#preservation #OpenSource #emulation #Emulatör #Psvita #vita
https://velocityra.github.io/vita3k-may-2018/
Vita için EOL yaklaşıyor. Bir tanesine sahibim, harika bir cihaz. Sony, akıllı telefon-mobil oyunculuk saçmalığına kurban etmeseydi keşke(sadece dokunmatik kontrollerle mobil(meh) oyunlardan zevk alan zavallı ruhlar var mıdır acaba?).

Vita3K Progress Report - May 2018

Software Developer from Greece
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Dokunmatiğin yeri ayrı, fiziki tuşlarla kontrolün yeri ayrı. Şimdi angry birds gibi bir oyunu her halde kontrolcü ile oynamaktan daha çok dokunarak oynarsın. Ha ama kimi oyun var ki, fps kılıklı pubg türevleri vs. bunlar haliyle dokunarak oynanmıyor, oynayan vardır da gamepad destekliyse çok daha kolay oynarsınız. Sonuçta oyun zevk işi, şeker patlatan ve bu oyuna binlerce lira gömenlerde var. Yada online okey, poker şu bu oynayıp gene binlerce lira gömenler var.

  • wormsign @wormsign

   Elbette kişilerin ne oynayacağına karışmak faşistlik olur ancak kimse balon patlatan casual'lara saygı duymak zorunda değil.

   Her insanda olan kumar içgüdülerini video gaming alanında ortaya çıkardıkları için saçma F2P'ler ve ilerisinde EA gibi şirketler bu alanı exploit ediyor ve oyuculuğu öldürüyor. Ah, tabii e-sport'un(öeh) gaming'i kitlelere yayarak kabul edilebilirliğine katkıda bulunduğunu da söylüyorlar... Eh, farklı zihniyetler. Sırf farklı oldukları için değil bayağı oldukları için saygı duymak bir gereklilik değil bence.

  • Orcun @orcun

   @wormsign Bu işin zihniyetle aslında alakası yok, mesela örneğiniz şuna benziyor '' küpe takan kendine erkek kendine adamım demesin, anca lale olur '' '' pembe tişört giyen kendine erkeğim demesin anca soğan erkeğidir '' hani buralara kadar gider bu hadise, ha tabi ki oyun kültürü bakış açısı falan değişti.

   Bahsettiğimiz şirketlerin hepsi para odaklı çalışıyor, kapitalist düzenin dayattığı ve bundan beslendiği ortada. E para dediğimiz aracın her şeyi yapması her isteğe cevap vermesi gerekiyor. Bende sevmiyorum mesela cs oynayıp oynayıp '' yaaa ben 8 bin saat gömmüşüm cs'de en iyisiyim '' mantığında adamları anlayamıyorum. Ya oyun adı üzerinde zevk işi keyif işidir bunu 8 bin saat oynasan ne olur ? oynamasan ne olur ? neyin hava atması göstermesi bu ? ama işte onu yapan valve'da diyor ki ''' ehehehe bunları ben bir emeyim kutu koyayım anahtar satarım bunlarda anahtar satın alıp kutuyu açsın dandik dandik şeyler vereyim 10 kişiden 9'una dandik 1 tanesine göstermelik hiçbir amacı olmayan sadece oyunda görsellik olan dandik pıçak vereyim '' demiyorsa ne olayım. Ne oldu zaten hiçbir kıymeti olmayan online bir eşyaya değer yüketip onun üzerinden pazar oluşturuyor.

   Ama işte adamlar sistemi bunun üzerine kuruyor. Rütbe sistemi işte bilmemne bıçağı yok etiketi şu bu vs. vs. Free to play mantalitesi bunların başındadır. Oyunu bedava yaparlar ama içeriği para ile satarlar, 60 dolara satacağı oyundan çok çok daha fazla kar ederler. Ve bunu gören diğer yapımcılar bizim başımız kel mi ? diyerek onlarda girişir. Bana göre lol pubg işte fortnite vs. bunların kitlesi de çocuk ama o arada ciddi oynayıp keyif alanda var. Niye yani sınıflandırıp adamın hakkına gireyim ki ? oynasın zevk alsın eğlensin oyun en nihayetinde.

  • wormsign @wormsign

   @orcun Benzer düşünceler paylaşıyoruz, benim söylediklerimi biraz açmışsınız, teşekkürler. Ancak küpe takan kişi etc. örneklerinizi beğendiğimi söyleyemem, bambaşka konular ve zamanın ruhuna göre değişen toplumsal tercihler. Siz de bu örnekleri verip bir sınıflandırma yapmışsınız😊.

   Kişilerin(pek zeki olmayanlarının) tercihleri hudutları geri itiyorsa bu bir sorundur, çoğu şeyi tehlikeye atar.

   Ben de TF2(F2P) oynuyorum arada sırada, oynadığım tek online oyun. Hiç kozmetik ürünlere harcama yapmadım, yapanlara da bir şey demedim. Sonuçta oyun dengesine bir katkısı-zararı yok. Ama kitle daha da büyüyüp daha da salyalı hale geldikçe oyun firmaları azıyorlar ve olaylar gelişiyor.
   Şu tür patlamalar önemli o yüzden: https://www.reddit.com/r/StarWarsBattlefront/comments/7cff0b/seriously_i_paid_80_to_have_vader_locked/dppum98/