"GDO sorun değil"ciler nerede?

Belgesel

Gluten'in ne olduğunu gözünüzle görün.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • TwoCenk @twocenk

  Sorun gdo'lu olmaları mı rafine edilmeleri mi onu anlayamadım.

  • LOOP @loop

   Sorun GDO da misal mısırdan %3 şeker çıkıyorsa %30 çıkmasını sağlıyorlar. Yaradılışındaki denge bozuluyor, yeyince belki zehir yemiyorsun ama o eski mısırı yememiş oluyorsun. Çoğu meyvede eski güzel kendine has kokuları bile yok ettiler.

  • arandur @arandur

   @loop yaradılışındaki denge derken? Evrim diye bir gerçek var, mısırın tarih boyunca geçirdiği evrimi araştırmanızı öneririm. Eski mısır koçanlarının ne kadar küçük ve farklı olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. GDO demek, insan eliyle evrim demek. Bunu da ne yazık ki iyi niyetlerle değil, çıkar amaçlı yaptıkları için sıkıntı oluyor.

  • LOOP @loop

   @arandur evrim tanımınada ters bu yapay ve ani değişim. Evrim kapsamına alınabileceğini de sanmıyorum... 90larda başladı bu gdo dalgası kısa sürede tadı kaçırdı meyve sebzeden siyonistler sağolsun!

 • Ali Pektaş @alipektas

  Ben şunu anlamadım: Sonuçta onları pişirip tüketmiyor muyuz, o zaman da aynı bağ yapısı devam ediyor mu ki? Ben hiç sanmıyorum, zira proteinin ısı ile yapısı bozulur. Bence çok yanlış bir bakış açısı çiğ hamura bakıp sindirme üzerine yorum yapmak.

  • LOOP @loop

   Hangi ısı ne kadar ısı tüm proteinin yapısı ufak tefek ısılarla yok oluyor olsa vücuda protein girmezdi.

  • Ali Pektaş @alipektas

   @loop Elinize dökülen kaynar su bile bozuyorsa yemek pişirilen ısıda bozulmama imkanı yok ki pişmek dediğimiz şey de bu bozulmadır aslında. Ben 45 derece falan diye hatırlıyorum(direkt bağı kuran aminoasitlerin ısısı tabi ki) hatta ateşimizin yükselmesi de protein yapımızın bozulmasına sebep olacağı için ölüm tehlikesi barındırıyor 40 derecenin üstünde diye biliyorum. Ayrıca vücuda giren protein de eninde sonunda bozuluyor sindirim sisteminde. Aksi durumda aminoasitler hücrelerimize giremezlerdi zaten 🙂

  • LOOP @loop

   @alipektas muallakta konuşuyoruz, kesin bilginiz varsa söyleyin , domatesin tatsızlaştığı ve kısır tohumlar kesin gerçek, gluten pişince ne oluyor bilemem...

 • TeknoStil @teknostil

  Halk ekmek büfesinde satılan organik ekmekten tüketiyorum. Siyez buğdayından mıdır bilemiyorum. 😀

 • LOOP @loop

  Çokbilimci @hkellecioglu nerde 🙂

 • kman @kman

  Kardeş hobin hayırlı olsun, Saklı Seçilmişler kitabını tavsiye ederim, buna benzer süper gıda ve ilaç komplo teorileriyle dolu. GDO düşmanlığından sonra sıra aşı karşıtlığına geliyor ama rica ederim ona bulaşma, zira tüm toplumun sağlığına ölçülebilir oranda zarar veriyor.

  • LOOP @loop

   Aşı karşıtı değil aslında kimse aşınında çeşitleri var zenginler mesela hamilelere uygulanabilen aşıyı tercih ediyor neden içinde koruyucu madde yok. Herkes için içinde zararlı maddenin olmadığı bir aşıyı savunuyorum herkesin organik yemesini veya. Belli bir sınıfın değil

  • LOOP @loop

   Komplo ile gerçekleri ayırt edemeyecek haldeki zavallılar her duyduğuna "komplo" deme kolaycılığına yönelmiyor mu? Bunu da ıskalamayalım. Bunun neresi komplo, GDO yu kullanan şirketler misal şeker üretmek için tüm ülkedeki mısırın orjinalini bozmayı göze alabiliyor, sırf kendi kar hırsları için bizim mısırımızın orjinal güzel tadısaçmasapan bir mısırla yer değiştiriyor , bu size dokunmuyorsa o sizin bileceğiniz iş.

 • Çateş @cates

  Yediğin istisnasız tüm ürünler genetiği oynanmış ürün. Belli özellikleri baskın hale getirilmiş şeyler tüketiyoruz. Bunu 10.000 yıl boyunca yavaş yavaş yapmak yerine şimdilerde 1 2 yıl içinde yapmayı başardık sadece

 • Lehimli At @at

  7 milyar insanı başka nasıl beslemeyi düşünüyorsunuz?

 • Batuhan @achfighter

  Bir trafik kazasında 8de 8 suçlu bulunan şoför mü kazada seçimlerinden sorumludur yoksa kazada kullanılan araba mı?

  Aynı ekmeğin, şekerin vs. bilimum ürünün düşman ilan edilmesi gibi.

  • Batuhan @achfighter

   Buradayım. GDO sorun değil. Onu kötüye kullananlarda.

  • LOOP @loop

   Hepsinin azar azar payı var totaldeki sonuç korkunç...

  • LOOP @loop

   @loop GDO suz tarımla gdolu arasındaki verimlilik tarafımızca ne kadar araştırıldı cok merak ediyorum. Şirket propagandisti olmayan bağımsız araştırmalardan söz ediyorum.

  • Batuhan @achfighter

   @loop Sadece GDO değil. Hibritleme için seçtiğimiz türler ile bile evrimin gidişatına yön vermiş oluyoruz. Örneğin bugün yediğimiz kabakgiller familyasının bitkileri çok önceleri içleri sadece çekirdek ile dolu yenmeyecek şeylerdi. İstediğimiz bitkileri birbileri arasında hibritleyerek gittikçe istediğimiz bitkileri elde etmeye başladık.

   Verimlilik kıyaslaması yapacak herhangi bir araştırma kaynağım yok.

  • LOOP @loop

   @achfighter Ona katılıyorum, ama bu gdo mevzuunda çok pis bir taraf var ona dikkat çektim, Mesela şeker pazarlayan bir şirket bunu keşfediyor diyor ki mısırın gdo suyla oynayınca müthiş ucuza şu materyali elde ediyorum diye bütün ülke mısırının ayarı kendi çıkarları uğruna değişime uğruyor. Bu konudaki otoriterlerşmiş merkezler belli, ve bunun dayatılması çok kötü.

 • LOOP @loop

  Mesela şeker pancarıyla ilgili son süreçten sonra , malesef yine iğrenç bir olay, tüketicilerin ısrarla ürünlerde "pancar şekeri harici şeker içermez" gibi ibareleri aramaları son çare olarak kaldı... Cargill boş durmuyor tabi..

 • Coupe @coupe

  Bununla uğraşmayın siz ne kadar da gdonun zararsız olduğu ile ilgili kanıt sunsanız da anlamayacak.

  • LOOP @loop

   Kimse gdodan zehirlenirsiniz demiyor kalite kaybı çok büyük. Hayatında hiç gerçek kaliteli bir domates yemeyen ve ne olduğu bilmeyen birine laf anlatılmaz asıl. Hayatta iyi şeyler olmuyor ve bu gdo onlardan biri.

 • Gump @runforrest

  GDO, OGS, KDV, KGS, ÖTV ve daha niceleri. Yemişim GDO'yu yani her anlamda. 😀

 • Yiğit @yigit1

  "There is currently no evidence that gluten causes tissue damage when consumed by people without CD.(Celiac Disease)"(Çölyak hastalığı olmayan kişilerde glutenin doku hasarına yol açtığı hiçbir bilimsel kaynak tarafından desteklenmiyor)

  Ayrıca GLUTENSİZ ÜRÜNLERE bakalım. Mesela ekmeğe bakalım:
  https://www.google.com/search?q=glutensiz+ekmek&client=safari&rls=en&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiO5N34reraAhWLyKQKHdHiAksQ_AUI0QEoAA&biw=1440&bih=839

  Sorun çözülmüştür 🙂 Videonun ne amaçla yapıldığı belli. Ayrıca Çölyak hastalığı olmayan kişiler glutensiz yiyeceklerle beslendiğinde "placebo" etkisiyle kendisini daha iyi hissediyor.

  https://examine.com/supplements/gluten/
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421459/

  • LOOP @loop

   BU dediğiniz bir etkidir ve olabilir, ancak eleştiri tam olarak şu;

   GDO ile ürünlerin normaldeki içerik oranları acayip değişiyor mısırda normalde şu kadar X maddesi varken 3 kat X maddesi bulunmaya başlıyor ve bu tamamen bir şirketin kar hedefleri doğrultusunda kararlaştırılıyor. BU kesinlikle reddedilemez ve geçerli bir eleştiri. Hani gerçekten insan sağlığı adına GDO ile bir üründeki bir fayda artırılsa anlarımda kimse kimseyi yemesin yani, şirketlerin egemenliğini ve bu şirketlerin kimlerin elinde olduğunu ve bu kimselerin dünya görüşlerini biliyoruz.

  • Yiğit @yigit1

   @loop 1. içerik oranları değişiyor ama KONTROLLÜ bir şekilde değişiyor. Yani kimse kafasına göre şu maddeyi arttırayım bunu arttırayım diyemiyor. Yani reddedilebilir -ayrıca bu iddianıza göre bilimsel bir veri sunamıyorsunuz ve eleştiri geçerliliğini yitiriyor-
   2. GDO'lu ürünler hayatımızı o kadar kolaylaştırıyor ve o kadar avantajlı ki ben şu ana kadar bir zararını görmedim ayrıca sağlık açısından zararlı olan ürünler ilacı kafasına göre verilmiş, topraktan çok gübre verilmiş ürünler oluyor.
   Bu arada yanlış anlamayın sakın şirketlerle bir bağlantım yok ama iddialar komplo teorisinden ibaret olunca kendimi tutamıyorum.

  • LOOP @loop

   @deadrow23 Çok basit bir örnek verdim kısırlaştırılmış tohum. Tohum ithalatı için planlanmış göstere göstere yapılan, bağımlı kılan bir adilik. Herkesin bildiği malum bir konu. Nasıl bir bilimsellik bekliyorsunuz? Aynı şekilde mısırın yerken tadından anlamayacak kadar tad alış yetinizi mi kaybettiniz, belkide hayatınızda gerçek bir mısır yemediğinizden olabilir mi? Şuan Türkiyede gerçek mısıra rastlamak oldukça güç, şekerleme gibi saçmasapan bir şey var şu an mısır adı altında raflarda saman gibi. Gerçeğiyle karşılaşmadıysanız sizi suçlayamam...

  • Yiğit @yigit1

   @loop Kısırlaştırılmış tohumun ekonomik olarak bize zararı var evet, ama sağlık açısından zararını anlayamadım. Ayrıca Türkiye açısından değerlendirecek olursak; dünya da kendine yetebilen birkaç ülkeden biri ve ülkemizde tür çeşitliliği çok fazla ama sağolsunlar bizi bağımlı yaptılar. Bunu bana değil bizi dışa bağımlı yapanlara sorun 🙂
   Şöyle söyleyeyim; küçüklüğümün yarısı tarlalarda geçmiştir ve bu tarlaların içine mısır tarlaları dahil. 🙂 Mısırın silaj halinden tutun yenilebilen haline kadar hepsini gördüm. Bakın siz yanlış konuya tepki koyuyorsunuz. Şu an ki politikamızla bu ülkeden ne köy olur ne kasaba. Bilmem anlatabildim mi...
   Bu arada lütfen bilimsellikten uzaklaşınca ad homineme başvurmayın.

  • LOOP @loop

   @deadrow23 GDO en basitinden insanın meyvelerden alacağı tadı kaçırarak psikolojik mutluluğumuzu düşürüyor. Bu gayet bilimsel her gün yaşadığımız bir şey tad alamıyoruz yahu tad daha ne arıyorsunuz? GDO yu savunmak için bir neden yok. GDO nun iplerini elinde tutanlar bu kısır tohumu icad etmediler mi? Zaten piyasadaki GDO lu tohumların çoğu kısır. Dışa bağımlılıkta sağlığa zararlıdır doğrudan olmasada..

 • HaYTo @hayto

  tavukların yavrularını daha doğmamışken yiyebiliyoruz GDO nedir ya 🙂

  • LOOP @loop

   Hayvan endüstriside aynı şekilde herşeyi tatsızlaştırdı, yumurta mesela, zavallılığa bakarmısınız gezen tavuk diye bir şey çıkardılar. Ulan devletin başındakiler akleden olsa gezmeyen tavuğu yasaklar, bizimkiler sonradan görme kapitalist olduklarından freni patlamış kamyon misali her türlü şirketlerden yanalar, kimse tutamıyor, ne gelse kabul yeter ki tüketim olsun, nasıl olmuş insana etkisi neymiş bunlara kafa yoran organlar yok.

 • LOOP @loop

  Bu arada gluten baya güzel slime gibi stres atmalık birşey 1 bardan unu videodaki gibi yapın elinizden düşüremezsiniz 🙂

 • Emre CESTEL @ecestel

  Şuan 1 milyar aç insan var gdo olmasa kaç olacaktı bir de böyle düşünmek lazım.

  • LOOP @loop

   Belkide hiçkimse açkalmazdı, zira o insanların aç kalmasını isteyen küresel sistemin kendisidir. Ve başındakiler sömürmeyi iyi bilirler.

  • Emre CESTEL @ecestel

   @loop bu bence çok romantik bir bakış açısı.

  • LOOP @loop

   @ecestel Asgari ücret veya her ülkeye göre karıntokluğuna yaşam politikaları kıtlıktan kaynaklı değil birileri tarafından korunan düzenlerdir. Bu malum birşey, benim uydurduğum bir şey değil. Her ülkenin sömürge vatandaşları vardır, kimi ülkelerde bu çok fazla ve artmaktadır, zira sömürülmeye daha müsait buluyorlar ona göre ayar çekiyorlar. GDO saesinde kimsenin karnı doymadı beş on şirketinki domuştur, ve gdo sayesinde kendilerine bağlı kılmışlardır onlarca ülkeyi orası kesin bilgi...

  • Emre CESTEL @ecestel

   @loop ekonomik sistem, sömürü, açlık vs bunlar çok derin konular, ve mutlaka da GDO ile ilgisi var. Ancak insan nüfusu bilimin ilerlemesiyle çok hızlı artıyor ve ortalama ömür 15 20 sene içerisinde 10 yıl artacak deniliyor. Modern tarım ve verimli tohum bu işin artık mecburiyeti. bir mısırdan 10 adet tane almakla bu kadar insan doymaz, hele ki dünyada çok az bir kesim tarım vs ile uğraşırken. Beb bunları savunmuyorum, ama gidin organik pazara birgün bakın İstanbul'daysanız Feriköy'de var. Ben gittim gördüm 15 milyonun 20 bini oradan alışveriş yapamaz. Peynirin kilosu 100 TL, yumurtanın tanesi 3 tl. Talebin az olduğu durum bu bir de.

  • LOOP @loop

   @ecestel Yahu şu verimlilik diye tutturmuşsunuz gdosuz tohumların diğerine nazaran ne kadar verimsiz olduğu hakkında bilginiz olmadığı halde bu teraneye ikna oluyorsunuz üstelik kısır tohum gerçeği önünüzde dururken. Yahu herşeyi geçin sadece kısır tohum yüzünden karşı olunur gdoya. Meyvelerin tadının bozulmasını saymıyorum bile. Bugün erik kıvamında domatesler var neymiş böceğe dayanıyormuş, e ama o domateslikten çıkmış oluyor artık.