Microsoft'un, #GitHub 'ı satın alması neden bu kadar olumsuz karşılandı anlamadım doğrusu. Eski Microsoft olsa tamam diyeceğim hatta ben de olumsuz karşılardım ama Satya Nadella ile Microsoft Açık Kaynak dünyasına çok güzel katkılar (bkz: vs code) yapıyor. Microsoft satın alımıyla birlikte GitHub'ın kötüye gideceğini düşünmüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • supernova @supernova

  Aldığı şeylerin sonu hep hazinli olduğu için olabilirmi?

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  Satya Nadella döneminden bahsediyorum, eski microsoft'un savunulacak bir tarafı yok zaten ama geçmişten gelen olumsuz düşünceleri devam ettirmenin bir anlamı yok bence.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Linked ini aldı ve bence gayet başarılı gidiyor. Ben bu konuda microsoftcuyum. Zaten genel olarak microsoftun sevmediğim tek yanı uygulamalarında ve şirket temasında kullandığı renkler.

 • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

  @orcun Satya Nadelle'nın yaptığı şeyleri düşünürsek geçmişten gelen olumsuz düşünceleri devam ettirmenin bir anlamı yok bence.

 • Mert @merphous

  Bende öyle diyordum ama güzel şeyler var aslında, bir arkadaşım söyleyince fark ettim. Örneğin linkedin var gayette çatır çatır devam ediyor.

 • Lehimli At @at

  Apple'ın aldığı uygulamalar lineer artış gerçekleştiririken, microsoftun satın aldıkları aynı yerde sayıyor.

 • Lehimli At @at

  @zubizarreta Windows mobile tanıtıp, iphone kullanan ceo mu çok iyi?

 • Lehimli At @at

  @zubizarreta heye, o telefon kullanmasını öyle savunmuştu.

 • turker @turker

  neden "doğal" olarak kötüye gideceğini söyleyim.

  en baştan firmanın geçmişi nedeniyle geliştiricilerin bir kımı platformdan ayrılacak ve fakat belki bir o kadar da kapalı/lisanslı kod ile çalışmaya alışmış, yazdığı kütüphane için ne dökümansyon ne de örnek yazan ve hatta bunu talep ettiğinizde "ya at üç beş de hallederiz" diyen geliştiriciler dolacak.

  açık kaynak/gpl ile bir şeklide birşeyler geliştirmiş insanlar için MS gibi kötü ünüyle meşhur olmuş şirketin uygulamalarını kullanmak negatif motivasyon oluşturuacak, onlar da bu mecraya en baştan adım atmayacak.

  MS, kendi ürünlerine belki yarım yamalak entegrasyon yapacak. 3-5 tık ile işi otomatikleştirmeye çalışacak, bir süre sonra github da birşey arayınca çer çöp arasından birşey bulmak güçleşecek ve hatta bir bakacağız ki İK dan ayşe hamın da farketmeden birşeyler yollamış githuba.

  Bir süre sonra MS daha iyisini bulunca yada platformun idaresi veya geliştirilmesi için yeteri kaynak ayırmayınca platformu komple kapatacak, ne haliniz varsa görün diyecek.

  Büyük ihtimalle CI/CD tarafında azure entegrasyonu cillop gibi olurken AWS deki bir sorun aylarca nedense çözülemeyecek.

  Kurumsal alana entegre edebilirse, ufak geliştiriciye aylık 20$ kardeşim deyip yol verecek.

  Neyse daha da yazmaya gerek yok. Zamanında yaşanmış şeyler... Tekerrür edecek illa ki.

  MS ticari bir kurum. Hiç bir hamlesi ortamı şenlendirmek için olamaz. En naif düşünceleri rakabet edecek birşey yapmak yerine var olanı almak olabilir. MS ekosistemi içinde yaşıyorsanız en azından bir süre işinize yarayacak birşeyler çıkabilir.

  • turker @turker

   @zubizarreta satın aldım herşeye atlarım diyemezsin. User agreement metninde nokta değiştirsen haber vermezsen, firmayı bile elinden alırlar USAde.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Açıkcası çok fazla önyargıyla yazılımış bir yorum olduğunu düşünüyorum yazdıklarınızın. Teker teke cevap vermek gerekirse:

   Kapalı/Lisanslı Kod ile çalışmaya alışmış insanların satın alımdan önce GitHub'da olmasını engelleyen neydi? Microsoft ne yapacak da, bu engeli kaldıracak?

   Microsft açık kaynak camiasında yavaş yavaş imajını düzelten bir firma (bkz: vscode) (bkz: linux fundationa katılması). Bazı geliştiricilerde Microsoft antipatisi var doğrudur ama vs code için gelen övgüleri öz ardı edemeyiz.

   Çok fazla varsayımda bulunarak "yapacak", "edecek" demişsiniz. Fakat tek dayanak noktanız bu olayların daha önce olmuş olması. Daha önce bunlar yapıldı diye tekrar yapılması gerekmiyor. Benim bu duruma karşı argümanım ise microsoft'un açık kaynak olarak yürüttüğü projeler. Gerek proje yönetimindeki ilerleyiş, gerekse farklı projelere yaptıkları katılara bakarak microsoftun hatalarından Satya Nadella ile ders çıkardığını görebiliriz.

   Microsoft ticari bir kuruluş da, GitHub babasının hayrına çalışan bir kuruluş muydu? İkisi de ticari kurum ve her ticari kurum gibi ayakta kalması için yapılması gereknler var.

   Microsoft ekosisteminden çok uzun süredir uzaktayım. GitHub profilimden görebilirsiniz: https://github.com/erenhatirnaz?utf8=%E2%9C%93&tab=repositories&q=&type=source&language= . İşletim sistemim bile Ubuntu. Ben sadece geçmişten gelen olumsuz düşünceleri devam ettirmek istemeyen biriyim. Elimden geldiğince objektif bakmaya çalışıyorum.

  • turker @turker

   @erenhatirnaz
   tabiki yapılanlara göre öngörüde bulunacağız, başka nasıl öngörüde bulunulabilir ki? mesela MS yaklaşık 1.5 yıldır mssqlin deb paketini güncellemiyor ki linux ortamına kurulum yapılabilsin. öyle de güzel desteği var sağolsun 🙂

   Github şirket olarak, platform olmadan yok olur gider ama MS github gibi onlarca platformu "işe yaramıyor" diye öğütür.

   MS ekosistemi github kullanmıyorsa tamamen alışkanlıklardan ötürü. MS eğitmenleri 2 tur anlatırlar, toolar ile entegre edilir, sorna herkes gönül rahatlığı ile kullanır.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @turker ama ön görü yaparken Microsoft'un yakın tarihini görmezden geliyorsunuz. Satya Nadella döneminde yapılanlardan benim anladığım bazı dersler çıkarıldığı ve şirketin bazı yapılarında değişikliğe gidildiği. MsSQL konusunda bir fikrim yok, haklı olabilirsiniz.

   Microsft, vscode, .netcore vb. gibi birçok projesini GitHub üzerinde geliştirmeye devam ederken, nasıl "işe yaramıyor" diye öğütebilir ki?

   MS ekosistemi için de iyi birşey değil mi bu? Adamlar alışkanlıklarını bırakıp GitHub'a bakacaklar. Farklı bir dünya ile karşılaşıp belki onlar da açık kaynak camiasina katkı sağlamaya başlayacaklar. O insanlara bu şekilde bir ayrımcılık yapmaya gerek yok bence.

  • turker @turker

   @erenhatirnaz MSin açık kaynak olayını fazla gözünüzüde büyütüyorsunuz. Rakamlar konuşsun 🙂
   https://github.com/Microsoft/vscode
   https://github.com/atom/atom
   https://github.com/electron/electron

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @turker Konuyu sürekli farklı noklara çekiyorsunuz. Üste sorduklarımın yanıtından kaçıyorsunuz. Sanırım sürekli bir sebep arayışındasınız. Şu organizasyon altındaki 1000'in üzerindeki depoları görmezden mi geliyorsunuz? https://github.com/microsoft/

  • turker @turker

   @erenhatirnaz çekmeye çalıştığım bir nokta yok. sorduklarınıza da cevap verdiğimi sanıyorum ama tatmin etmemiş demek ki. Verdiğiniz MS deposunun top languages kısmına, hangi depoların önünden kimseler geçmemiş, hangi depoların daha aktif olduğuna filan bakarsanız umarım anlayacaksınız ki, MS aslında, açık kaynak bile olsa, yaptıklarıyla öncelikli olarak kendine hizmet ediyor. Aksini de beklemiyorum zaten. Siz de anladığım kadarıyla beklemiyorsunuz 🙂 Bunun doğal sonucunun "açık kaynak" dünyası için iyi olmasını beklemek fazlaca naif. Olsa olsa MS ekosistemi için iyi olabilir.

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Gereksiz bir ön yargı var. Tepkilerin çoğu da bir satır kod yazmayan insanlar zaten. Kulak asmamak lazım.