#akış #teknohaber #HaberinizOlsun #haber #AKK #AKKyeHayır #akkolmasaydı #akkhayır #HaftalıkGündemeMalzeme

Bilindiği üzere internet tarifelerinde "16 Mbps'ye kadar, 50 Mbps'ye kadar" gibi "-e kadar"lı ifadeler yer alır. Bu durum, özellikle ülkemizdeki İSS'ler tarafından tam anlamıyla sömürülür. "16 Mbps'ye kadar " olan bir tarifeye abone oluruz, hız testi yaparız, o da ne! İbre 8 Mbps'yi bile zor gösteriyor! Hemen müşteri hizmetlerini ararız ve o cevapla karşılaşırız: "Ama efendim 16 Mbps demiyoruz, 16 Mbps'ye kadar diyoruz, yani sizin aldığınız hız NORMAL!"

Bu durum, bu kadar sert olmasa da İngiltere'de de böyleydi (örneğin, 350 Mbps'ye kadar olan bir tarifede hız 330 Mbps'ye düşebiliyordu). Bu durumun kullanıcıları yanılttığı fikrinde olan Reklam Standartları Otoritesi (The Advertising Standards Authority) İSS'lerin sağlayabildikleri ortalama hızları paket açıklamalarında ve reklamlarında belirtmelerini zorunlu kıldı. 23 Mayıs'ta uygulamaya konan bu düzenleme ile artık İSS'ler "-e kadar" ifadelerini kullanamıyorlar ve bunun yerine ortalama hızlar ön planda olacak şekilde satış yapıyorlar.

Bu tip bir ortalama hız uygulamasının ülkemizde de yürürlüğe girmesi "tüketicinin korunması" adına bir zorunluluktur. Mevcut "-e kadar" uygulamasında internet kullanıcıları (tüketiciler), para verip aldıkları hizmet konusunda hiçbir güvenceye sahip değildirler. Bu, tıpkı üçüncü sınıf internet sitelerinden veya telefon hatlarından iPhone X diye sipariş edilen telefonun Nokia 3310 çıkması gibidir. Hatta o kadar ki, bazen salatalıkla bile karşılaşabiliyoruz.

İnternette kalite döneminin başlaması gerekiyor.

Discord Davet : https://discord.gg/YNKyFk2

İnternette Kotaya Hayır

Bilindiği üzere internet tarifelerinde "16 Mbps'ye kadar, 50 Mbps'ye kadar" gibi "-e kadar"lı ifadeler yer alır. Bu durum, özellikle ülkemizdeki İSS'ler tarafından tam anlamıyla sömürülür. "16...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Erdem Ç. @rockerdem

  Bence o da yetmez, "minimum hız" taahhüdü verilmeli. Ortalama hız falan da kötü kullanıma açık.

 • lterlemez @lterlemez

  Bu tip şeylerde, bana göre ortalama ve -e kadar seçenekleri çok anlamlı değildir. Özellikle ortalama çok kullanışsız olacaktır. Çünkü, özellikle adsl santral uzaklığından çok etkilenen bir sistem, dolayısı ile hızdaki değişkenliğin fiyata nasıl yansıtılacağı çok önemli bir konu ki "-e kadar" seçeneği de benzer durumdan muzdarip. Yani, 16 MBit'e kadar diyorsunuz ama santrale yakın olan ile uzak olan aynı seviyede hizmet alamadığı gibi aynı, hatta bazan daha fazla ödeyerek alıyor hizmeti (alt yapının her abonede aynı seviyede olduğunu varsayıyorum!!!! Bir de olmadığı durumlar mevcut). Burada sağlanması gereken minimum bir hız olmalıdır.
  Yani TTNet bugün bana ilettiği mesajla, 24 MBit/s ve 75 AKN ile (taahhütü bitmiş aboneliğin) fiyatını 96 lira iken 8 lira zam yaparak 104 liraya çıkardığında, bu paraya satılan herhangi bir abonelikle aynı hizmeti alabilmeliyim.

 • Erdem Ç. @rockerdem

  İdeal çözüm aslında şöyle bence:
  16 Mbit için 60 lira mı talep ediyor firma? Bana eğer yarısını, 8 Mbit'i sunabiliyorsa parasının da yarısını almalı. 16 verebildiği gün 60 liraya çıkarabilir, bunu da bana abonelik sözleşmesi ile belirtir. Böylece hem kullanıcı kullandığı kadarını öder, hem de firma altyapısını güçlendirirse (müşterisinin hızını artırırsa) karşılığını ek uğraş (tekrar müşteriyi aramak, yeni paket satmak, vs.) göstermeden alacağını bilir.