Selam. I5 2500k, 8 gb ram, R9 270x kullanıcısıyım. İşlemci upgrade yapmak istiyorum. Anakartım Asus'un çarpan kilidi kapalı bir modeli. Tam adı hatırımda değil şu an. Eu4 oynarken hatırı sayılır fps düşmeleri yaşıyorum, malum işlemciye abanan bir oyun. Hadi oyun yapısı itibariyle pek etkilemiyordu ancak, Kingdom Come Deliverance oynarken fareyi sağa sola çevirince üç dört saniyeye varan takılma, donmalar yaşıyorum. Fps 30-60 arası dalgalı seyrediyor ve bu beni rahatsız etmiyor ancak takılmalar oyunun akıcılığını mahvediyor. Diyaloga girerken mesela on saniyeyi aşan takılmalar yaşıyorum. Bunun sebebinin kendimce işlemci olduğunu düşündüm. Kafamda i7 3770 var ancak emin değilim. İkinci eline 550 tl vermek mantıklı mı? Bütçem 1000 tl, her türlü fikre açığım. Okuduğunuz ve yanıt vereceğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

#işlemci #Upgrade #SistemTavsiyesi #sistemtoplama #Intel

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Jubei @jubei

  Günaydın.
  İlk bahsettiğiniz oyun eğer bu ise, Europa Universalis IV, bunu geçiniz, ne işlemciniz ne de ekran kartınız bu oyun için düşük kalır.

  Europa Universalis IV Recommended Requirements
  CPU: Intel® Pentium® IV 2.4 GHz or AMD 3500+
  CPU SPEED: Info
  RAM: 2 GB
  OS: Vista/Windows 7/Windows 8
  VIDEO CARD: NVIDIA® GeForce 8800 or ATI Radeon® X1900, 1024mb video memory recommended
  SOUND CARD: Yes
  FREE DISK SPACE: 2 GB

  Diğer oyun için ise, ekran kartınızı GTX 1060 6GB değiştirirseniz sorununuz çözülecektir.
  Bu arada, illa i7 işlemci alacaksanız İ7 2600K,da yeterli olur.

  Kingdom Come: Deliverance Recommended Requirements
  CPU: Intel CPU Core i7 3770 3,4 GHz, AMD CPU AMD FX-8350 4 GHz
  CPU SPEED: Info
  RAM: 16 GB
  OS: OS 64-bit Windows 7 or 64-bit Windows 8 (8.1)
  VIDEO CARD: Nvidia GPU GeForce GTX 1060, AMD GPU Radeon RX 580
  SOUND CARD: Integrated
  FREE DISK SPACE: 40 GB

 • bzn7 @bzn7

  3-4 sn takılma işlemci ve ekran kartından olmaz, Ram yetersizliğinden olur.

 • Zendagi Migzara @nginx

  Ekran kartından şüphelendiniz mi hiç? Bence ekran kartını da ayrı bir sistemde denemelisiniz, işlemci kolay kolay bozulan bir parça değil kanımca.

 • piyerbezuhov @piyerbezuhov

  Ya oyuna update geldi onu bekliyorum atacağım afterburner sonuçlarını. Donanımhaberde işlemci fena değil ekran kartı veya bellek yetmiyor olabilir demişler. Burada da benzeri yorumlar var. 1060 6b bütçemi çokça aşıyor, 1050 ti veya bulunabilirse 1060 3gb modelini mi alsam sizce? Bir de R9 270x ikinci el piyasası nedir sizce 300 tl falan eder mi?

 • piyerbezuhov @piyerbezuhov

  Tekrar selam. Dediğim gibi KCD update indirmesi yapıyor hala ancak farklı bir oyunda programı denedim, değerler bana epey abuk geldi bir de siz bakar mısınız? Oyunun ismi Wolcen Lords of Mayhem. Alfa sürecinde Diablo tarzı bir oyun. Elbette alfa olduğu için stabilite sorunları var ancak gerek ram'in 6 gb'ın altına düşmemesi, gerek işlemcinin yüzde yüzü görmesi, gerekse de ekran kartı belleğinin 2 gb dolaylarında gezmesi bana mantıksız geldi. W7 64bit, en son 2 yıl belki daha uzun süre önce format atmıştım. Bilgisayarı kardeşim de kullanıyor ve pc epey hor kullanıyorlar açıkçası. Malına çokça değer veren birisi değilim. Yani acaba amiyane tabirle bir sistem şişmesi durumu olabilir mi? W10 64 bit formatlasam mı sizce? Harddisk 2010 yılında alınıp takılmıştı hala aynısını kullanıyorum, onun da bir etkisi olabilir mi? 500 gb WD ama teknik detaylarına hakim değilim. En fazla bir foto eklenebiliyormuş bu arada ben en zorlandığı anı atayım.

 • piyerbezuhov @piyerbezuhov

  Kingdom Come Deliverance denedim bir saat kadar. Gpu kullanımı 1.8 gb seviyelerinde, ram kullanımı 5 gb ile başladı 1 saatin sonunda 7 gb'ı aştı. Cpu ise 90 95in altına düşmüyor ekseriyetle hep 100 seviyesinde. Fps açık alanda yalnızken 50-60, kasabaya girdiğim an yukarıda bahsettiğim takılmalar başlıyor. Yalnız cpu yüzde 65ken fps 1e düştü mesela bu tarz absürd durumlar oluyor. Başından beri suçu işlemciye atarak pek de hata yapmadığımı düşünüyorum. Yalnız bu işlemci kullanımı Wolcende de böyle ve bana normal gelmiyor. Arkaplanda işlemciyi yoran başka bir uygulama mı çalışıyor acaba? Bunu nasıl öğrenebilirim arkadaşlar? Şu fotoyu oyunu ilk açtığımda çekmiştim bir kanı oluşturması açısından atayım. Bütün kullanımların neredeyse Wolcen ile aynı olması beni sanki sistem oyundan bağımsız yoruluyor gibi bir düşünceye itti. Sanki Mario da açsam bu değerleri alacağım.