Bu döviz kurlarından sonra çoğumuzun hiçbir zaman bir #Mac sahibi olamayacağı gerçeği hakkındaki düşünceleriniz? #Apple

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • 47YK2D8R6CBPQBYF4R3RTVBTH @turk

  Ucuz fiyatlı Apple bilgisayar çıkar ise sahip oluruz. Mac mini çıksa 300-400$ aralığında. Yada maksimum 700$ iyi performansı olmayan macOS kullanmak amaçlı bir bilgisayar çıkarsa anca alabiliriz. Yoksa şimdilik fiyatlar alınacak gibi durmuyor. Haddinden fazla. 7 bin liraya bir leptop almak akıl işi değil cebinde çok parası olan adam dahi almak istemez.

  Verilen paranın bir geri dönüşü olsa anlarım. Şimdilik yapıcak birşey yok bu döviz kuru düşmez artık düşsede fiyatlara yansımaz. Ya boyun eğip kendimizi kandırcaz, ben zaten 10 sene kullanırım bu makinayı diyerek 6-7 bin lira para vericez, yada ucuz Apple bilgisayarın çıktığı günü beklicez.

 • mrx @mrx

  Açıkçası açlık sınırı altında yaşamıyorsanız mac sahibi olmak o kadar da imkansız değil. Ben öğrenci halimle önüme macbook pro koyabildiysem çalışan biri de hayli hayli koyar. Ki mac sahibi olmamak o kadar da dert edilecek bir şey değil, şimdiki kafam olsa asla mac almazdım.

 • skyforce @skyforce

  Hani başka bir Apple ürünü olmayan bir şey için deseniz belki anlarımda bu Apple ürünleri için bana mantıksız geliyor. Onun bir sinerjisi var o kadar. Yoksa aman Allahım bir mac veya iphone num yok diye hiç bir zaman hayıflanmadım, aramadımda o ürünleri. Hani windows 98, xp zamanları olsa derdim belki neyse. Kararlılık yok falan filan. Şimdi ise durum çok farklı.

  Bunun dışında doların demeyelim de dövizin artması temelde pek bir fark oluşturmaz. Çünkü diyelim ki elinizde bir birikim var. Ve bu birikimi altına çevirdik. Onun dışında diyelim ki elimizde mal alıp sattığımız bir dükkanımız var ve bu dükkandaki mallara enflasyon nedeniyle zam gelecek. Yani bir zararımız olmuyor.

  Eğer ülkede üretim varsa , çalışma varsa ve FAİZ ile borçlanma yoksa, enflasyonmuş dövizin artmasıymış fasa fiso. Hepsi paradan sıfırları atmaya bakar. Daha önceden olduğu gibi.

  Bunun dışında para denilen şey kıymetli bir varlığa bağlı değilse ister DOLAR olsun ister EURO kağıt parçasından daha öteye geçmez. Önemli olan ben o kağıt parçasını ilgili ülkeye iade ettiğimde bana o ülkenin ne geri vereceğidir. Yoksa bir kandırmacadır.

  Ayriyaten dövizin makul seviyede olması ihracatı arttırıp ithalatı azaltır. Gerçi gerekli gereksiz ürünleri üretmeyip dışa bağımlı olmak çok kötü bir olay. Yani tırnak makası, toka, kalem, kablo gibi şeyleri üretmeyip dışarıdan ucuz diye ithal etmek çok yanlış bir politika. Ama öyle olsa bile dövizin artması tam ters bir etki yapar. Yani dahilde üretilen ürünleri daha cazip hale getirir.

  Bir şey daha ekleyecek olursak şimdi internet iletişim çağı olduğu için bir çok insan dışarıya iş yapıyor. yani diyelim ki stok fotoğrafçılığı yapıyor ve fotoğrafın tanesini 5 dolardan satıyor. Dolar 1 tl olsa 5 tl yapar ama 4 tl olsa bu 20 tl yapar. Yani piyasa bir şekilde bir birini dengeliyor.

  Benim tek bildiğim şey çalışmak, üretim ve faizle borçlamamaktır.

 • kman @kman

  Ben hep 50₺lık linux aldığım için beni etkilemeyen durum.

 • 47YK2D8R6CBPQBYF4R3RTVBTH @turk

  Sanal makineye internetten bakıp kolayca OS X kurulabiliyor. Ama hackintosh çok sıkıntılı oluyor. Kurayım derken bırakıp lanet ediyosunuz. Anakartı OS X e uyumlu leptop um vardı ona kuramadım. Masaüstüme de kurmaya çalıştım, kurdum ama heryerden hata verdi.