Altay tankı ihalesini BMC kazandı

Milli ana muharebe tankı Altay'ın seri üretimi ve Altay tankına motor geliştirilmesi için başlatılan projede BMC ile sözleşme görüşmelerine başlanması kararlaştırıldı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • @johncenaaa @xeon

  Yorumları okurken 2.sayfaya geçeyim dedim başka bir haber sayfasına attı ya şu dülliyetin zürriyetin linklerini atmayın illa paylaşcaksanız ss koyun.

 • wilhem @wilhem

  Orası öyle. Benim asıl merak ettiğim BMC'yi ortak şirket kurarak para yardımı ile kurtaran alman şirketi Rheinmetall'in söz sahibi olup olmayacağı. Alman hükümetinden izin çıkmıyor diye bizim Leopard tankları bekletiliyor. Şimdi yerli tank işi de Alman hükümetinin insiyatifine kalmasın.

 • Waterfallll @waterfallll

  Otokar ile Tümosan birlikte mi girmiş ihaleye?

 • Alper @jaguar

  Öyle böyle almış ihaleyi, hayırlı olsun. BMC bugüne kadar kendi başına motor üretmeye yeltenmedi bile. Kullandığı motorlar (Levend te kullanılan Nissan motoru hariç) markayı ülkemizde rezil etti. Bu konu da tecrübe sıfır. Habere göre Kuluçka merkezinde 70 i yabancı 200 mühendisle geliştirecekleri motorlar, umarım bu kadar teşviğe, yatırıma değecek sonuç elde ettirir.

  • wilhem @wilhem

   Eğer varolan tecrübeyi ezmeden başarılı bir üretim yapacaksa bize de tebrik etmek düşer tabi. Mesela Tümosan motor konusunda, MKE top konusunda baya ilerleme katetti. Bu şirketlere prim vermeyip Rheinmetall ile devam ederlerse o kadar birikime yazık olur. Dahası yerli bir ürün olmaktan uzaklaşır.

  • Alper @jaguar

   Esasında Rheinmetall teorik olarak, yüzde 40 hissesine sahip olduğu ortak girişim RBSS aracılığıyla tankın üretiminde yer alabilir. İşin içine Alman hükümeti de girmiş olacağı için yerli üretimden uzaklaşmış olacaktır.

  • wilhem @wilhem

   @alpercam Yaptıkları anlaşmanın detaylarını bilmiyoruz tabi. BMC ortaklığı hiç karıştırmadan doğrudan işe dahil de olabilir, ortaklık şartlarından biri hizmet alımının sadece Rheinmetallden sağlanacağı ise motor, top hedef sistemleri vs yerli olmayacak demektir. Bakalım zamanla göreceğiz

 • wilhem @wilhem

  Söyleyecek birşey yok gerçekten. Birileri para kazanacak diye milli projeler bu şekilde harcanıyorsa yatacak yerleri yok.

 • reducto @protego

  Seçim yaklaştı ya, apar topar BMC'ye peşkeş çekilmiş. Tüm medya da bunu anlı şanlı güçlü yerli milli dünyanın ödünü patlatan tankımız geliyor diye servis etsin şimdi

 • xpow3r @xpow3r

  aslında biraz olsun çıtlatmanız lazım ki insanlar olayların iç yüzlerini bilsinler.