 1 eklememek ve bataryayı yıpratmamak için genellikle bataryanın %85'lik hücrelerini tam doldurup geriye kalan %15'e ise inanılmaz düşük voltajlarda ve tabiri caizde %90--%95 seviyelerinde bırakarak size tam şarj olduğunu gösteriyorlar sonrasını doldurmuyor.

Bu aynı durumu tüm elektrikli araba üreticileri de yapıyor zaten. Sonuç olarak biraz yanıltıcı bir pil yüzdesi gösterimi olsa da neredeyse kullanım ömrü boyunca hiç yıpranmayan bir bataryaya sahip oluyorsunuz. Bunu alt etmek içinse yapmanız gereken basit 5V-1A bir adaptör ile şarj etmek.

Bu da çömez Android kullanıcı bir adamdan size kıyak olsun 😀

#Pixel2XL

https://www.reddit.com/r/Pixel2XL/comments/86rowi/pixel_2_xl_weird_battery_behavior/

r/Pixel2XL - Pixel 2 XL weird battery behavior

1 vote and 16 comments so far on Reddit
BeğenFavori PaylaşYorum yap